Mısır’daki göçmen faciası: ‘yüzlerce kişi ölmüş olabilir’

Mısır’ın kuzeyinde bugüne kadar görülmüş en büyük göçmen botu taşıdığı 600 kişiyle birlikte battı. Mısır açıklarında dün batan göçmen teknesinden kurtulanlar BBC’ye yaptıkları açıklamada, kazada yüzlerce kişinin ölmüş olabileceğini söyledi. Şu ana kadar 42 kişinin cesedine ulaşıldı.

Mısır'daki göçmen faciası: 'yüzlerce kişi ölmüş olabilir'

Edinilen bilgiye göre Mısır’da göçmenlerden oluşan 600 kişiyi taşıdığı öne sürülen bir gemi battı.

İlk açıklamaya göre en az 29 ölü!

Mısır açıklarında 600 kişiyi taşıyan bir göçmen botu alabora olurken, güvenlik görevlileri ve yerel yetkililer Reuters’a yaptıkları açıklamada en az 29 kişinin öldüğünü söyledi. Bir yetkili, devlet haber ajansı MENA’ya yaptığı açıklamada, “Yasadışı bir göçmen botu, 600 kişi ile bölge sahilinde bugüne kadar gerçekleştirilen en büyük yasadışı göç operasyonu sırasında Kafr al – Sheikh açıklarında alabora oldu dedi.

Mısır'daki göçmen faciası: 'yüzlerce kişi ölmüş olabilir'

150 kişi kurtarıldı, kalanlar için kurtarma çalışmaları devam ediyor

MENA, kurtarma görevlilerinin 150 kişiyi kurtardığını belirtti. Güvenlik kaynakları Reuters’a botun Mısırlı, Suriyeli ve Afrikalı göçmenleri taşıdığını söyledi.


BBC muhabiri Orla Guerin’e konuşan göçmenler, teknenin beş gün boyunca kıyının açığında bekletildiğini ve bu sürede daha fazla sayıda göçmenin getirildiğini belirtti.

Can yeleği giymek isteyen göçmenler, kendilerinden bunun karşılığında daha fazla para istendiğini anlattı.

Göçmenler, teknenin son olarak 150 kişinin daha getirilmesinin ardından alabora olduğunu kaydetti ve Mısırlı yetkilileri zamanında yardım göndermemekle suçladı.

Teknede Mısırlı, Suriyeli, Sudanlı, Eritreli ve Somalili göçmenler vardı.

550’ye yakın göçmeni taşıyordu

Mısır'daki göçmen faciası: 'yüzlerce kişi ölmüş olabilir'

550 dolayında göçmeni taşıyan teknenin, kıyının 12 kilometre açığında alabora olduğu belirtildi.


Yetkililer, şu ana dek 163 kişinin kurtarıldığını açıkladı.

Süren kurtarma çalışmalarında, tekne alabora olduğu sırada 100 kadar kişinin sığındığı soğuk hava odasına odaklanıldı.

Fransız haber ajansı AFP, dört insan kaçakçısının gözaltına alındığını duyurdu. Şüphelilere “ölüme sebebiyet verme” ve “insan kaçakçılığı” suçlamalarının yöneltildiği kaydedildi.

Birleşmiş Milletler’e göre son iki yılda Akdeniz’den Avrupa’ya geçmeye çalışan 10 bin kişi öldü.

AB Sınır Koruma Teşkilatı Frontex, Ocak – Eylül ayları arasında İtalya’ya Mısır’dan 12 bin göçmenin ulaştığını açıkladı. Bu sayı, geçen yılın aynı döneminde 7 bindi.

Frontex, Mısır’ın insan kaçakçılarının yeni merkezlerinden biri haline gelmeye başladığına dikkat çekti.


Yetkililer ise Libya’nın hala en büyük göçmen çıkış noktası olduğunu söylüyor.

Aylan Bebeğin Ardından (!)

Vicdan Sularda Boğuluyor

Vicdan Sularda Boğuluyor

Dünya Sağır, Çağ Karanlık mı?

Türk askeri Suriye’de ateşe atılıyor!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.