Bitlenme için koruyucu önlem alınabilir mi?

Okullar açıldı. Özellikle ilkokul çağındaki çocuklarda sık görülen bitlenme sorunu ailelerin kâbusu. Peki aileler çocuklarını bitlenmeye karşı nasıl koruyabilir?


okul-bitlenme

Bitlenme sorunu: Nasıl anlaşılır, tedavisi nedir?

Annelerin korkulu rüyası olan bitlenme sorunu, özellikle okul çağındaki çocuklarda görülüyor. Sebebi ise çocukların toplu halde birlikte olmaları, oyunlar sırasında sürekli temas etmeleri, birbirlerinin eşyalarını kullanmaları.

Ayrıca bitler, saçların teması gibi direkt geçiş yolları dışında, ortak kullanılan tarak, şapka ya da benzeri araçlar ile de bulaşabiliyor. Bitler ense ve kulak arkalarında ve saç diplerinde daha çok bulunduğundan, bitlenme vakalarının ilk belirtisi olan kaşınma da bu bölgelerde başlıyor. İlaç tedavisinin yanı sıra koruyucu önlemleri almak, çocuklarını sürekli bu konuda eğitmek ve saçlarını her gün kontrol etmek bu dönemde ailelere düşen en büyük görevlerin başında geliyor.


Bitlenme çocuklarda psikolojik travmalara sebep oluyor

Toplumda oluşmuş olan pislik=bitlenme algısı, buradan doğan psikolojik sorunlar(utanma, suçluluk duygusu vb.) ve sosyolojik sorunlar(aile veya çevrede rezil olma hissi vb.) çok yanlış çıkarımlar olsa da bu sorunlar ile karşı karşıya kalındığında bir uzmandan destek alınması şart.

Psikolog Mustafa Varol Yılmaz; “Ailelerin kesinlikle çocuğu suçlayıcı bir tavırda bulunmamaları gerekiyor. Bunda utanılacak bir şey olmadığı ve herkesin başına gelebileceği, tedavisinin mümkün olduğu güzel bir şekilde anlatılmalıdır. Ayrıca bitten kurtulmak için çocukların saçlarının kestirilmesi de doğru değildir. Tek fark, kısa saçta tüm temizlik işlemlerinin daha kolay yapılabilmesi. Dolayısıyla, çocuğunuz istemiyorsa kesinlikle saçını kestirmeyin. Çünkü bu durum çocuk üzerinde ruhsal huzursuzluk ve sıkıntı, hatta çocuk üzerinde travma etkisi yaratabilir.” 


Çocuklarda bitlenme vakası olduğunda ilk olarak ailelerin etkilendiğini söyleyen Yılmaz, olayın şokuyla istemsiz verdikleri tepkilerle çocuklarını da daha da fazla korkuttuğunu belirtiyor; “Korkuyu genellikle ebeveynlerden öğrenen çocuklar, yaşadıkları korku sonucu ciddi boyutlara ulaşabilecek travma yaşayabiliyor. Dolayısıyla ailelerin verdikleri tepkilerin çocukların ruh sağlığını olumsuz etkilediğinin bilinciyle daha dikkatli davranmaları gerekiyor” dedi.

okul-bitlenmek

Bitlenme karşısında koruyucu önlem alınabilir mi?

Okulların açılmasıyla çocukları bekleyen bitlenme tehlikesine karşı ise kolaylıkla önlem alınması mümkün. Bitlenmeye karşı koruyucu spreyler 24 saat boyunca koruma sağlayabiliyor. Lavanta özleri doğal korumaya yardımcı olurken aynı zamanda saçta hoş bir koku bırakıyor. Aldığınız ürünlerin Sağlık Bakanlığı onaylı olduğundan emin olmak ve bitkisel ürünler kullanmak son derece önemli.


Çocuklarda kronik hastalıkları önlemede erken teşhisin önemi


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.