Erdoğan’dan bir dava da Bild Patronu Döpfner’e

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, son olarak da Almanya ve Avrupa’nın en büyük medya gruplarından Axel Springer’in yöneticisi Mathias Döpfner’e karşı ihtiyati tedbir kararı alınması talebiyle mahkemeye başvurdu.

Erdoğan'dan bir dava da Bild Patronu Döpfner'e

Avrupa’nın en etkili gazetelerinden Bild ve Die Welt’in yanı sıra Business Insider adlı internet sitesi de medya grubu bünyesinde.

Reuters Haber Ajansı ve BBC Türkçe’nin  haberine göre Erdoğan’ın Almanya’daki avukatı Ralf Höcker, başvurunun Döpfner’in komedyen Jan Böhmermann’ın ‘Erdoğan şiiri’ne verdiği destek üzerine yapıldığını açıkladı.


Döpfner, Nisan ayında Alman Welt am Sonntag gazetesinde yayımlanan açık mektubunda komedyen Böhmermann’la dayanışma içinde olduğunu ifade edip ‘şiire kahkahalarla güldüğünü ve komedyeni candan desteklediğini’ söylemişti.

Springer sözcüsü, “Henüz bize bir bilgi ulaşmadı. Döpfner’in mektubunda sanat özgürlüğünü ve hicvi savunmak istediğini vurgulamak önemli. Mektubunun amacı buydu” dedi.

Döpfner, ‘Kendi sizlerim gibi kabul ediyorum’

Berbat bir şiiri eleştiri olarak okuyan Böhmermann‘a yine de basın özgürlüğü adına destek çıkan Döpfner, Welt Am Sonntag Gazetesi’nde yayınladığı açık mektupta, “Ben Bay Böhmermann‘ın her türlü tanımlamasının ve densiz eleştirisinin yanındayım. Hukuksal olarak da her türlü benim sözlerim gibi kabul ediyorum” demişti.
Erdoğan’ın Almanya’daki avukatı Ralf Höcker, işte tam da bu sözlere karşı tedbir getirilmesini yani Döpfner’den bir daha söylemeyeceğini garanti etmesini istedi.


Başvuru kabul edildi

Ralf Höcker, Alman sinema yönetmeni ve yapımcı Uwe Boll’e karşı ihtiyati tedbir kararı çıkarma başvurularının ise kabul edildiğini söyledi.

Mahkeme, Boll’e karşı, videoda Erdoğan hakkında sarf ettiği sözleri tekrarlamaması için ihtiyati tedbir kararı getirdi, aksi takdirde de 250 bin avroya kadar para cezasına çarptırılabilir. Köln mahkemesi ayrıca Erdoğan’ın dava masraflarının da Boll tarafından ödenmesi kararı aldı.

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, Erdoğan’ın avukatı, aynı mahkemenin Döpfner’e karşı tedbir kararı çıkmayacağı yönünde işaret verdiğini ancak henüz yazılı açıklama gelmediğini söyledi. Avukat, Döpfner’e karşı tedbir kararı çıkmazsa müvekkili Erdoğan’a kararı temyize götürme tavsiyesinde bulunacak.

Erdoğan’ın avukat Höcker, davalar hakkında, “Toplu tecavüz gibi: Biri başlayınca herkes katılıyor. Erdoğan bir insan ve insanlık onuru dokunulmazdır” dedi ve bunun Alman anayasasında ifade, sanat ve fikir özgürlüğünden önce geldiğini söyledi.

Alman mahkemesinden Erdoğan’a ret


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bild Gazetesi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mathias Döpfner’e dava talebi reddedildi. Erdoğan’ın açtığı bu dava yargıdan döndü. Köln’deki bölge mahkemesi Döpfner’e karşı ihtiyati tedbir kararı alınması için mahkemeye başvuran Erdoğan’ın talebini, ‘şikayet edilen kişinin ifade özgürlüğü hakkı’na bağlı olarak reddedildiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu karardan sonra bir üst mahkemeye başvurabilir.


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.