Kök hücre tedavisi nedir? Hangi hastalıklara iyi geliyor?

Tıbbın her alanında giderek yaygınlaşan biyolojik tedavi yöntemleri, ortopedik problemlere de çözüm sunuyor. Kemik ve eklem hastalıklarında hastaya doğru yöntemle ve doğru miktarda PRP ya da kök hücre uygulanması tedavinin başarı şansını arttırıyor.

Kök hücre tedavisi nedir? Hangi hastalıklara iyi geliyor?

Memorial Ataşehir ve Şişli Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Mahir Mahiroğulları, kemik ve eklem hastalıklarında PRP ve kök hücre tedavileri hakkında bilgi verdi.

Kronikleşen sorunların çözümünde de başarı sağlanıyor

PRP (Platelet Rich Plasma) kısaca kan pulcuklarından zengin kan sıvısı olarak tanımlanmaktadır. Kişiden alınan kan özel bir işleme tabi tutulur. PRP içerisinde kan pulcukları mevcuttur. Bu pulcukların ve plazma sıvısının içerisinde vücudun iyileşmesi için gerekli faktörleri barındırmaktadır. Bu faktörler, sorunlu olan bölgede doğrudan bir iyileşme başlatmaktadır. Ayrıca bu faktörler vücuttaki mevcut diğer iyileştirici hücrelerin problemli bölgeye akın etmesini sağlar. Böylece erken dönemde oluşan zedelenmelerde ya da kronikleşmiş sorunlarda da iyileşme tetiklenir.


PRP topuk dikeni ve menisküs rahatsızlıklarında kullanılabiliyor

kok hucre tedavisi kas eklem hastaliklari

PRP, ortopedik sorunların tedavisinde etkili bir biyolojik tedavi yöntemidir. Daha çok dirsek ve aşil tendinitleri, topuk dikeni, erken dönem tendon ve kas zedelenmeleri, erken dönem diz kireçlenmeleri, kıkırdak ve menisküs hasarlanmaları, cerrahi işlem sonrası iyileşmeyi arttırıcı olarak ve omuz tendon sorunları gibi birçok alanda kullanılmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır.

Tecrübeli kişiler tarafından uygulanması gerekiyor

PRP tedavisinde önemli olan, kullanılacak olan kan sıvısının “platelet”ten zengin olan kısmının seçilmesi ve hastaya en uygun oranda enjekte edilmesidir. PRP tedavisi günümüzde birçok merkezde uygulansa da, enjekte edilecek plazmanın aynı zenginlikte standardize edilememesi ya da uygulama dozunun doğru ayarlanamaması gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bu farklılıklar da tedavinin başarı şansını etkileyebilmektedir. Bunun için kan sıvısının içeriği ve oranının doğru belirlenmesi gerekir. Ayrıca PRP hastaya verilirken aktive edilerek verilip verilmeyeceği de önemlidir.


Göbek ya da kasık yağı ile kök hücre tedavisi

Kullanım alanları kimi zaman aynı olsa da, PRP ve kök hücre tedavisi farklı tedavi yöntemleridir. PRP tedavisi, kök hücre tedavisi değildir. Kök hücre, PRP’ye göre daha farklı bir şekilde hazırlanmakta ve uygulanmaktadır.

Doğru kök hücre seçimi önemli

Kök hücreler 3 farklı şekilde elde edilmektedir. Bunlardan ilki genel adı “stromal vasküler fraksiyon” olan göbek ya da kasık yağlarından elde edilen kök hücrelerdir. Lokal veya genel anestezi altında alınan bu yağlar; içerisinde yoğun olarak kök hücre barındırmaktadır. Özel işlemler, enzimler ve filtrelerden geçirilerek içerindeki kök hücreler bir araya toplanır.

Leğen kemiği ya da bacak kemiklerinin geniş kısımlarından özel enjektörlerle alınan kemik iliği kaynaklı kök hücrelerle de tedavi planlanabilmektedir. Alınan materyaller yine enzim, filtre gibi işlemlerden geçirilerek kullanıma hazır hale getirilir. Son olarak da kök hücre kültürleri ile tedavi planlanabilir. Alınan kök hücreler, özel laboratuvarlarda steril bir şekilde hücre kültürü ile çoğaltılır ve daha fazla kök hücre elde edilir. Yaklaşık 3-4 hafta sonra hastaya uygulanmaktadır.

Kök hücrenin kullanım alanları çok geniş


Kök hücre tedavileri; eklem kıkırdağı zedelenmeleri, diz kireçlenmeleri, iyileşmesi uzamış tendon sorunları, kaynamayan kırıklar, avasküler nekrozlar ve kıkırdak yaması uygulamasında kullanılmaktadır. Bu konuda uzman olan ortopedi doktorları hangi hastaya hangi kök hücrenin ne kadar uygulanacağının kararını vermekte ve işlemi yapmaktadır.

Yaşam Bankası nedir? Ölümcül hastalıklara çare


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.