Diyarbakır’da patlama: Son Durum

Diyarbakır’ın merkez Bağlar İlçesi’nin Dicle Bulvarı üzerinde 7’nci Kolordu Komutanlığı nizamiyesinin 100 metre yakınında, terör örgütü PKK bomba yüklü araçla polis aracına saldırdı. Diyarbakır’daki patlamayla ilgili olarak son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Şehit Albay Güner Ekici İmam Hatip Ortaokulu’nun patlama sırasında boş olması büyük bir faciayı önledi.

 Diyarbakır'da patlama: Son Durum

Diyarbakır’daki patlamadan son dakika haberleri

Diyarbakır’da terör örgütü PKK polis aracına saldırdı. PKK için haraç topladığı gerekçesiyle gözaltına alınan ve hastaneye kontrole götürülen 7 şüpheliden 3’ü hayatını kaybetti, aralarında 12 polis memurunun da bulunduğu 45 kişi yaralandı. Yaşanan hain saldırıda bir bebeğin de yaralandığı belirtiliyor.

Alınan bilgiye göre, merkez Bağlar ilçesi Dicle Bulvarı’nda terör suçu işledikleri iddiasıyla gözaltına alınan 7 şüpheliyi sağlık kontrolü için hastaneye götüren polis servis aracının geçişi sırasında bomba yüklü araç infilak ettirildi. Patlamada 12 polis memurunun da bulunduğu 48 kişi yaralandı. Yaralılar olay yerine sevk edilen sağlık ekiplerince kentteki çeşitli hastanelere kaldırıldı.


Hastanede tedavisi süren yaralılardan 3’ü yapılan tüm müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi. Patlamanın şiddetiyle polis servis aracının yanı sıra çevredeki binalar ve araçlar hasar gördü. Saldırının ardından Diyarbakır’ın pek çok noktasından duyulan patlamanın ardından silah sesleri duyuldu. Olayın ardından bölgede güvenlik önlemlerle en üst seviyeye çıkarılırken, yetkililer dışında kimsenin giriş – çıkışına izin verilmedi.

Hayatını kaybedenler, polis aracında bulunan şüpheliler olarak bildirildi.

Diyarbakır'da patlama: Son Durum

Valilikten son dakika açıklaması yapıldı

Diyarbakır Valiliği, Bağlar ve Yenişehir ilçeleri arasında bulunan Batıkent Kavşağı’nda seyir halinde bulunun zırhlı polis midibüsüne bomba yüklü araçla yapılan terör saldırısına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Terör örgütü adına bir ilçede bulunan fabrikaya el koyma suçu nedeniyle gözaltına alınan bölücü terör örgütü mensubu şahısların doktor raporu almak için hastaneye götürülmeleri sırasında saat 16.30 sıralarında Batıkent Kavşağı mevkiinde bomba yüklü araç patlatılmıştır. Araç içerisinde 9 polis, 7 şüphelinin olduğu, civarda bulunan veya oturan ve olay esnasında seyahat eden vatandaşlar ile çay bahçesinde oturan vatandaşların da yaralandığı belirtildi. Olayda 12 polis, 33 sivil olmak üzere 45 kişi yaralandı. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan 3 kişi, tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak, yaşamını yitirmiştir” denildi.

Ölen 3 kişi PKK’lı terör örgütünden şüpheliler

Diyarbakır Valiliği, PKK’lıların bomba yüklü araçla polis midibüsüne düzenlediği saldırıda ölen 3 kişinin terör örgütü soruşturmasında gözaltına alınan 3 kişi olduğunu açıkladı. Saldırıya uğrayan polis midibüsünde PKK adına haraç topladığı iddiasıyla gözaltına alınan ve sağlık kontrolüne götürülen 7 şüpheli bulunuyordu.


Okulun boş olması faciayı önledi

Patlama, Şehit Albay Güner Ekici İmam Hatip Ortaokulu ile bir çay bahçesinin önünde meydana geldi.  Öğrencilerin 2 saat önce okuldan ayrılması facianın büyümesini önledi. Öğrencilerin patlamadan yaklaşık 2 saat önce okuldan ayrılması sebebiyle facianın büyümesinin önlediği bildirildi. Polis ekiplerince olay yerinde inceleme sürerken, Dicle Bulvarı ise ulaşıma kapatıldı. Güvenlik güçlerince teröristlerin yakalanması için çevrede operasyon başlatıldı.

Diyarbakır'da patlama: Son Durum

Davutoğlu olayla ilgili bilgi aldı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır’daki bombalı saldırıya ilişkin olarak Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ile görüşerek bilgi aldı.

Diyarbakır‘da 31 Mart’ta da saldırı yaşanmıştı


31 Mart’ta da Diyarbakır otogarı yakınlarında, polis servisine bombalı saldırı düzenlenmiş 7 polis şehit omuş. 1’i ağır 13 polis ile 1’i ağır 14 sivil yaralanmıştı.


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.