Yapay zeka tarafından bestelenen ilk şarkı The Beatles’ı anımsatıyor

Dünyada ilk kez bir yapay zeka tarafından şarkı bestelendi. Sony CSL’ye ait yapay zeka, onbinlerce şarkıyı tarayarak tamamen özgün iki şarkı besteledi.

Sony Computer Science Research Laboratory’den (Sony CSL) bir grup bilim insanı, şimdiye kadar tamamı bir yapay zeka tarafından bestelenen ilk müzik parçaları olan progresif rock tarzındaki “Daddy’s Car” ve ballat tarzındaki “Mr. Shadow”u yarattı.

Bilim insanları, bu 2 parçayı onbinlerce şarkıdan oluşan geniş bir veri tabanını tarayarak çeşitli müzik türlerini öğrenen Flow Machines sistemi sayesinde ortaya çıkardı. Benzersiz eşleştirmelerle müzik tarzlarını, etkileşim tekniklerini transfer edebilen ve iyileştirmeler yapan Flow Machines, pek çok farklı müzik türünde orijinal şarkılar besteleyebiliyor.


Video: Yapay zeka bestesi: Mr. Shadow

“Daddy’s Car”, efsanevi müzik grubu The Beatles’ın kendine has tarzını hatırlatıyor. Parçayı Fransız besteci Benoît Carré aranje etti ve söz yazdı. Bu 2 şarkı, yapay zeka tarafından bestelenen şarkılardan oluşan ve 2017’de piyasaya çıkacak olan albümünde de yer alacak. (bigumigu, electronic beats)

yapay zeka bestesi beatles mr shadow daddys car

‘Yapay Zeka’ ve Robotlar: Yardımcı mı tehdit mi?

Robot çağı başlıyor: Kısa zamanda robotlaşacak 19 meslek

Ufuk Tarhan ile Fütürizm: Gelecek güzel gelecek

Google, Samsung ve Sony akıllı kontak lenslerle dikkat çekiyor

Atlas’tan ODTÜ Robot Günleri izlenimlerine

CERN ve Tanrı Parçacığı Deneyi

Nesnelerin İnterneti (IoT) yakın geleceğin akıllı teknolojisi

Beacon ve Nesnelerin İnterneti bankacılık sektörünü değiştiriyor


Pilot: Akıllı tercüman kulaklık, dünyada bir ilk!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.