Atatürk resimleri sergisi: Bu kalp seni unutur mu?

İngiliz Ressam Ned Pamphilon tarafından bugüne kadar resmedilen tüm Atatürk eserleri, Türkiye Cumhuriyeti’nin 93. kuruluş yıldönümü ve Galeri İstanbul1881’in açılışı nedeniyle “Bu Kalp Seni Unutur Mu?” Atatürk Resimleri Sergisi’nde biraraya geliyor.

Atatürk Resimleri Sergisi: "Bu Kalp Seni Unutur Mu?"

İstanbul’un ve Mustafa Kemal Atatürk’ün ulusal ve uluslararası tüm platformlarda sanat aracılığı ile tanıtımlarına katkı sağlamak amacıyla 2 yıl önce kurulan ve yeni sanat merkezini “Galeri İstanbul1881″i Kadıköy Bahariye’de hayata geçirecek olan marka; sanat çalışmalarını yönettiği İngiliz Ressam Ned Pamphilon ile Cumhuriyet’in 93. Yılı ve Galeri İstanbul1881’in açılışı nedeniyle “Bu Kalp Seni Unutur Mu? Ned Pamphilon Atatürk Resimleri Sergisi’ne” ev sahipliğine hazırlanıyor.

Bu kalp seni unutur mu?

Bu Kalp Seni Unutur Mu? Sergisi hakkında görüşlerini bildiren Galeri İstanbul1881 Genel Müdürü Alp Armutlu; “İki sene once AVM koridorlarında gerçekleştirdiğimiz aktiviteler esnasında bugünleri hayal ederek kurulduk, şimdi artık tüm sanat severleri kendi yerimizde ağırlayacağız, özellikle Cumhuriyet’in 93. Yılında bir Atatürk sergisi ile İstanbul’a merhaba diyebilmek çok kolay değil ancak inanılmaz mutluluk verici.

Çağdaş Cumhuriyet’in tüm kazanımları için sanat dünyası ile elele çalışacağız ve üreteceğiz. İlk sergimizde iş ortağımız, dostumuz, İstanbul’u bizden daha iyi tanıyan Ned Pamphilon ile farklı bir Atatürk sergisi ile sanat severlerin hizmetindeyiz. 11 Kasım’a kadar sürecek sergimiz için tüm vatandaşlarımızı ve özellikle çocuklarımızı sergimize bekliyoruz” dedi.

Alp Armutlu; sanat ile kurumsal çalışmaları birleştirerek bazı yeni konsepte sahip sergiler için dünyanın farklı kıtalarında da İstanbul ve Mustafa Kemal Atatürk’ü tanıtmak için tüm hazırlıklarını tamamladıklarını da sözlerine ekledi.

İstanbul ve Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili sanat çalışmaları ile ön plana çıkan İngiliz Ressam Ned Pamphilon ise; “İstanbul1881 kurulduğu ilk günden itibaren sanatımı destekleyen bir platform oluşturdu. Bu destek çok önemli bir sergi ile yine devam ediyor, Bu Kalp Seni Unutur Mu? Çok samimi bir şekilde tüm insanlara sorduğumuz bir soru, bunu sergi başlığı yaparak dikkat çekmeyi ve insanları resim sanatına doğru yönlendirmeyi hedefledik, umarım herkesin beğeneceği güzel bir sergi olur.

Atatürk Gülümsüyor Tablosu

Atatürk gülümsüyor

Sergide yer alan eserler arasından benim için en çok ön plana çıkan eser, Atatürk Gülümsüyor Tablosu, nedeni ise son derece basit; yaşadığımız çağda tüm dünyada şartlar ne kadar kötü olursa olsun bence 1. Dünya Savaşında Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıktığı zaman diliminde olduğu kadar kötü değil, bu yüzden Mustafa Kemal Atatürk Gülümsüyor, sanat ile insanları Atatürk’ün Barışı’na davet etmek istiyorum, Halep’te Musul’da olanlar için son derece üzgünüm, fırsatım olursa Türkiye’nin komşusu Suriye için elimden geleni yaparak sanat ile dünya barışını bu ülkeye davet etmek isterim”, diyerek, kendisinin kalbinde Mustafa Kemal’in çok ayrı bir yeri olduğunu ifade etti.

Galeri İstanbul1881’de 11 Kasım’a kadar ücretsiz olarak gezilebilecek sergide yaklaşık 30 adet Ned Pamphilon eseri yer alıyor.

İstanbul Fotoğraf Galerisi ilk edisyon sergisini gerçekleştiriyor