Oyuncu Oya Aydoğan vefat etti

Türk sinemasının unutulmaz oyuncularından Oya Aydoğan tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Oyuncu Oya Aydoğan vefat etti

Oyuncu Oya Aydoğan yaşamını yitirdi

Boğazına takılan patatesi çıkartmak isterken aort damarı yırtılan ve kaldırıldığı hastanede 12 saat süren ameliyat geçiren sanatçı, beynindeki ödem nedeniyle o günden bu yana uyutuluyordu. Tedaviye cevap vermeyen Aydoğan, bu sabah yaşamını yitirdi.

Ünlü sanatçının hayatını kaybetmesi sanat dünyasını yasa boğdu. Hastaneden yapılan açıklamaya göre Oya Aydoğan yapılan tüm müdahalere rağmen kurtarılamadığı ve saat 07:15 sularında hayatını kaybettiği belirtildi.


Oya Aydoğan’ın vefatı sonrası hastaneden yapılan açıklama

07 Mayıs 2016 Cumartesi gecesi, hastanemiz acil servisine “Akut Asendan Aorta Diseksiyonu” tanısı ile başvurmuş, ameliyat edilmiş ve sonrasında yoğun bakımımızda tedavi altına alınmış olan Sayın Oya Aydoğan’ın sağlık durumu, 14 Mayıs 2016 Cumartesi günü saat 23.00 itibarı ile, artan beyin ödeminin sonucu olarak daha da bozulmuş, hastamızın tansiyon düşüklüğü tedaviye yanıt vermeyen şekilde seyir göstermeye başlamıştır. Yapılan tüm müdahalelere rağmen, maalesef hastamız 15 Mayıs 2016 Pazar günü sabaha karşı saat 07.15’te vefat etmiştir.

Oya Aydoğan kimdir?

Oyuncu Oya Aydoğan vefat etti

Ortaokulu zamanının Fransız kız ortaokulu olan St. Pulchérie’de okudu. Liseye de St. Michel’de devam etmiştir


Beyazperdeye 1976 yılında giren Aydoğan, 80’li yıllarda sahnelerde de boy göstermiştir.

1957 doğumlu sanatçı, Türkiye sinemasına 50’nin üzerinde film kazandırdı.

1976 yılında Ses Dergisi’nin düzenlediği 8. Sinema Artisti Yarışması’nda birinci olur. Daha sonraki zaman içinde sanatçı, İbrahim Tatlıses, Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, Kemal Sunal gibi sanatçılarla filmler çevirmiştir. Oya Aydoğan’ın 1978 yılında rol aldığı “Neşeli Günler” filmindeki Zeynep karakteriyle hafızalarda yer edinir. 1978 yılında Haluk Ulusoy ile evlenir ve 4 gün sonra 1979 yılında boşanır. Latif Demirbağ ile 1988 yılında yapmış olduğu evliliğinden Gurur Aydoğdu (1989) adında bir oğlu olmuştur.

Bir çok dizi ve filmde yer alan oyuncu Ulus’taki evinde Aort damarı yırtılınca hastaneye yoğun bakıma kaldırıldı. Aort damarı yırtılması sonucu 12 saat süren bir ameliyat geçiren Oya Aydoğan’ın bu kez beyninde ödem oluştu.”Uyutulmaya devam edilen sanatçınının tekrar çekilen  beyin tomografisinde, ödemin yapılan tedaviye cevap vermediği, yaygın olarak  devam ettiği saptanmıştır.


Yoğun bakımda hekimlerimiz tarafından gerekli tedavilerin uygulanmasına devam edilmektedir” ifadeleri kullanılmıştı. Aort damarı yırtılan ve kaldırıldığı hastanede 12 saat süren ameliyat sonrası tedavisi yoğun bakımda uyutularak devam eden sanatçı hayatını kaybetti.