Bekir Bozdağ: Fethullah Gülen’in kaçma ihtimali var

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, TV’de verdiği röportajda ‘Fethullah Gülen’in kaçma ihtimali’ olduğu konusunda açıklamalarda bulundu.

Bekir Bozdağ: Fethullah Gülen'in kaçma ihtimali var

İşte Bekir Bozdağ’ın A Haber’de yaptığı açıklamalar

Bekir Bozdağ: Fethullah Gülen'in kaçma ihtimali var

Bu darbe girişimi elebaşı Fetullah Gülen olan FETÖ’nün Türkiye’deki hainleri tarafından uygulanmıştır.

Türkiye olarak Gülen’in iadesi için gerekli dosya gitti ve bu süreçte de geçici olarak tutuklanmasını talep ettik.


ABD Dışişleri Bakanı Kerry bu konuda olumlu yaklaşıyor. Onların bu tutumu Gülen’i tedirgin ediyor. İade edilmemesi için ABD hükümetine sesleniyor.

Darbeci kişilere gaz veriyor tarih sizi yazacak diyor ama kendisi ABD’ye yalvarıyor. Gel Türkiye’ye tarih seni yazsın kandırdığı beynini yıkadığı ülkesine düşman ettiği bu darbecilere gaz veriyor kendisi iade olmamak için ABD’ye yalvarıyor.

Ona buradan çağrıda bulunuyorum. Gel Türkiye’ye burası bir hukuk devleti, sizin gibi yargılamayız biz. Adil bir şekilde burada yargılan.

Türkiye’ye gelmek için ABD’ye ve başka ülkelere kaçmak ile ilgili çalışmalar yaptığına dair istihbaratlar var.

Fethullah Gülen, Mısır, Kanada, Meksika, Avustralya ve Güney Afrika’ya kaçabilir bu konuda çalışmaya başladı.

Belgeleri hazırlıyoruz, ABD’ye sunulacak.

Darbecilere işkence iddiası

Bu iddialar gerçeği yansıtmıyor. Pek çok darbeci askeri vatandaş teslim aldı. Hatta bazı vatandaşlar onlarla kavga etti. Bu olaylar gözaltında olmadı. Onları yakalama esnasında yaşandı.

Akın Öztürk, Akıncı Üs’sünde yakalanma esnasında yaralandı. Bir takım iftiralar var. İsim versinler nerede yapılmış söylesinler. Darbe girişimleri başarısız olunca iftiralar atmaya başladılar.

Yakalanma esnasında olanları gözaltında olmuş gibi yansıtıyorlar.

Akın Öztürk Akıncı Üs’sünde kalkış yapmak istediğinde pistler bombalandı. O sırada ateş ediliyor ve yaralanma meydana geliyor. Gözaltında yaralanma olayı yoktur.

Cumhuriyet tarihinin en büyük davası: Yargılamalar nerede yapılacak?

Yüksek güvenlikli F tipi cezaevlerimiz var. Buralarda tutuklular bulunuyor. Sığmayan yerlerde bunlara uygun cezaevleri var. Bunlara uygun tüm güvenlik tedbirleri alınmış durumda. Yargılama konusuna gelince, bu soruşturma Cumhuriyet tarihinin en büyük davası. Bunun tek bir yerde yapılması doğru değil.


Binlerce kişinin sanık olduğu bir davanın tek bir yerde görülmesi sağlıklı değil. Buna savcılar karar verecektir.

Ankara’da bu büyüklükte bir salon yok. Sincan’a büyük bir salon inşaatı başlattık. 4-5 ay içerisinde yargılamanın sağlıklı bir şekilde yapılacağı bir salon olacak.

Bu davanın sanıklarının ve avukatlarının bulunabileceği bir duruşma salonunun çalışmaları başladı.

Adil Öksüz’ün serbest bırakılması

Serbest bırakan hakimlerle ilgili soruşturma başladı. Bütün Türkiye darbe teşebbüsünün Akıncı Üssü’nde olduğunu biliyor. Sabaha karşı orası havadan bombalanıyor. Ve siz orada bulunuyorsunuz. Şimdi soruyorlar. Oraya arsa bakmak için geldiğini iddia ediyor. Öyle bile olsa ne işin var orada.

Çok büyük bir şüphe var. Gözaltına alındıktan sonra tutuklanmaması benim de kafamda büyük şüpheler uyandırıyor.

Kanaatim darbenin sivil ayaklarından birisi olduğu yönünde. Şu an kaçıyor ama o da yakalanacaktır.

İdam cezası gelecek mi?

Anayasamızda açık hükümler var. Türkiye idam cezasını getirmek için anayasada gerekli değişikliği yapmak zorundadır.

Türkiye bu cezanın geri getirilmesini istiyor. Halkın bu talebine kulağımızı tıkayamayız. Bu konu değerlendirme masasında.

Gelirse belirli suçlarla ilgili olur.

Cumhurbaşkanımızın Külliye’de liderlerle görüşmesi önemli

Partiler arasındaki rekabeti bir tarafa iten bir siyaset anlayışı hakim oldu. Cumhurbaşkanımızın Külliye’de liderle bir araya gelmesi çok önemlidir. Hainlere karşı bu ittifak önemlidir. Dünkü fotoğraf ve açıklamalar önemli. Bu olumlu bir gelişme inşallah netice verir.

Yeni anayasada ön planda olacaklar

Bu tartışmaları şu aşamada yapmak doğru değil. Bu darbe teşebbüsünün artçılarını ortadan kaldırmak için bir çalışma var. Şu anda darbe konusundaki en büyük tehdit geri kalan FETÖ mensuplarının yeniden böyle bir teşebbüse niyetlenme ihtimali var. Önemli olan bu ihtimali ortadan kaldırmamız gerekiyor.


Askeri yargı içerisindeki pek çok hakim ve savcı bu darbe teşebbüsünde görev aldı bunu görüyoruz. Askeri yargının bu süreçte yeniden incelenmesi ve değerlendirilmesi demokratik hukuk devletinde yeniden tanzim edilmesi çok önemlidir.

ABD Büyükelçisi John Bass’tan Fethullah Gülen açıklaması

Fethullah Gülen’in Yavuz Sultan Selim kaftanı ile halifelik planı

FETÖ’nün kriptosu deşifre oldu: 110 bin kişi iddiası