Toastmasters ve Türkiye Ulusal Hitabet Yarışması

Toastmasters International, 1924 yılında Ralph C. Smedley isimli Amerikalı bir eğitimci tarafından, öğrencilerinin daha iyi konuşma yapabilmeleri ve daha iyi birer lider olabilmeleri için kuruldu. Bugün 135 ülkede faaliyet gösteren ve 14 bin 500 kulüp aracılığı ile milyonlarca insanın daha iyi konuşmasını sağlayan dünya çapında dev bir organizasyon. Toastmasters, insanların sahne korkularını yenmesine ve özgüven sahibi birer konuşmacı olmalarına yardım eden, kar amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur.

Toastmasters ve Türkiye Ulusal Hitabet Yarışması

Toastmasters International

Kulübe üye olunduğunda edindiğiniz konuşma ve liderlik kitaplarındaki projeleri tamamlayarak, üyelerinin daha iyi birer konuşmacı ve lider olarak kendilerini yetiştirmelerine yardımcı olur. Üyelerinin topluluk önünde 10 tane konuşma projesi tamamlamasının ardından uluslararası tanınan Toastmasters International’ın “Etkin Konuşmacı” (Competent Communicator) sertifikasını kazanmış olurlar.

Türkiye’de Toastmasters

Türkiye’de ilk defa 1996 yılında Ankara’da kurulan ve toplantılarını İngilizce olarak yapan  Ankara Toastmasters kulübünün ardından bugün ülkemizde hem Türkçe hem de İngilizce olarak toplamda 10 kulüp bulunuyor. Bunlar:


  • Ankara Toastmasters (İngilizce)
  • Istanbul Toastmasters (İngilizce)
  • Bosphorus Toastmasters (İngilizce)
  • Istanbul Asia Toastmasters (İngilizce)
  • Anadolu Toastmasters (Türkçe)
  • Ankara Business Toastmasters (İngilizce)
  • Kocaeli Toastmasters (Türkçe)
  • Istanbul Türkçe Toastmasters
  • Ankara Türkçe Toastmasters
  • Şehir Gavel Kulübü (İngilizce Öğrenci Kulübü – İstanbul Şehir Üniversitesi)

Toastmasters Türkiye Ulusal Hitabet Yarışması ilk kez İstanbul’da gerçekleşti!

Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen Toastmasters Türkiye Ulusal Hitabet Yarışması, topluluk önünde konuşma ve liderlik derneği Toastmasters International tarafından 16 Nisan 2016 tarihinde Taksim Gönen Hotel’de düzenlendi.

Türkiye’deki Toastmasters kulüplerin çoğunun bir araya gelerek gerçekleştirdikleri ilk Toastmasters Türkiye Ulusal Hitabet Yarışması tam anlamıyla bir başarıya ulaştı.  Türkiye’nin çeşitli kentlerindeki 7 kulüpten kulüp içi yarışmalarla seçilen yarışmacıların katıldığı ulusal yarışmaya, toplamda 19 konuşmacı ve 100’e yakın izleyici katıldı. Türkçe ve İngilizce olarak iki ayrı kategoride düzenlenen yarışmada, her iki kategoride de Türkiye’nin en iyi konuşmacısı belirlendi.

En iyi konuşmacı ödüllerini Istanbul ve Anadolu Toastmasters Kulüpleri kazandı

Toastmasters ve Türkiye Ulusal Hitabet Yarışması

Türkçe yarışmada birinciliği Anadolu Toastmasters Kulübünden David Gökçedağ, ikinciliği Anadolu Toastmasters Kulübünden Eda Türetken Özenses, üçüncülüğü ise Kocaeli Toastmasters Kulübünden Resul Tolga Yılmaz kazandı. 


İngilizce yarışmada ise birinciliği Istanbul Toastmasters Kulübünden Andreas Vetr,  ikinciliği Ankara Toastmasters Kulübünden Aqsa Parvez, üçüncülüğü de yine Ankara Toastmasters Kulübünden Dağhan Ekmekcioğlu kazandı.

Bu yarışmanın en güzel sahnelerini www.facebook.com/ToastmastersTurkey ‘den izleyebilirsiniz.  Türkiye’de ilki gerçekleştirilen bu yarışma her yıl tekrarlanacak.


Türkiye Toastmasters  hakkında ayrıntılı bilgiye www.toastmasters.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.