Gaziantep’te patlama: Ölü sayısı 50’ye yükseldi

Gaziantep’in merkez Şahinbey İlçesi’nde dün gece sokakta yapılan düğünde kalabalığın arasına karışan canlı bomba terörist, üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirdi. Gaziantep Valiliği, patlamada hayatını kaybedenlerin sayısını 50 olarak açıkladı.

Gaziantep'te patlama: Ölü sayısı 50'ye yükseldi

Gaziantep’de yaşanan terör saldırısı ile ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Hastanede tedavi altında olan gelin Besna ile damat Nurettin Akdoğan’ın hayati tehlikesinin bulunmadığı belirtildi. Yaralıların tedavisi sürüyor. Saldırıda terör örgütü IŞİD şüphesi değerlendiriliyor.

Patlama, saat 22.40 sıralarında merkez Şahinbey İlçesi’ne bağlı Akdere Mahallesi’nde meydana geldi. Terör nedeniyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki kentlerden göç eden vatandaşların yoğun olarak yaşadığı mahallede, Siirt’in Pervari İlçesi’nden göç eden iki ailenin gençlerinin, sokakta yapılan kına gecesinde, canlı bomba terörist, davetli gibi kalabalığın arasına karıştı. Terörist, üzerindeki bombayı infilak ettirdi.

Ölü sayısı 50’ye yükseldi!

Gaziantep Valiliği, bu sabah saat 11.00 civarında patlamada hayatını kaybedenlerin sayısının 50’e yükseldiğini açıkladı.


Gaziantep Valiliği ölenlerin sayısıyla ilgili açıklaması:

“20 Ağustos 2016 Cumartesi günü gerçekleştirilen bombalı terör saldırısında bugünitibariyle 50 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. Saldırıda yaralanan vatandaşlarımızın tedavileri ilimizdeki hastanelerimizde devam etmektedir. Düzenlenen menfur terör saldırısında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine sabır, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Haince düzenlenen saldırı ve bu saldırıyı yapanları bir kez daha lanetle kınıyoruz.”


Patlamadan sonra yaşananlar

İkinci bir patlama olma ihtimaline karşın polis ekipleri, şerit çekerek olay yerinde geniş güvenlik önlemi aldı. Yaralılar, ambulanslarla Doktor Ersin Arslan, Şehitkamil ve 25 Aralık Devlet hastaneleri ile bölgede bulunan özel hastanelere kaldırıldı. Cenazeler hastanelerin morglarına götürüldü.

Gaziantepli vatandaşların duyarlılığı

Saldırıyı televizyondan duyan Gaziantepli vatandaşlar, kan ihtiyacı olma ihtimaline karşın hastanelere akın etti, kan vermek istedi. Yakınları hakkında bilgi almak isteyen yaralı yakınları ile polis arasında zaman zaman gerginlik yaşandı. Bunun üzerine polis ekipleri, hastane bahçelerinde yoğun güvenlik önlemi aldı.

Görgü tanıklarının ifadesine göre 2 kişi kaçtı

Kanlı düğün gecesindeki görgü tanıkları, canlı bomba olan teröristin yanında 25 yaşlarında 2 kişi ile geldiğini ve patlamanın ardından da olay yerinden kaçarak uzaklaştığını iddia ettiler. Polis ekipleri, kaçtığı iddia edilen 2 şüphelinin yakalanması için çalışma başlattığı belirtildi.


CNN Türk

Gaziantep terör saldırısında son durum

Susarak yarattığımız canavarlar

Başbakan Yıldırım: “İstihbaratı iç ve dış olarak yeniden yapılandıracağız”