Avrupa Komisyonu terör mevzuatı konusunda geri adım attı!

Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker’in yaptığı “Ankara terör mevzuatında değişiklik yapmazsa AB ile Türkiye arasındaki göç anlaşması biter” açıklamasından sonra Avrupa geri adım attı. “Ankara’nın terör tanımı anlaşmayı sonlandırmaz” açıklaması yapıldı.

Avrupa Komisyonu, Türkiye'nin terör mevzuatı konusunda geri adım attı

Avrupa Komisyonu, Türkiye’nin terör mevzuatı konusunda geri adım attı

Komisyondan gelen açıklamadan dakikalar önce konuşan Avrupa Komisyonu Başkanı Juncker ise Ankara’dan terörle mücadele yasasını mutlaka yeniden gözden geçirmesini istemişti. Juncker, “Ankara adım atmazsa AB-Türkiye anlaşması olmayacak” demişti.

Avrupa Komisyonu, dakikalar sonra Juncker’in sözlerini boşa çıkararak, “Ankara’nın terör tanımı anlaşmayı sonlandırmaz” açıklaması yapması dikkat çekti. Son açıklamayı Avrupa Komisyonu sözcüsü Margaritis Schinas, Brüksel’de yaptı.


 

Ankara “Değişiklik imkansız” demişti

Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Perşembe günü BBC’ye yaptığı açıklamada Schengen vize serbestisi için umutların azaldığını söylemişti. Bozkır, AB’nin istediği terörle mücadele yasalarında değişiklik yapılmasının imkansız olduğunu belirtmişti.

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, “Türkiye 72 kriterden 65’ini eksiksiz bir şekilde yerine getirdi. Ancak Türk hükümeti terörle mücadelesi yasasını kesinlikle gözden geçirmeli.  Türkiye, üzerinde uzlaşılan taahhütleri yerine getirmeli. Aksi taktirde anlaşma olmayacak. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nunn görevi bırakması bizim Türkiye ile olan anlaşmamızı sonlandırmaz ancak, terörle mücadele yasasında değişiklik yapılmalı” açıklamasında bulunmuştu.

Erdoğan geri kabul konusunda AB’ye rest çekmişti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa’ya vizesiz seyahat koşulu olarak terörle mücadele yasasında değişiklik yapılmasını isteyen AB’ye sert çıkmış, AB’nin talebini, “Biz yolumuza gidiyoruz. Sen de yoluna git. Kiminle anlaşabiliyorsan anlaş” sözleriyle geri çevirmişti.

Avrupa Birliği’nin istediği ve Erdoğan’ın rest çektiği terörle mücadele tanımı ne?

• AB Komisyonu, organize suçlar ve terörle mücadele yasasının Avrupa insan hakları sözleşmesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihadı ve Avrupa ülkelerindeki uygulamalar dikkate alınarak gözden geçirilmesini istiyor.


• Komisyon ayrıca “terör” tanımını çok geniş buluyor ve daraltılmasını talep ediyor.


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.