Ayşe Begüm Onbaşı Aerobik Jimnastik dünya şampiyonu

Ayşe Begüm Onbaşı, Güney Kore’deki 14. Aerobik Jimnastik Dünya Şampiyonası’nda, 15-17 yaş kategorisinde altın madalya kazanarak şampiyon oldu.

Ayşe Begüm Onbaşı Aerobik Jimnastik dünya şampiyonu

15 yaşındaki Ayşe Begüm Onbaşı dünya şampiyonu oldu

Türkiye Jimnastik Federasyonu’ndan yapılan açıklamaya göre; Güney Kore’de 13 Haziran’da başlayan 14. Aerobik Jimnastik Dünya Şampiyonası’nda, 6 kategoride finale yükselen milli takımda, 15-17 yaş kategorisinde Ayşe Begüm Onbaşı altın madalya kazanarak şampiyon oldu.

Aynı kategoride, Ayşe Begüm Onbaşı, Mehmet Ercoş ve Deniz Şahin’den oluşan Trio Milli Takımı ise gümüş madalya kazandı.


Ayşe Türkiye’nin gururu

Ayşe Begüm Onbaşı Aerobik Jimnastik dünya şampiyonu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan bayramı vesilesiyle, Aerobik Jimnastik Dünya Şampiyonası’nda altın madalya kazanan 15 yaşındaki Ayşe Begüm Onbaşı ve hocası Gürkan Er’i telefonla aradı.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayşe Begüm Onbaşı ve Aerobik Jimnastik Milli Takım Antrenörü Gürkan Er’in Ramazan Bayramını tebrik etti. Erdoğan, Haziran ayında Güney Kore’de yapılan Aerobik Jimnastik Dünya Şampiyonası’nda kazanılan altın madalyanın tüm Türkiye için gurur verici olduğuna dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milli sporcu Onbaşı ve hocasına başarılarının devamı dileğinde de bulundu.


Akhisar Anadolu Lisesi öğrencisi olan ve spor çalışmalarını Manisa Büyükşehir Belediyespor Spor Kulübü bünyesinde sürdüren Ayşe Begüm’ün çalışmaları ve okul durumu hakkında Er’den bilgi alan Erdoğan, Onbaşı’nın spor faaliyetlerinin yanı sıra derslerinde de başarılı olmasından büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayşe Begüm’ün aile durumu hakkında da bilgi alırken, Onbaşı ve hocası Er’in bayram vesilesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından aranmaktan büyük memnuniyet duyduklarını, bu ilginin kendileri için büyük onur olduğunu ifade ettikleri öğrenildi.

“Ben bir madalya canavarıyım”

Ayşe Begüm Onbaşı Aerobik Jimnastik dünya şampiyonu

Meksika’da geçen yıl yapılan Aerobik Jimnastik Dünya Şampiyonası’nda gösterisini yaparken düştüğü için altın madalyayı kıl payı kaçırıp Bronz madalya kazanan Ayşe Begüm’ü bu durum daha da kamçılamış. Hem okuluna gitmiş hem de her gün Akhisar’dan Manisa’ya 45 dakikalık yolculuk yapıyormuş. Hafta için 3,5 saat, hafta sonları ise 5 saat antreman yapmış. Azmi ve disiplini onun başarıdan başarıya ulaştırıyor.

istekadinlar.com‘a konuşan milli sporcu, her yerde madalyaları olan Ayşe, şimdiye kadar kaç madalya kazandığını bilmediğini söylüyor. Gazetelerin arşivlerine göre 60’dan fazla madalya kazandığı tespit edilen Ayşe, altın madalyalarının çoğunu uluslararası yarışmalardan kazanmış.


O’na “Madalya Canavarı” diyorlarmış. O da çevresine “Ben bir madalya canavarıyım” diyormuş. Güney Kore’de yarışan ve madalyayı kazanan milli sporcu Ayşe “Altın Kız” adının hakkını fazlasıyla vermiş oluyor.

Artistik Buz Pateni Dünya Şampiyonu Naz Arıcı’ya destek yok