ABD Büyükelçisi John Bass’tan Fethullah Gülen açıklaması

ABD Büyükelçisi John Bass, Diplomasi Muhabirleri Derneği’nin toplantısında, Türkiye’deki ifade özgürlüğünden, Fethullah Gülen’in ABD’deki durumuna, güneydoğudaki operasyonlardan, Suriye’ye kadar tüm sorulara yanıt verdi.

ABD Büyükelçisi John Bass, Türkiye'deki ifade özgürlüğünden, Fethullah Gülen'e, PKK'dan PYD'ye ve Suriye'ye kadar açıklamalarda bulundu.

Güneydoğu’da PKK terör örgütüne yönelik sürdürülen operasyonlara “tam destek” verdi. PKK’nın “şiddet ortamında özerlik ilan etmesi uygunsuz” diyen, PKK’ya “derhal silah bırakma” çağrısı yapan Amerikalı Büyükelçi, ülkesinin PYD’ye ise “silah vermediğini” açıkladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “ikiyüzlüler” açıklamasını da isim vermeden yanıtlayan John Bass, “bize ikiyüzlü denildiğinde derinden şaşırıyorum. Çünkü Türk yetkililere, hem kamuoyu önünde, hem de görüşmeler basın özgürlüğü konusunda sırasında hep aynı mesajı veriyoruz” dedi.

Amerikalı Büyükelçi’nin yanıtlamadığı tek soru Reza Zarrab sorusu oldu. Büyükelçi John Bass, bu konuda “yürüyen bir federal soruşturma konusunda konuşmam uygun olmaz” demekle yetindi.


Amerikan Büyükelçisi John Bass’ın açıklamalarından satır başları:

John Bass: “PKK ile mücadele Türkiye’nin hakkıdır. PKK derhal silah bırakmalıdır!”

ABD, Türk hükümetinin vatandaşlarını terör tehdidine karşı koruma hakkını güçlü şekilde desteklemektedir. Bu, her hükümetin hakkı ve temel sorumluluğudur, Kentsel alanların bu mücadele sırasında gördüğü hasardan rahatsız oluyorum. Ancak bunun nedeni, PKK’nın tutumudur. Siyasi amaçlar elde etmek için silah kullanılmasına karşıyız. PKK, bu şiddet ortamı içinde özerklik ilan etmeyi ve terörist saldırılarda bulunmayı seçti. Bu yol kesinlikle uygunsuz. PKK derhal silah bırakmalı ve böylece görüşmelere geçilmeli.

“Gülen hareketinin yasa dışı bağışları inceleniyor”

Fethullah Gülen hareketine mensup kişilerin ABD’de siyasetçilere yasa dışı bağış yaptıklarına ilişkin iddialar oldu. Bu iddiaları, şu anda ABD Federal Seçim Kurulu incelemeye aldı. Eğer ABD topraklarında suç işlendiğine ilişkin iddialar olursa, bunlar araştırılır.

“PYD’ye silah vermiyoruz”

Suriye’de birlikte çalıştığımız her gruba, IŞİD’le mücadele konusunda işbirliği yapmakta olduğumuzu gayet açık ifade ettik. Türkiye’deki terörist faaliyetlere ülke dışından gelen desteklere ilişkin Türk hükümetinin ithamlarını dikkatle inceliyoruz. ABD, PYD’ye silah ya da mühimmat vermiyoruz. Türk hükümeti, Güneydoğu’da bir teröristten ele geçirdiği Amerikan silahının bilgisini bizimle paylaştı. İncelediğimizde, bunun Irak ordusuna verdiğimiz silahlardan olduğunu belirledik.


“Türk Hükumetinin PYD endişesine hassasiyetle yaklaşıyoruz”

Türk hükümetinin, Suriye ile olan tüm sınırın PYD tarafından kontrol edilmesine yönelik endişesini farkındayız. Türk hükümeti, böyle bir durumun ulusal güvenliğini tehdit edeceğine inanıyor. Bu nedenle biz de bu konuda son derece hassasız. IŞİD kontrolündeki bölgeye giriş çıkışlar son dönemde, Türk hükümetinin üstün gayreti nedeniyle azaldı. Sınır bölgesinin kontrolünün doğru güçlerde olması için Türkiye ile birlikte çalışıyoruz. Bu konuda, bir sorun halledilirken, başka bir sorun ortaya çıkmasını istemiyoruz. Herhangi bir grubun da, IŞİD’le mücadele adı altında bölgedeki demografiyi değiştirmesine karşıyız.

“Bize ikiyüzlü denilince çok şaşırıyorum”

Bize ikiyüzlü denilince çok şaşırıyorum. Amerikalılar ikiyüzlü davranmadı. İfade özgürlüğü konusundaki mesajlar kamuoyu önünde ve özel görüşmelerde Türk hükümetine hep aktarıldı.

“Başkan Obama’ya her gün hakaret ediliyor. Rahatsız oluyoruz ama dava açmıyoruz”

ABD adalet sisteminde hareket ve nefret dolu konuşmalar incitici bulunur, ama bizim yasal sistemimiz ifade özgürlüğü üzerine kurulmuştur. Başkan Obama’nın instagram hesabına her gün çok sayıda hakaret içeren mesaj geliyor. Keza, benim şahsi hesabım ve Büyükelçilik hesaplarına da öyle. Bundan elbette rahatsız oluyoruz. Ancak bizim yasal sistemimiz farklı, dava açmıyoruz.

“Suriye’nin geleceğinde Esad yok”

Suriye’de kimse ateşkesten yararlanıp demografik yapıyı değiştirmeye kalkmasın. Türk hükümetiyle Suriye’nin kuzeyinde ortak bir güç için çalışıyoruz. Suriye’nin geleceğinde de Esad’ı görmüyoruz. Ancak ülkenin geleceğine, Suriyeliler karar verir.

“İncirlik üssü çatışma bölgesine çok yakın olduğu için aileleri çağırdık”


İncirlik, IŞİD’le mücadele açısından büyük önem taşıyor. Türk hükümeti, koalisyon ülkelerinin İncirlik’i kullanmasına izin verdiği sürece, operasyonlarımızın merkezinde olmaya da devam edecek. Ancak İncirlik IŞİD’le mücadele operasyonlarının bölgesine çok yakın olduğu için, ABD Savunma Bakanlığı, oradaki Amerikalı görevlilerin ailelerinin ABD’ye dönmelerine karar verdi. Bakanlık, tekrar tekrar benzer kararları almak zorunda kalmamak için, İncirlik’le beraber, İzmir ve Muğla’daki NATO üslerindeki Amerikan askerlerinin aileleri için de geri dönme talimatı verdi.

Erdoğan ile Biden görüştü: YPG anlaşmazlığı devam ediyor