TSK, Suriye sınırında IŞİD ve PYD hedeflerini obüslerle vurdu

Türk Silahlı Kuvvetleri, dün akşam saatlerinde Suriye’nin kuzeyindeki terör örgütü IŞİD ve PYD’ye ait hedefleri obüslerle vurdu. Bölgedeki kaynaklardan alınan bilgiye göre, Cerablus’taki terör örgütü IŞİD’e ait hedeflerle Münbiç’in kuzeyindeki PYD hedefleri obüslerle ateş altına alındı.

TSK, Suriye sınırında IŞİD ve PYD hedeflerini obüslerle vurdu

Karkamış’a havan mermisi atıldı, Fırtına obüsleri karşılık verdi

Dün akşam saatlerinde IŞİD denetimindeki Suriye’nin Cerablus kentinden ateşlenen 3 havan mermisi, sınırı aşarak Karkamış’ın Türkyurdu Mahallesi yakınlarında boş araziye düştü. Olayın ardından sınırda konuşlu birlikler, havan mermilerinin atıldığı Cerablus’taki IŞİD hedeflerine angajman kuralları kapsamında misliyle top atışı yaptı.

Askeri kaynaklar, son birkaç gündür Suriye tarafından atılan havan mermilerinin Karkamış’ta boş arazilere düştüğünü ve sınır birliklerinin de anında karşılık verdiğini kaydetti.


Suriye’nin Halep kentine bağlı Cerablus ilçesindeki gelişmeleri yakından takip eden güvenlik güçleri, Karkamış sınır hattı boyunca tedbirlerini arttırdı. Gaziantep’ten de çok sayıda zırhlı aracın konvoy halinde sınıra doğru yola çıktığı görüldü.

Karkamış’a atılan havan mermisine, Fırtına obüsleri karşılık verdi

Bu sabah terör örgütü IŞİD Cerablus’tan Karkamış sınır kapısına iki havan mermisi atması üzerine, Türk topçu birliği IŞİD mevzilerini yeniden Fırtına obüsleriyle vurmaya başladı.

Olay sabah saatlerinde meydana geldi. IŞİD’in attığı havan mermisi Karşıyaka Mahallesi’ndeki bir evin bahçesine düştü ve büyük bir gürültüyle patladı. Şans eseri ölen ve yaralanan kimsenin olmadığı olayın ardından sınırda konuşlu Fırtına obüsleri IŞİD mevzilerini bir süre ateş altına aldı.

Karkamış’a dün akşam da Suriye tarafından IŞİD’in attığı 3 havan mermisi düşmüş, ölen ve yaralanan olmamıştı.

Reuters haber ajansı, sınırda bulunan Türk topçu bataryalarının Suriye tarafındaki hedeflere 40 atış yaptığı bilgisini geçti.

Dün gelen haberler arasında Türkiye’nin Suriyeli silahlı muhaliflerin Türkiye tarafına geçişine izin verdiği ve IŞİD’in elindeki Cerablus’a yönelik yeni bir cephe açmaları için Karkamış’ta toplanmalarına müsaade ettiği aktarılmıştı.


‘Karkamış üzerinden Cerablus harekâtı’

TSK, Suriye sınırında IŞİD ve PYD hedeflerini obüslerle vurdu

BBC’nin haberinde, Gaziantep’te konuştuğu bir Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) üyesi, yaklaşık 1500 silahlı muhalifin Karkamış’a geldiğini ve Türk topçusunun da desteğiyle Cerablus’u IŞİD’den almak için kuzeyden cephe açmaya hazır olduklarını ifade etmişti.

Cerablus’a doğru ilerlemeye çalışan bir diğer silahlı grup ise Suriye’deki Kürt silahlı gücü YPG’yi de içinde barındıran Suriye Demokratik Güçleri.

Geçen hafta Menbic’i IŞİD’in elinden aldıktan sonra batıya doğru ilerleyişini sürdüren Suriye Demokratik Güçleri, Cerablus’un güneyinde etkinliğini artırıyor.

Dün Türkiye tarafından yapılan topçu atışlarında Menbic’deki YPG’nin de hedef alındığı ifade edilmiş ve Cerablus’la eşzamanlı olarak Menbic’deki hedeflere 20 topçu atışı yapıldığı kaydedilmişti.

TSK, Suriye sınırında IŞİD ve PYD hedeflerini obüslerle vurdu

Anadolu Ajansı, sınırdaki hareketliliğin arttığını ve Türkiye’nin Cerablus Karkamış hattına takviye tanklar ve zırhlı personel taşıyıcılar sevk ettiğini ifade etmişti.


DHA – BBC Türkçe – AA

İstanbul’daki tanklar şehir dışına taşınıyor

Washington Post: Gülen’in iade talebi darbe öncesiyle ilgili

İstanbul Emniyeti’nde büyük operasyon başlatıldı