Erdoğan’dan bir dava da Bild Patronu Döpfner’e

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, son olarak da Almanya ve Avrupa’nın en büyük medya gruplarından Axel Springer’in yöneticisi Mathias Döpfner’e karşı ihtiyati tedbir kararı alınması talebiyle mahkemeye başvurdu.

Erdoğan'dan bir dava da Bild Patronu Döpfner'e

Avrupa’nın en etkili gazetelerinden Bild ve Die Welt’in yanı sıra Business Insider adlı internet sitesi de medya grubu bünyesinde.

Reuters Haber Ajansı ve BBC Türkçe’nin  haberine göre Erdoğan’ın Almanya’daki avukatı Ralf Höcker, başvurunun Döpfner’in komedyen Jan Böhmermann’ın ‘Erdoğan şiiri’ne verdiği destek üzerine yapıldığını açıkladı.


Döpfner, Nisan ayında Alman Welt am Sonntag gazetesinde yayımlanan açık mektubunda komedyen Böhmermann’la dayanışma içinde olduğunu ifade edip ‘şiire kahkahalarla güldüğünü ve komedyeni candan desteklediğini’ söylemişti.

Springer sözcüsü, “Henüz bize bir bilgi ulaşmadı. Döpfner’in mektubunda sanat özgürlüğünü ve hicvi savunmak istediğini vurgulamak önemli. Mektubunun amacı buydu” dedi.

Döpfner, ‘Kendi sizlerim gibi kabul ediyorum’

Berbat bir şiiri eleştiri olarak okuyan Böhmermann‘a yine de basın özgürlüğü adına destek çıkan Döpfner, Welt Am Sonntag Gazetesi’nde yayınladığı açık mektupta, “Ben Bay Böhmermann‘ın her türlü tanımlamasının ve densiz eleştirisinin yanındayım. Hukuksal olarak da her türlü benim sözlerim gibi kabul ediyorum” demişti.
Erdoğan’ın Almanya’daki avukatı Ralf Höcker, işte tam da bu sözlere karşı tedbir getirilmesini yani Döpfner’den bir daha söylemeyeceğini garanti etmesini istedi.


Başvuru kabul edildi

Ralf Höcker, Alman sinema yönetmeni ve yapımcı Uwe Boll’e karşı ihtiyati tedbir kararı çıkarma başvurularının ise kabul edildiğini söyledi.

Mahkeme, Boll’e karşı, videoda Erdoğan hakkında sarf ettiği sözleri tekrarlamaması için ihtiyati tedbir kararı getirdi, aksi takdirde de 250 bin avroya kadar para cezasına çarptırılabilir. Köln mahkemesi ayrıca Erdoğan’ın dava masraflarının da Boll tarafından ödenmesi kararı aldı.

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, Erdoğan’ın avukatı, aynı mahkemenin Döpfner’e karşı tedbir kararı çıkmayacağı yönünde işaret verdiğini ancak henüz yazılı açıklama gelmediğini söyledi. Avukat, Döpfner’e karşı tedbir kararı çıkmazsa müvekkili Erdoğan’a kararı temyize götürme tavsiyesinde bulunacak.

Erdoğan’ın avukat Höcker, davalar hakkında, “Toplu tecavüz gibi: Biri başlayınca herkes katılıyor. Erdoğan bir insan ve insanlık onuru dokunulmazdır” dedi ve bunun Alman anayasasında ifade, sanat ve fikir özgürlüğünden önce geldiğini söyledi.

Alman mahkemesinden Erdoğan’a ret


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Bild Gazetesi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mathias Döpfner’e dava talebi reddedildi. Erdoğan’ın açtığı bu dava yargıdan döndü. Köln’deki bölge mahkemesi Döpfner’e karşı ihtiyati tedbir kararı alınması için mahkemeye başvuran Erdoğan’ın talebini, ‘şikayet edilen kişinin ifade özgürlüğü hakkı’na bağlı olarak reddedildiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu karardan sonra bir üst mahkemeye başvurabilir.