Füsun Demirel’in ‘Aşk Dersleri’ oyununa polis kaydı!

Füsun Demirel’in yönettiği ‘Aşk Dersleri’ adlı oyun, İskenderun Belediyesi’nde dün gece sahnedeyken kaymakamlıkça herhangi bir savcılık talimatı bildirilmeden kayda alındı.

Füsun Demirel’in ‘Aşk Dersleri’ oyununa polis kaydı!

Füsun Demirel’in Dario Fo ve Franca Rame’nin oyunu ‘Seks? Eh, Hayır Demem!’den uyarlanan ‘Aşk Dersleri’ İskenderun’daki gösterimi, bundan önce defalarca oynanmasına rağmen dün gece kayda alındı.

Daha önce de cinsel içeriği nedeniyle bazı basın organlarında hedef gösterilen oyunu, salonda bir polis izleyip kaydedecek!

Oyunun İstanbul ve Ankara’da defalarca sahnelenmesine rağmen böyle bir taleple hiç karşılaşmadıklarını belirten oyuncular ise Kaymakamlık’tan savcılık ve mahkeme kararı talep etti. Savcılık kararı çıkaramayan Kaymakamlık ise bunun üzerine oyuncuları gözaltına almakla tehdit ederek, çekim yapılmasına engel olunmamasını istedi.


“Tiyatro sanatçılarına açık mesaj. Dün akşam İskenderun emniyetinden gelen polisler tarafından savcılık izni olmaksızın oyunumuz kaydedildi. Kaymakam emri yeterliymiş” diyen Demirel, yaşananları Twitter hesabından şu mesajlarla anlattı.

  • Sevgili tiyatro ve festival yöneticileri, jüriler, tiyatro sahipleri, yazarlar, yönetmenler, oyuncular, eleştirmenler, suskun mu kalmalıyız?
  • Kaymakam emri yeterliymiş. tamamen hukuksuz olarak talep edilen izin vermezsek gözaltı yapacaklarını söyleyen polise izin verdik.
  • Çünkü bizi davet eden kadın emeği kollektifindeki kadın arkadaşlarin ve kendi ekibimin maruz kalacağı durumu göze alamadım.
  • Ask derslerine herkesin ihtiyacı var ve kamera kaydını izleyenlere de yararlı olacaktır diye düşündüm:))

Füsun Demirel’in ‘Aşk Dersleri’ oyununa polis kaydı!

Füsun Demirel’e Cumhuriyet gazetesindeki röportaj sırasında “Henüz oynamadığınız fakat oynamayı istediğiniz bir rol kaldı mı?” sorusu yöneltildi.

Füsun Demirel, Cumhuriyet gazetesindeki söyleşisindeki bu soruya “Elbette, örneğin dağdaki gerilla kızları oynamak isterdim. Artık sadece annelerini, ninelerini oynayabilirim sanırım” cevabı vermesi sonrasında lince uğramış, özellikle Twitter’da ‘vatan haini’ ilan edilmişti.


Aynı zamanda oyuncu, ATV’de yayınlanan ‘Aile İşleri’ adlı dizinin kadrosundan da çıkarılmıştı. Demirel’e yönelik olarak yapılan son baskı, oyununun turnedeyken polislerce kaydedilmesi oldu.

Güçlü ve mücadeleci kadınları oynamak istediğini belirten Demirel, röportajda “gerilla” kelimesini kullanarak tek bir örgüte işaret etmediğini belirtti.


Züğürt Ağa, Uçurtmayı Vurmasınlar gibi filmlerle ödüller almış olan usta oyuncu ayrıca oyuncu daha önce İtalya iç savaşındaki kadın milislerden çok etkilendiğini belirten “Kurtuluş” dizisinde Ege dağlarında mücadele veren “Kara Fatma” karakterini canlandırmıştı.