Pilates çocukların vücut sağlığını koruyor

Gelişen teknolojinin ve değişen koşulların etkisiyle çocuklar sokakta oyun oynamak yerine bilgisayar veya tabletleri başında vakit geçiriyorlar. Pilates sadece formda kalma yöntemi olarak görülmüyor, kas-iskelet sistemi rehabilitasyonu olarak da kabul ediliyor.

Pilates çocukların vücut sağlığını koruyor

Sırada yanlış oturma alışkanlıkları, hareketsiz bir yaşam tarzı çocukların ileride duruş bozukluğu, vücut dengesini kaybetme gibi sorunları yaşamasına sebep oluyor.Çocukların düzenli olarak hareket etmesi ve vücutlarını disipline etmeleri, ergenliklerine, yaşlılıklarına olumlu katkısı bulunuyor. Her şeyden önce mutluluk çocukların vücut sağlığında olduğunu belirten FNB Stüdyo’nun Kurucusu Fatma Nur Bilgin “Tüm bedeni etkileyecek kas dengesizliklerinde yanlış harekete sebep olabilecek omuz bölgesi ve pelvik kuşağıdır. Yanlış yapılan veya düzeltilmeyen hareketlerin zararlarını azaltmak için çocukluk döneminden itibaren düzenli yapılan pilates, vücut yapısı için önemlidir” diyor.

Her yaşta pilatesin yapılabileceğini belirten Fatma Nur Bilgin, pilatesin çocuklara ve çocukluk dönemine etkilerini ve önerilerini aktardı.


1- Düzenli hareket çocukların geleceğini korur.

Çocukluk döneminden itibaren düzenli fiziksel aktiviteyi günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline getirmek, bireylerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesinde, istenmeyen kötü alışkanlıklardan kurtulmasında, sosyalleşmesinde, yetişkinlik döneminde çeşitli kronik hastalıklardan korunmasında ve aktif bir yaşlılık dönemi geçirmesinde önemli bir rol oynuyor.

2- Küçük yaşta yapılan doğru egzersizler, doğru alışkanlıkları kazandırır.

3-6 yaş döneminde doğru egzersiz alışkanlıkları kazanan bireylerin yetişkinlik döneminde yanlış alışkanlıklarından kurtularak doğru alışkanlıklar edinmeleri daha kolaydır.

3- Pilates, duruş bozukluğunu ortadan kaldırır.

çocuk pilatesi

Eğer çocuğunuz okuldan sırtı iki büklüm geliyorsa, ileriki yaşlarında daha sağlıklı olması için mutlaka küçük pilates egzersizleri yaptırın. Örneğin; başından çıkan ve onu sürekli yukarı çeken bir ip olduğunu hayal ettirin. Başının üzerinde bir tutam saçı elinize alın ve nazik bir şekilde yukarı çekin. Nasıl hissettiğine dikkat etmesini isteyin.
Bu tarz egzersizleri yaptırırken kürek kemikleri ile merkezin bir bütün olarak çalışmasını dikkat edin. Omuzundaki kasları desteklediği sürece olası sakatlanmaları veya gerginlikten kaynaklanan sorunları önlemiş olacaksınız.

4- Pilates omurga eğriliği ve bel ağrısını azaltmaya yardımcı olur.

Küçük renkli toplarla ve aparatlar aracılığıyla yapılan oyun tarzındaki hareketler, çocukların kendi bedenlerinin farkındalıklarını kazanmasını sağlar. Bu tarz egzersizler aynı zamanda omurga eğriliği ve bel ağrısı olan çocukların rehabilitasyonunu sağlar.


5- Dik omurga için pilates egzersizleri önemlidir.

Omurgasını dik tutamayan çocuklarda pilates tipi egzersizlerin seçimi daha yararlı olur. Yaklaşık olarak üç ayın sonunda mutlaka farkı gözlemleyeceksiniz.

6- Pilates, çocukların özgüvenini arttırır.

Çocuklarınızın beden sağlığı ne kadar güçlü olursa psikolojik olarak da o kadar huzurlu bir gelişim dönemi geçirmelerine katkıda bulunursunuz. Kendilerini daha özgüvenli hissederler.

7- Pilates profesyonel spor dalıyla ilgilenen çocukların başarısını destekler.

Çocuğunuz profesyonel olarak bir spor dalı ile ilgileniyorsa belirtilen egzersizleri yapması yaptığı spor hakkındaki bilincini artırır.

8- Doğru beden duruşu ve doğru nefes alışkanlığıyla dans ve tiyatro çok daha kolay.

Pilates egzersizleri doğru beden duruşu ve nefes alışkanlığını kazanmasına yardımcı olur. Böylece küçük yaşta dans, tiyatro ile ilgilenen çocukların kondisyonlarını güçlendirir.

9- Pilates, uygun egzersiz ile pelvis bölgesindeki kasları geliştirir.


Kuyruk kemiği egzersizleri, pelvis diyaframını güçlendirici hareketlerdendir. Egzersizler hem bedenin merkezini güçlendirme de önemli bir rol oynar hem de altı ya da yedi yaşını geçtiği halde hâlâ düzenli olarak yatağını ıslatan bir çocuğun problemini çözmek konusunda yararlı olabilir. Tabii, psikoterapi ile birlikte uygulanmalıdır.

 ‘Pilates’ sadece güzel bir vücut için değil sağlık için de gerekli!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.