Bild: Almanya, Türkiye’deki temsilciliklerini geçici olarak kapadı

Alman Bild gazetesinin edindiği bilgilere göre, Türkiye’deki Alman Büyükelçiliği ve tüm konsolosluk temsilcilikleri akut terör tehdidi nedeniyle kapatıldı.

Bild: Almanya, Türkiye'deki temsilciliklerini geçici olarak kapadı

Alman Bild gazetesi, Türkiye’deki Alman Büyükelçiliği ve tüm konsolosluk temsilciliklerinin terör tehdidi nedeniyle kapatıldığını duyurdu.

Gazete, Almanya Dışişleri Bakanlığı’na diplomatik misyonlara Kurban Bayramı tatili sırasında saldırı olabileceğine dair “söylentiler” ulaştığını ve temsilcilikler ile okulun “güvenlik nedeniyle” kapatıldığını yazdı.

Türkiye’de Kurban Bayramı tatilinin devam ettiğine işaret edilen haberde, hem diplomatik temsilciliklerin hem de Alman okullarının 16 Eylül’e kadar kapalı kalacağı ve temsilciliklere sınırlı ulaşım olacağı ifade edildi.


Gazete haberin kaynağı olarak da Almanya Dışişleri Bakanlığı’nı gösterdi. Alman Büyükelçiliği de Twitter hesabından Türkçe olarak yaptığı açıklamada Alman temsilciliklerinin sınırlı hizmet vereceğini doğruladı.

Haberde olası bir terör saldırısına yönelik işaretler olduğu, Alman temsilciliklerinin kapalı tutularak çalışanların, öğretmenlerin ve öğrencilerin güvenliğinin sağlanması ve bir ön tedbir alınmasının amaçlandığını kaydedildi. Ancak terör tehdidine ilişkin başka bilgi bulunmadığı da haberde vurgulandı.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Mart ayında da, Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu ve İstanbul’daki Özel Alman Lisesi’nin güvenlik nedeniyle kapatıldığını açıklamıştı.


İstanbul Valiliği ise vatandaşlardan bu tür “gayrı ciddi haber ve söylentileri dikkate almamalarını” istemişti.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz: 28 bin öğretmen ile ilişik kesildi

Anadolu’dan hoşgörüye bir selam duası

Bild Gazetesi: Erdoğan’a rağmen Türkiye’yi sevmemizin 44 nedeni