İltihaplı romatizma nedir? Sabahları eklem ağrısı çekenler dikkat!

Toplumda İltihaplı romatizma olarak tanınan romatoid artrit (RA), en yaygın görülen romatizmal hastalıkların başında geliyor.

İltihaplı romatizma nedir? Sabahları eklem ağrısı çekenler dikkat!

 

İltihaplı romatizma (RA)

Kadınların erkeklere oranla 3 kat fazla risk taşıdığı RA Türkiye’de her 1000 kişiden yaklaşık 5’inde görülüyor. Erken teşhis ve tedavinin önemine dikkat çeken Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları ve Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Nevsun İnanç, “RA (İltihaplı romatizma) geç teşhis ve yanlış tedavi sonucu kalıcı fonksiyon kaybı ve engeliliklere yol açabiliyor” dedi.

Tedavi edilmeyen İltihaplı romatizmanın hastanın tüm hayatını etkileyecek sorunlara neden olduğunu belirten Prof. Dr. Nevsun İnanç, “Özellikle sabah saatlerinde şiddetli olan eklem ağrıları ve tutukluklarında vakit kaybetmeden bir romatoloji uzmanına başvurulmalı” diye konuştu.


Artrit, eklemlerde şişliğe neden olan iltihabın genel adı olarak karşımıza çıkıyor. Çocuklar da dâhil olmak üzere her yaş ve cinsiyet grubunu etkileyen artrit hakkında toplumsal farkındalık oluşturmak için her yıl 12 Ekim tarihi Dünya Artrit Günü olarak kabul edilmiştir. Artrit grubu hastalıklardan RA, dünya genelinde yetişkin popülasyonun yaklaşık yüzde 1’inin, Türkiye’de ise her 1000 kişiden yaklaşık 5’inin hayatını olumsuz etkiliyor.

Kadınlar erkeklere oranla 3 kat daha fazla risk altında!

Hastalık belirtilerinin ilk dönemde çok iyi anlaşılamadığını ve hastaların uzun yıllar genel şikâyetler nedeniyle doktor doktor gezdiğini belirten Prof. Dr. Nevsun İnanç, “Romatoid artrit teşhis ve tedavide gecikmeler nedeniyle eklemlerde fonksiyon kaybı ve kalıcı şekil bozukluğuna varan sonuçlara yol açıyor. Kadınlarda erkeklere oranla 3 kat daha fazla görülen RA, genellikle 20 – 45 yaşları arasında ortaya çıkıyor” dedi.

Erken teşhis hastalığın ilerlemesini önlüyor

iltihapli romatizma neden olur

İltihaplı romatizma’nın el bilekleri, elin küçük eklemleri ile dizler, dirsekler, ayak bilekleri ve yine ayağın küçük eklemlerinde baş gösterdiğini anlatan Prof. Dr. Nevsun İnanç, “Eklemleri tutan hastalık olarak tanımladığımız RA aynı zamanda bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Hastalık başlangıcında, bireyler vücutlarındaki eklem ağrılarını doğru olarak yorumlayamaz ve sorunlarını farklı sebeplerle ilişkilendirir. RA, teşhis ve tedavide geç kalındığında özellikle el ve ayak eklemlerini kullanma güçlüklerine ve kalıcı şekil bozukluklarına yol açar” dedi.


Hastalığın oluşturduğu şekil bozukluğu nedeniyle bireylerin günlük hayatlarını devam ettirmekte ciddi sorunlar yaşadığını da vurgulayan Prof. Dr. Nevsun İnanç, “İltihaplı romatizma (RA) hastaları gün içerisinde bizlere çok basit gelen ancak her gün tekrarlamak zorunda olduğumuz birçok hareketi yapamazlar.

Kıyafet giyip çıkarmak, ayakkabılarının bağcıklarını bağlamak, ellerini yıkamak, TV kumandasını tutmak ve kanal değiştirmek gibi daha birçok günlük eylemi gerçekleştiremeyen ve bunları yaparken acı çeken RA hastalarının ömrü de hastalık nedeniyle 10 yıl kadar kısalabiliyor.

Hayatlarını tek başlarına idame ettiremeyen ve hastalığın neden olduğu şekil bozukluğu nedeniyle toplum tarafından önyargıyla karşılanan hastalarda depresyon, anksiyete bozukluğu, kronik mutsuzluk gibi psikolojik problemler de oldukça sık görülüyor” diye konuştu.

Sabah saatlerinde eklem ağrıları ile uyanıyorsanız dikkat edin!

İltihaplı romatizma nedir? Sabahları eklem ağrısı çekenler dikkat!

Kişilerin, vücutlarının eklem bölgelerinde, özellikle sabah saatlerinde şiddeti artan ve gün içerisinde de devam eden ağrıları takip etmeleri gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Nevsun İnanç, “Hastalar, eklem ağrılarının ve şişliklerinin devam etmesi durumunda en kısa sürede bir romatoloji uzmanına başvurmalıdır.


Erken teşhisin bu hastalıkta tedavideki başarıyı getiren en büyük etken olduğu unutulmamalı. Hastalık ilk başladığı dönemlerde, ayların hatta günlerin bile tedavi başarısında önemi olduğu birçok çalışmada gösterildi. RA tedavisi uzun süreli bir tedavidir. RA teşhisi konulmuş kişiler, doktorlarının öngördükleri tedaviye aksatmadan devam etmelidir” dedi.

Eklem ağrıları neden kaynaklanıyor?

Çocuklarda romatizma olur mu?

Elde ağrı ve uyuşma neden kaynaklanır? Tedavisi nedir?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.