Fazla kilo sorunundan kurtulmak için 6 adım

Fazla kilo sorunu hemen hemen herkesin kabusu. Özellikle yaz mevsimine girerken kilo vermek için her şey deneniyor ancak sonuç istediğimiz gibi olmuyor. Hem sağlığınızı hem de moralinizi bozmadan kilo vermek bu adımlarla düşündüğünüzden daha kolay olabilir…

Fazla kilo sorunundan kurtulmak için 6 adım

Kilo vermeyi ertelemeyin, eyleme geçin!

Fazla kilo ve yağlarınızdan kurtulmak için öncelikle “karar verin” diyen Diyetisten Ayşe Cengiz, ertelemeden hemen eyleme geçilmesini tavsiye ediyor. Mutlaka deneyimli bir beslenme uzmanı ile yaşam ve beslenme alışkanlıklarınızı “sansürsüzce” paylaşarak, bir yol haritası çizilmesi gerektiğini belirten Cengiz, “şişmanlık kader değildir” diyerek, beslenme alışkanlıkları ve yaşam şeklinini değiştirmeye bir yerden başlanmasını ve devam edilmesini öneriyor.

6 adımda fazla kilo ve yağlardan kurtulmanın püf noktaları:

1- Her gün düzenli kahvaltı yapmayı alışkanlık haline getirin. Kahvaltınızda kaliteli protein kaynakları; yumurta, peynir, mevsim sebzeleri ve “ölçülü” tam tahıl ekmeği olmalı. Bazen değişiklik yaparak bir kase yoğurt, 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi, bir elma rendesi ve biraz tarçın ilavesi ile kahvaltınızı çeşitlendirebilirsiniz.


2- Vücudunuzun gereksinimi olan suyu mutlaka gün içerisinde tüketmeye özen gösterin.

Peki ne kadar su içmeliyiz? Pratik bir hesaplama yöntemiyle öğrenebiliriz; kilonuzu 30 ile çarpın ve çıkan sonucu (mililitre) ml hesabı olarak düşünün. Örneğin kilonuz 78 ise 30’la çarptığınızda çıkan sonuç 2340. Yaklaşık 2.3 litre eder. Bu hesaplama yöntemine göre günlük olarak, yaklaşık iki buçuk litre su içmeniz gerekmektedir.


3– Ana öğünleri beklemeden ara öğün alışkanlığı kazanın. Böylece kan şekerinizi dengelenecek ve çok acıkmadığınız için “beslenme programınızı bozmadan” devam etmiş olacaksınız. Bu önemli bir nokta!

4- Vücudunuzun ödem yapmaması için tuzlu ve hazır gıdalar tüketmemeye dikkat edin. Ödem atıcı maydanozu limonlayarak, bol bol tüketebilirsiniz. Unutmayın, Yeşil çay da hem ödem atıcı hem de yağ yakıcıdır.

5– Her gün düzenli olarak spor yapın. Özellikle de her sabah, kahvaltıya başlamadan önce 45 dakika veya 1 saat yürüyüş yapın. Egzersiz, güne daha enerjik başlamanızı ve psikolojik olarak daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır.


6- Kararlılığı elden bırakmayın. Tüm bunları uygulamanız ve sabırlı olmanız işinizi çok kolaylaştıracaktır. Kendinizi, bedeninizi, yaşamı daha çok seveceksiniz. Bu programla birlikte müthiş bir özgüven kazanacaksınız. “Karar verdim, vazgeçmedim ve kazandım” demek, motivasyon açısından da çok önemli.

Ananas zayıflatıyor: Selülit ve ödemleri yok ediyor

Kuru baklagiller ile nasıl zayıflarsınız?

Fit ve güzel bir vücut için 9 püf nokta