Almanya’dan Türkiye’ye yanıt: Avrupa şantaja boyun eğmeyecek

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’ye vize muafiyeti için somut bir tarih vermemesi durumunda mülteci anlaşmasını feshedebileceklerini ifade etmişti. Çavuşoğlu’nun bu sözlerine Almanya’dan cevap geldi: “Avrupa hiçbir şekilde şantaja boyun eğmez.”

Almanya'dan Türkiye'ye yanıt: Avrupa şantaja boyun eğmeyecek

Almanya’dan Türkiye’ye vize yanıtı: Şantaja boyun eğmeyiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’ye vize serbestisi için somut bir tarih vermekten kaçınması halinde Türkiye’nin mülteci anlaşmasını feshedebileceği yönündeki açıklamaları Almanya’da tepkiyle karşılandı.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberinde, Almanya Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, “Almanya ve Avrupa’nın hiçbir şekilde şantaja boyun eğmeyeceğini” söyleyerek “vize muafiyeti tanınıp tanınmayacağının Türkiye’ye bağlı olduğunu” ifade etti.

Haberde, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung’da pazartesi günü yayımlanan mülakatta, vize muafiyeti için somut tarih verilmesini talep ederek, aksi takdirde Türkiye’nin AB ile 18 Mart’ta kabul edilen mülteci mutabakatını feshetmek durumunda kalacağını söylemişti.

Çavuşoğlu’nun vize muafiyeti ile ilgili olarak “Ekim başı ya da ortası olabilir” ifadesini kullanması, ültimatom olarak algılandı.

İdam cezası

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Gabriel, Türkiye’deki darbe girişiminden sonra başlayan idam tartışmalarına da değinerek “İdam cezasını yeniden yürürlüğe koyma yoluna giren bir ülke, Avrupa’dan tüm üyelik müzakerelerini lüzumsuz kılacak ölçüde uzaklaşmış olur” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in genel başkanlığını yürüttüğü Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) Partisi iç politika uzmanı Wolfgang Bosbach ise vize muafiyeti için koşulları hatırlattı.

Türkiye’nin yerine getirmesi gereken 72 koşul olduğunu hatırlatarak “Türkiye bu koşulları yerine getirmezse, vize muafiyeti de olmaz” ifadelerini kullandı.

AB Komisyonu: Ültimatom kabul etmeyiz, koşullar yerine getirilmek zorundadır!

Çavuşoğlu’nun vize muafiyetiyle ilgili sözlerinin ardından konuyla ilgili açıklama yapan AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise ‘Türkiye ile vize muafiyeti konusunda yaşanan anlaşmazlıkta ültimatom verilmesini kabul etmeyeceklerini’ söyledi.

AB Komisyonu Başkanı Juncker ayrıca “Türkiye vize muafiyeti istiyorsa, koşullar yerine getirilmek zorundadır” dedi.

‘Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi’

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Martin Erdmann’ın görevden alınıp alınmayacağı ile ilgili bir soruyu ise, “Bu yönde bir düşünce yok. Böyle bir şey zaten yapıcı olmaz. Diyalog ve iletişimin kesilmesi şüphesiz doğru bir araç olmaz” şeklinde cevapladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın pazar günü Köln’de düzenlenen ‘Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi’nde telekonferans yoluyla konuşma yapmasına izin verilmemesi ile ilgili gerginlik kapsamında Türkiye’den sert açıklamalar gelmişti.

Büyükelçi Martin Erdmann’ın ülke dışında tatilde olması nedeniyle Alman maslahatgüzar Robert Dölger Türk Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmıştı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Schäfer, ‘görüşme ricasının devletlerarasında her gün yaşanabilen normal bir durum olduğunu’ söyleyerek, “Bu olağan dışı bir şey değil. Bu tür bir davete icabet etmek iyi bir adettir’ dedi.

Almanya’yı protesto için makam aracının armasını örtüyle kapattı

Almanya’da Ermeni soykırımı kabul edildi

Almanya’da bir Türk sanatçı Selçuk Cara

Böhmermann’ın Almanya’da sebep olduğu Erdoğan krizi