Başbakan Yıldırım: “İstihbaratı iç ve dış olarak yeniden yapılandıracağız”

Başbakan Binali Yıldırım, istihbarat için en önemli konu dinlemek değil, dinleyeni kimin dinleyeceği açıklamasında bulunarak, “Yani yaptığı dinlemeyi kendi grup çıkarı için mi, şeytani amaçları için mi kullanacak? Bunları da kapsayan bir çalışma yapılıyor” dedi.

Başbakan Yıldırım: "İstihbaratı iç ve dış olarak yeniden yapılandıracağız"

Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul’da yabancı medya temsilcileri ve yabancı dilde yayın yapan yerli medya kuruluşlarının temsilcileriyle görüştü.

Hürriyet’ten Murat Yetkin’in haberine göre, Başbakan bu görüşmede özellikle istihbaratın yeniden örgütlenmesi ile ilgili oldukça önemli açıklamalar yaptı.Başbakan Yıldırım gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi:

  •  “MİT ile ilgili bir çalışmamız var. Gelişen dünya şartları, iletişim teknolojileri istihbarat örgütlerinde de yenilenme gerekiyor. Örneğin, ABD için milat 11 Eylül 2001 oldu. O tarihten sonra yeniden yapılanmaya gittiler”.
  •  “15 Temmuz bir kez daha gösterdi ki koruyucu önlem, önleyici istihbarat çok önemli. Keşke bize haber gelmemiş olsaydı, ama darbe girişimi önlenebilmiş olsaydı.”
  •  “O yüzden istihbarat teşkilatının, özellikle iç istihbaratın güçlendirilmesi gerekiyor. İstihbaratı iç ve dış olarak yeniden yapılandıracağız. Ama sınıra kadar geldim, burada durdum demeyecek.
  •  “Bunların üzerinde de bir istihbarat koordinasyon, bir çatı yapı teşkil edilecek. Amaç, hem onların birlikte çalışmasını sağlayacak, hem de onları denetleyecek bir yapı.
  •  “Çünkü bugün istihbaratta en önemli konu dinlemek değil. Dinleyeni kim dinleyecek? Yani yaptığı dinlemeyi kendi grup çıkarı için mi, şeytani amaçları için mi kullanacak? Bunları da kapsayan bir çalışma yapılıyor.”

Okullar ne zaman açılacak?: MEB’den 2016-2017 Eğitim yılı açıklaması

Başbakan Yıldırım’dan dış basına Suriye açıklaması

FETÖ iddianamesinde Fethullah Gülen’in yemin metni dikkat çekti