Çatalhöyük’te Neolitik Dönem’e ait ‘eşsiz’ kadın heykelciği bulundu

Konya Çatalhöyük kazılarında, M.Ö. 8000-5500 Neolitik Dönem’e ait vücudunun tüm parçaları sağlam, noksansız ve ince işçilikle yapılmış heykelcik bulundu.

Çatalhöyük'te Neolitik Dönem'e ait 'eşsiz' kadın heykelciği bulundu

 

Konya’da Çatalhöyük kazılarında, M.Ö.8000-5500 Neolitik Dönem’e ait, yüksek kalitede işçilikle yapılması ve vücudunun tüm parçalarının noksansız bulunması dolayısıyla ‘eşsiz’ olarak nitelendirilen bir insan figurini (heykelcik) bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle Prof. Dr. Ian Hodder başkanlığında gerçekleştirilen 2016 yılı kazı çalışmalarında bulunan kadın figurini Çatalhöyük’ün üst seviyelerindeki mermerimsi taştan yapılmış.


Çatalhöyük'te Neolitik Dönem'e ait 'eşsiz' kadın heykelciği bulundu

 

Figurin, genelde olduğu gibi çöp alanında değil, bir platformun altında tek parça volkan camıyla birlikte özenle yerleştirilmiş bulundu. Parça kaybetmeden sağlam kalan eser, 17 santimetre yüksekliğinde ve 1 kilogram ağırlığında.

Çatalhöyük'te Neolitik Dönem'e ait 'eşsiz' kadın heykelciği bulundu

Kafasının şekli, saç tipi, ellerinin göğüslerinin altında olması ve küçük ayaklarıyla tipik bir Çatalhöyük eseri özelliği taşıyan figürin, ince işçiliği ile diğer heykelciklerden ayrılıyor.


AA

Tarih ve kültürün buluştuğu şehir: Kapadokya

Gençlik kültürü ve toplumsal değerler analizi

Pera Müzesinde teknoloji sanatla buluşuyor: Katherine Behar Veri Girişi