Probiyotik kullanımı inanılmaz faydaları

Probiyotik nedir ve nasıl alınır? Probiyotik ve Prebiyotik Derneği Başkanı Prof. Dr. Tarkan Karakan yanıtladı.

Probiyotik kullanımı, enfeksiyon ve salgın hastalıkları önlüyor faydaları

Probiyotik kullanımının bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ifade eden Probiyotik ve Prebiyotik Derneği Başkanı Prof. Dr. Tarkan Karakan; “Bir kişi yılda 7 defa soğuk algınlığıyla karşılaşırken probiyotikleri kullananlarda bu oran 2-3’e düşüyor. Mevsim geçişlerinde daha da artan salgın hastalıklara karşı kalkan oluşturan probiyotikler, ishalin önlenmesi ve tedavisinde de çok büyük bir fayda sağlıyor. Bu yüzden günümüzde çok kolaylıkla erişim sağlanan, etkisi kanıtlanmış tablet, kapsül ve sıvı formları da bulunan probiyotikleri düzenli olarak kullanmakta fayda var” dedi.

Salgın hastalıkların en çok ortaya çıktığı dönemlerden biri de mevsim geçişleri.

Bu dönemlerde yapılması gereken en önemli şey ise bağışıklık sistemini güçlendirmek. Bunun için en etkili yollardan biri ise probiyotik kullanımı. Bugün probiyotik içeren başta yoğurt olmak üzere çeşitli süt ürünleri, bunların tamamlayıcıları formları ve tablet, kapsül ve sıvı şeklindeki probiyotikler ile ishal başta olmak üzere birçok salgın hastalığın önüne geçilebiliyor.


Bakteri denince çoğu insanın aklına zararlı bir mikroorganizma gelse de vücudumuzda hem zararlı hem yararlı birçok bakteri bulunuyor. Bağırsaklarımızda, vücut hücre sayımızın 10 katı kadar bakteri yaşarken bağırsaktaki yararlı ve zararlı bakteri dengesizliği birçok hastalığa yol açabiliyor. Sindirim sistemi hastalıkları başta olmak üzere karında gaz, şişkinlik, kabızlık ve ishal vb. birçok rahatsızlığın bağırsak bakteri dengesizliği sebebiyle ortaya çıktığı biliniyor. Bu dengesizliği ortadan kaldıracak en önemli çözümlerden birinin ise düzenli probiyotiklerin kullanımı olduğu, konunun uzmanlarınca ifade ediliyor.

Probiyotik ve Prebiyotik

Bağırsak sisteminde doğal dengenin korunmasına ve yenilemesine yardımcı olmanın yanı sıra probiyotiklerin çok farklı faydaları da olduğunu ifade eden Probiyotik ve Prebiyotik Derneği Başkanı Prof.Dr. Tarkan Karakan; “Başta ishal olmak üzere birçok sindirim sistemi kaynaklı hastalıkta probiyotiklerin kullanımının etkili olduğu klinik çalışmalarla kanıtlanmış bulunuyor.


Yapılan birçok çalışmanın, faydalı mikroorganizmaları içinde barındıran probiyotiklerin enfeksiyona bağlı ishalin tedavisine yardımcı olabileceğini gösterdiği görülüyor. Ayrıca antibiyotik kullanımına bağlı ishalin önlenmesinde probiyotiklerin kullanımının yararlı olduğunu gösteren birçok çalışma da bulunuyor. Bu yüzden özellikle salgın hastalıklara kapı aralayan mevsim geçişlerinin yaşandığı bu dönemde probiyotik kullanımına çok daha fazla ihtiyaç var” dedi

Probiyotikler bağırsak sağlığına ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı

Prof. Dr. Tarkan Karakan; “Bir kişi yılda 7 defa soğuk algınlığıyla karşılaşırken probiyotik kullananlarda bu oran 2-3’e düşüyor. Mevsim geçişlerinde daha da artan salgın hastalıklara karşı kalkan olan probiyotikler, ishalin önlenmesi ve tedavisinde de çok büyük bir fayda sağlıyor. Bu yüzden günümüzde çok kolaylıkla erişim sağlanan, etkisi kanıtlanmış tablet, kapsül ve sıvı formları da bulunan probiyotikleri düzenli olarak kullanmakta fayda var” diyerek probiyotik kullanımının ne kadar önemli olduğunun altını çizdi.


Mevsim geçişlerinde ortaya çıkan ishal başta olmak üzere çeşitli hastalıkların önlenmesi ve tedavisi veya mevsim geçişleri kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanılan antibiyotiklerin sebep olduğu ishalin tedavisinde probiyotikler bu açıdan büyük önem taşıyor. Tüm bu sorunlar güvenli, kullanımı kolay ve etkisi test edilmiş probiyotik ürünlerin kullanımı ile kolaylıkla aşılabilir ve kışa çok daha sağlıklı ve direnci kuvvetli bir metobolizme ile girilebilir.

‘Probiyotik ve prebiyotikler’ kilo vermeye yardımcı


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.