Reis filmi vizyona girmeden IMDB’de oylandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hayatını anlatan Reis filmi, daha yayına girmeden IMDB’de en kötü beşinci film seçildi. Film 9 Aralık’ta vizyonda olacak.

Reis filminin yeni gösterim tarihi belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hayatını anlatan Reis filminin gösterimi merakla bekleniyor. Kafkasör Film Akademisi’nden yapılan açıklamaya göre Reis filminin gösterim tarihinin Aralık ayında olması bekleniyor. Reis filminin yapımcısının ertelenen vizyon tarihi ile ilgili yaptığı açıklamaya göre “filmin her ülkede ve her şehirde sorunsuz bir şekilde izleyiciye ulaşması” için bu karar alındı.

Filmin Ekim ayında izleyici ile buluşması beklenirken filmin vizyon tarihi beyazperde.com’a göre de 9 Aralık olarak gösterildi. Filmde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Reha Beyoğlu canlandırırken eşi Emine Erdoğan‘ı ise Özlem Balcı oynuyor.


Dünyanın en önemli film dizin veritabanı olan IMDB’de film açıklamasında Erdoğan’a diktatör denmesi dikkat çekti.

imdb reis filmi diktatör açıklaması

Filmde ayrıca Ercan Demirel, Volkan Başaran, İsmail Hakkı ve Ebru Üstüntaş gibi oyuncular da yer alıyor. Çekimleri İstanbul, Kırklareli, Bursa, Lefkoşa ve Gazimagusa’da gerçekleştirilen film için, döneme ait Kasımpaşa dokusu Kıbrıs’ta inşa edildi.

Üç farklı döneme ait kıyafetler için 2 bin 500 metre kumaş kullanıldı. Prodüksiyon malzemeleri de 14 tırla İstanbul’dan Kıbrıs’a taşındı. Proje dört aylık ön hazırlık, üç aylık çekim ve iki aylık post yapım çalışmasından sonra tamamlandı.

Kasımpaşalı Erdoğan’ın hayatını konu alan Reis filminin yapımcısı Evrensel Film

Film ile ilgili Erdoğan’ın yakın çevresinin “Himayemizde çekilen bir film değil” dediği bilgisi mevcut.

Şirketin patronu olan Ali Avcı, fragmanı bile 130 milyon kez izlenen, 20 milyon kez paylaşılan bir filmi çekmek sorumluluğumu artırıyor. The Guardian, Al Arabiya, Times bizi yazıyor. Yazılı izin alınmadığı film için “Recep Tayyip Erdoğan’ın filmidir” demiyoruz. Hayal mahsulü olduğunu belirttiğin zaman, izin almak yasal bir zorunluluk değil. Sinema diliyle kurgu yapıyoruz. Yalnızca yayınlanan fragmanda Erdoğan’ın sesini duyuyoruz. Kamuya açık yerlerdeki konuşmalar için telif gerekmiyormuş.” diyor.

Reis filmi; dış basında ‘The Chief’ olarak anılıyor.

Özet ve detaylar

Adnan Menderes’in idam haberiyle başlayan film Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çocukluk dönemi ile belediye başkanlığına uzanan hayat hikayesi beyazperdeye yansıtıyor. Film Erdoğan’ın gençliğini de ele alarak onun gözünden bir dönem hikayesi anlatma hedefinde.

Yönetmenliğini Hüdaverdi Yavuz’un üstlendiği yapımda Recep Tayyip Erdoğan’ı Reha Beyoğlu canlandırırken, eşi Emine Erdoğan’ı ise Özlem Balcı oynuyor. Filmin müzikleri ise Yücel Arzen’e ait. Yapımcılığı ise “Kafkasör Film Akademisi & Garantialsat Gayrimenkul Yatırım A.Ş.” üstleniyor.


Erdoğan’ın çocukluk yıllarına odaklanan filmde, çocukluk yıllarında babası Ahmet Kaptan ile gittiği Piyalepaşa Camii’ onarılmış…

Fragmanlarında da görüldüğü üzere Erdoğan’ın söylemlerinde sık sık kullandığı “Minareler süngü, kubbeler miğfer; camiler kışlamız, müminler askerlerimiz” sözleri, gençlik yılları perdeye yansıtılırken cami-kışla arasına sıkışmış mesajlar veriyor.

Tarık Akan: Sinemanın ve solun büyük kaybı

Filmdeki geri dönüşler

Mesela o dönem Arapça ezanı cezai ehliyeti olmadığı için meczuplara okuturlarmış, çocuklara değil. 1. Fragman’da ezan okuyan çocuk, Erdoğan değil.

Erdoğan’ı etkileyen siyasal ortamı anlatmak açısından, “o” çocuk; 2. Fragman’da Erdoğan’ın 7 yaşındayken gözaltına alınmasını izlediği genç olarak karşımıza çıkıyor.

Filmin toplam bütçesi için 5 milyon dolar öngörülmüş ancak 8 milyon dolara ulaşacağı açıklandı.

5 ayrı bölüm olarak çekilecek olan ilk film, 1999 yılında bitiyor.

Bilindiği üzere AK Parti kuruluncaya kadar Erdoğan’a çevresi “Reis” olarak hitap ediyor.

Reis – 2’yi çekmek için çalışmalara başlanmış. 2002 yılından sonra Erdoğan, “Beyefendi” olarak anıldığından, bu dönemi Beyefendi – 1 ve 2 filmleri ile anlatılacak seride Cumhurbaşkanlığı dönemini de “Başkan” ya da “Cumhur Reis” adıyla çekme planlaması yapılmış!


Bir defaya mahsus Aralık ayında vizyona girecek olan filmin bundan sonraki serilerinin 26 Şubat’ta (Erdoğan’ın doğum günü) vizyona gireceği bildiriliyor.

Mesaj Veremeyen Türk Sineması


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.