Cirque du Soleil Türkiye’de mahkemelik oldu

Dünyanın en ünlü gösteri grupları arasında gösterilen Cirque du Soleil, Türkiye’de mahkemelik oldu. Malzemeler ve kamyonlarına el konuldu.

Dünyanın en ünlü gösteri grupları arasında gösterilen Cirque du Soleil, Türkiye'de mahkemelik oldu.

Expo Antalya‘da gösteri yapması için Mart ayında Cirque Du Soleil ile anlaşmaya varıldı. Gerekli ödeme de yapıldı. Ancak 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Cirque Du Soleil grubu, Antalya organizasyonunu ‘güvenlik’ gerekçesi ile iptal etti. Cirque Du Soleil, Antalya organizasyonunu iptal etmesine karşın 1-9 Ekim arası İstanbul’da gösteri yaptı. Bu etkinlik öncesi harekete geçildi. Hürriyet’ten Dinçer Gökçe’nin haberine göre Cirque Du Soleil’in kullandığı tüm malzeme ve kamyonlara mahkeme tedbir koydu. 14 kamyon, içlerindeki yük ile İpsala Gümrüğünde bekletiliyor.

Antalya EXPO’da 40 gösteri yapacaktı

ESO Organizasyon Ses Işık Gör. Sah. Sis. A.Ş, Expo Antalya kapsamında 40 gösteri için Cirque Du Soleil’in bağlı olduğu şirket ile anlaşmaya vardı. Taraflar geçtiğimiz 10 Mart günü anlaşmaya vardı. Türk şirket, 2 milyon 250 bin Euro’yu da peşin ödedi. Gösteriler 16 Ağustos 17 Eylül arası yapılacaktı.


15 Temmuz darbe girişiminden sonra güvenlik gerekçesiyle iptal etti

Ancak 15 Temmuz darbe girişiminden 6 gün sonra Cirque Du Soleil’in bağlı olduğu Kanadalı şirket Antalya organizasyonlarını iptal ettiklerini bildirdi. Gerekçe olarak ise, güvenlikli bir ortamın olmadığı öne sürüldü.27 Temmuz’a  gelindiğinde ise Kanadalı şirket sözleşmeyi fesh ettiğini bildirdi. Fesih bildirimi ile birlikte, peşin alınan paranın da iade edilmeyeceği bildirildi.

Gösteri için İstanbul’a geldiler

Taraflar arasındaki kriz çözülemeyince ESO Organizasyon, Cirque Du Soleil’i takibe aldı. Yapılan araştırmalara göre Cirque Du Soleil ekiplerinin 1-9 Ekim arası İstanbul’da gösteri düzenleyeceği öğrenildi.


Mahkemeye başvurdular

Şirket avukatları geçtiğimiz 27 Eylül’de 1. Edirne Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’ne başvurdu.Dava  başvuru dilekçesinde yaşanan süreç anlatıldı; Cirque Du Soleil ekiplerinin kullandıkları malzemeler ve kamyonlar için tedbir talep edildi. Mahkeme 6 Ekim’de kararını verdi. Mahkeme, talep edilen tedbir kararını verdi. Malzemeler ve kamyonlara tedbiren el konulması kararı verildi.

Araçlar malzemeleriyle birlikte gümrükte bekliyor

Edinilen bilgilere göre, tedbir kararı dün uygulanmaya başladı. İpsala Gümrük Kapısında çıkış yapmak üzere olan araçların geçişine izin verilmedi. 14 araç halen gümrükte bekliyor.

CHP, Anıtkabir’deki halı sahanın kaldırılması için 72 saat süre verdi


Hayat Sende Derneği: Yurtlardaki gençlerin intiharları son bulsun!