Babalar gününde babalara altın öğütler

Babalar gününde babalara altın değerinde öğütler… Çocuğunuz büyüdüğünde bir sabah onunla babası olarak iletişim kurmaya karar verirseniz, biraz geç kalmış olabilirsiniz. Bu yüzden çocukla ne kadar saat beraber geçirdiğinizden çok neler paylaştığınız önem taşır.

Babalar gününde babalara altın öğütler

Baba olmak hayatı nasıl değiştirir?

Medical Park Göztepe Hastanesi Klinik Psikoloğu Yekta Korkmaz, “Çocuğunuzla birlikte bir AVM’de yemek yemenin veya sadece oyuncak dükkanlarını gezmenin anlamlı bir yanı yoktur. Bunun yerine birlikte bisiklet sürmeyi, balık tutmayı, futbol oynamayı ve onun kurduğu oyunlara eşlik etmeyi tercih edin. Böylece hem keyifli zaman geçirecek hem de çocukla aranızdaki duygusal bağı kuvvetlendirmiş olacaksınız” dedi.

Dünyanın en güzel duygusu bir evlat sahibi olmaktır. Hele de o ilk kavuşma, ilk bakışma, ilk kokuyu hissetme anı paha biçilemez bir değerdedir. Genellikle hep annelerin yaşadıkları zorlukları, psikolojik gelgitlerini konuşuruz ve çözümler yaratmaya çalışırız. Peki ya babalar? Doğumdan sonra herkes bebek ve anne ile ilgilenir. Baba bu süreçte hem sorumluluğunun iki katına çıktığını yavaş yavaş hissederken hem de önce yataktan, sonra muhabbetlerden, en sonunda da evdeki sosyal alanlardan dışlanmış gibi düşünmeye başlar.


Peki bu dışlanma durumunu yaşamamak için babalar neler yapmalı?

Çocuğun hem bilişsel ve sosyal hem de duygusal gelişiminde babanın rolü oldukça önemlidir. Baba ile çocuk arasındaki ilişkinin zaman içinde gelişen ve zenginleşen bir deneyim olduğuna dikkat çeken Medical Park Göztepe Hastanesi Klinik Psikoloğu Yekta Korkmaz, iyi baba olmayı anlattı:

Bebek babanın varlığını sonra hissediyor

Dünyaya gelişinin ilk zamanlarında anneyle bir bütün halinde olan bebek, babanın direkt varlığını hissedemeyebiliyor. Ancak baba, hem anne hem de bebek üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Babanın desteğini alabilen, baba tarafından sakin ve dingin tutulabilen anne, bebeğine ve bebeğinin dünyaya gelişiyle kendi yaşamında oluşan değişimlere karşı daha toleranslı olabiliyor.

Babalar gününde babalara altın öğütler

Baba olmak erkeğin sorumluluk duygusunu geliştiriyor, korkularını artırıyor

Araştırmalar baba olmanın, erkeğin yaşamındaki kişisel değeri azaltmadığını aksine artırdığını, erkeğin duruşuna yeni anlamlar eklediğini ve sorumluluk duygusunu geliştirdiğini göstermektedir. Baba olmak erkeklerin hayatını daha anlamlı kılarken; kuşkusuz korkularını da arttırmaktadır.

Çocuk sahibi olma düşüncesi olan birçok anne babanın aklındaki en önemli soru işareti, ‘Acaba iyi bir anne olabilir miyim?’ veya ‘ Acaba iyi bir baba olabilir miyim?’ olur. Bu soruya tatmin edici bir cevap bulmak oldukça zordur. Üstelik düşündükçe hep en olumsuz örnekler zihinde canlanır ve korkular artar.

İyi baba olmak ne demek?

‘Baba’ kelimesi herkeste farklı anlam taşır. İnsanların çoğu yaşantılarına ve kendi anne-baba tutumlarına göre bu kelimeye anlam yüklemektedir. Olumsuz anıları olan kişiler baba kelimesini kendi babasından daha farklı tanımlarken, olumlu anıları olanlar da babaları gibi bir baba olma arzusu taşırlar. Onları kendilerine rol model alırlar.

Çocuğun gelişiminde babanın rolü

Uzun yıllar önce yapılan araştırmalar anne-çocuk arasındaki ilişkiyi incelemiş, çocuğun gelişimde annenin rolünü ve önemini vurgulamış, çoğu zaman babaların yardımcı oyuncu olduğunu öne sürmüştür. Fakat bu görüş zamanla farklılaşmıştır.


Çocuğun hem bilişsel, hem sosyal hem de duygusal gelişiminde babanın rolü oldukça önemlidir. Ebeveyn ile çocuk arasındaki ilişki zaman içinde gelişen, zenginleşen bir deneyimdir. Çocuğunuz büyüdüğünde bir sabah onunla babası olarak iletişim kurmaya karar verdiğinizde biraz geç kalmış olabilirsiniz. Baba olmak da anne olmak gibi bebeğin doğumu ile hatta hamilelik dönemi ile başlar.

 İyi bir baba olmak için

  • Çocuğunuza kaliteli zaman ayırın

Çocukla ne kadar saat beraber geçirdiğinizden çok neler paylaştığınız önem taşımaktadır. Çocuğunuzla zaman geçirirken hem sizin hem de onun keyif alabileceği aktiviteleri tercih edin. Birlikte bir AVM’de yemek yemenin veya sadece oyuncak dükkanlarını gezmenin keyifli bir yanı yoktur. Bunun yerine birlikte bisiklet sürmeyi, balık tutmayı, futbol oynamayı, onun kurduğu oyunlara eşlik etmeyi tercih edin. Böylece hem keyifli zaman geçireceksiniz hem de çocukla aranızdaki duygusal bağı kuvvetlendirmiş olacaksınız.

  • Onu yargılamadan, eleştirmeden önce dinleyin

Çocuklar büyüdükçe görüşlerini sizlerle paylaşacaklar, farklı fikirler sunacaklar ve hayatlarına dair anları sizlerle paylaşacaklar. Bu durumda onları dinlemek ve anlamaya çalışmak, doğrudan eleştiri yapmamak, yargılamadan yaklaşmak çok önemlidir. Birlikte konuşabilmek, tartışabilmek, ortak noktada buluşabilmek önemlidir. Bu çocukların ebeveynleri ile paylaşımını arttırır ve onların yanlış tercihler yapmasını da engeller.

  • Sevginizi hissettirin

Bir çocuğa sevmeyi ve sevilmeyi aşılayan kuşkusuz anne ve babalarıdır. Sevgiyle büyüyen, güvende hisseden çocuğun özgüveni yüksek, diğer insanlarla iletişimi güçlü olur. Bunun için:

  • Yanında olduğunuzu hissettirin
  • Başarılarını takdir edin
  • Başkalarıyla kıyaslamayın
  • Çocuklarınıza vicdanlı olmayı, ayırım yapmamayı ve sevmeyi öğretin.

Şiddetin hakim olduğu dünyada sevgiyi aşılamak

Son yıllarda sürekli şiddetin, öfkenin hakim olduğu bir dünya ile tanıştık. İnsanların birbirini küçük gördüğü, kırdığı, acımasızca yaklaştığı, fiziksel ve psikolojik şiddettin hakim olduğu bir dünyada yaşıyoruz.

İyi baba olmak için yapılacak en güzel şey iyiliği, sevgiyi, hoşgörüyü, paylaşmayı bilen çocuklar yetiştirmektir. Bu duygularla büyüyen çocuklar hayattan daha zevk alarak yaşarlar.

Unutmayın, siz çocuğun hayatındaki en önemli rol modelsiniz.  Çocuğunuza nasıl yaklaşırsanız o diğer insanlara öyle yaklaşır. Çocukluk dönemindeki yaşantılar, öğrenilenler onun bütün geleceğini etkiler.


Babalar gününüz kutlu olsun…


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.