O mesajlar dünya dışı yaşamlardan mı geldi?

Uzaylıların gönderdiği düşünülen tuhaf mesajlar keşfedildi. Bilim insanları, uzayın derinliklerinden gelen sıra dışı bir dizi mesaj duyduklarını ve bu mesajların uzaylılardan gelme ihtimalinin bulunduğunu açıkladı. Ancak bu iddianın kesinleşmesi için daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.

234 yıldızda tuhaf davranışlar keşfedildi
Görsel: Andromeda Galaksisi

234 yıldızda tuhaf davranışlar keşfedildi

Söz konusu iddialar ilk kez Pasifik Astronomik Toplumu Bilimsel Yayın Dergisi’nde yer alan bir makalede dile getirildi. Kanadalı bilim insanları, uzayda bulunan 2,5 milyon yıldızı inceledi ve bunların yalnızca 234 tanesinde belirli modülasyonlar tespit etti. Yapılan çalışmada bu yıldızlarda tuhaf davranışlar keşfedildi.

Kanada’nın Quebec eyaletinde bulunan Laval Üniversitesi’nden EF Borra ve E Trottier yazdıkları makalede, çalışmaları sırasında dünya dışı akla ait olduğu tahmin edilen sinyallerle birebir aynı şekle sahip sinyaller tespit ettiklerini vurguladı.


Ancak, ikili, ortaya attıkları tezin farklı ekipmanlarla aynı sinyallerin takip edilmesiyle yapılacak bir çalışmayla doğrulanmaya muhtaç olduğunu da ifade etti.

Stephen Hawking ve Mark Zuckerberg gibi isimler tarafından desteklenen ve bu yıl içerisinde uzaylıların ya da dünya dışı varlıkların gerçekten var olup olmadığını incelemek amacıyla kurulan Breakthrough Listen girişimi de bu mesajların tespit edilmesinin umut verici olduğunu belirtti.

UFO Dosyası: Dünya Bir Laboratuvar mı?


Stephen Hawking ve Mark Zuckerberg gibi isimler tarafından desteklenen ve bu yıl içerisinde uzaylıların ya da dünya dışı varlıkların gerçekten

Mesajlar SETI tarafından da tespit edilmeye çalışılacak

SETI projesine Berkeley’deki California Üniversitesi’nin Uzay Bilimleri Laboratuvarı ev sahipliği yapıyor. SETI, Search for Extra-Terrestrial Intelligence yani “Dünya Dışı Akıllı Yaşam Araştırması” sözcüklerinin baş harflerinden oluşuyor.

‘Dünya dışı varlıkların’ büyük resmi: UFO belgeleri

Uzaylıların gönderdiği düşünülen tuhaf mesajlar keşfedildi. Ancak bu iddianın kesinleşmesi için SETI tarafından detaylı tarama yapılacak.

SETI dünya dışı yaşamlardan gelen mesajları tespit etmek için çalışıyor

SETI, 1960’lı yıllarda ABD tarafından yapılan ve daha sonra geliştirilerek 1971’de NASA tarafından başlatılan bir proje. Projenin amacı dünya dışı bir uygarlıktan veya uzak bir gezegenden gelen mesajların varlığını saptanması ve var olduklarının saptanması halinde bunların incelenmesi.


Yıldızlar arası yolculuklar yapan zeki uzaylılarla doğrudan temas ve karşılaşma, bilim-kurgu hikâyelerinde de kullanılan yaygın bir tema. Ancak bu yıldızlar arası yolculukların önündeki teorik engeller, bunun çok güç olduğunu öngörüyor. SETI, bu tarz bir “ilk temas” için Güneş Sistemi dışında bir gezegenden gelen yıldızlar arası iletişim dalgalarını aramak için gökyüzüne bakıyor. SETI projesi kaynak yetersizliğinden 2011 yılında durdurulsa da 2012 yılında yeniden faaliyete geçti.

Video: SETI, Ağustos 2016’da uzaydan güçlü sinyaller almıştı

UFO Dosyası: Dünya Bir Laboratuvar mı?