Google Chromecast Ultra, 4K görüntü desteğiyle geliyor

İlk kez 2013 yılında piyasaya çıkan Google Chromecast’in üçüncü jenerasyonu Google tarafından duyuruldu. Kablosuz görüntü ve ses aktarım cihazı olan yeni Chromecast ile 4K çözünürlüklü görüntüleri TV’ye aktarmak mümkün olacak.

Google Chromecast Ultra, 4K görüntü desteğiyle geliyor

Google Chromecast Ultra

Yeni Google Chromecast bu sefer “Ultra” takısı alarak karşımıza çıkıyor. Chromecast Ultra olarak duyurulan cihaz, kablosuz görüntü ve ses aktarımda bir adım daha öteye gidiyor. Chromecast, 4K çözünürlüğe ve Dolby Vision audio desteğine sahip.

Bir süredir söylenti şeklinde gündeme gelen iddialar bu sayede doğrulanmış oldu. Chromecast Ultra HDR ve Dolby Vision ses desteği ile artık çok daha kaliteli aktarım yapabilecek. Cihazın üzerinde artık Ethernet portu da yer alıyor. Google, yeni cihazın eskisine oranla 1.8 kat daha hızlı olduğunu açıkladı.


Cihazın çalışması için en az Android 4.1 veya iOS 8.0 sürümlü bir mobil aygıtla eşleşmesi gerekiyor. Masaüstü tarafında ise Mac OS X 10.9 ve Windows 7 üzerindeki sürümlerle uyumlu. Şimdilik tek renk seçeneği siyah olarak görülüyor.

Chromecast Ultra ile artık 4K içerikleri de televizyona aktarmak mümkün olacak. Netflix, YouTube, Google Play ve Vudu gibi içerik sağlayıcıları önümüzdeki aydan itibaren Chromecast Ultra tarafından desteklenecek. Cihazın fiyatı ise 69 dolar olarak açıklandı. Cihazın Kasım 2016’da satışa çıkması bekleniyor.

Google Chromecast nedir ve nasıl çalışır?

Google Chromecast nedir ve nasıl çalışır?

Google Chromecast, HD (yüksek kalite) TV’lere HDMI üzerinden bağlanıyor ve tüm bilgisayarlar ile akıllı cihazlar üzerinden kontrol edilebiliyor.

Google Chromecast, HDMI portu üzerinden görüntü aktarımını sağlıyor. Gücünü ise herhangi bir USB bağlantısı üzerinden alabilmekte. HD TV’lere HDMI portu üzerinden bağlanan cihaz, televizyon açıldığı anda göreve hazır hale geliyor. Sonrasındaysa aynı yerel ağ içerisinde bulunan bilgisayarlar ile Android veya iOS sürümüne sahip mobil cihazlardan WiFi aracılığı ile kontrol edilebiliyor.


Üstelik cihazı kontrol etmek için herhangi bir yazılım yüklemeniz de gerekmiyor. Örneğin Google Chrome, Internet Explorer, Firefox, Safari gibi tarayıcılardan veya YouTube uygulaması üzerinden herhangi bir videoyu izlemeye başladığınızda dilerseniz Chromecast ikonuna tıklayarak görüntünün anında televizyonunuza aktarımını sağlayabiliyorsunuz.

Google, Samsung ve Sony akıllı kontak lenslerle dikkat çekiyor

Nesnelerin interneti (IoT) ve Giyilebilir Teknoloji

Beacon ve Nesnelerin İnterneti bankacılık sektörünü değiştiriyor

Yapay zeka tarafından bestelenen ilk şarkı The Beatles’ı anımsatıyor


Pilot: Akıllı tercüman kulaklık, dünyada bir ilk!