Türk jetleri Suriye’de PYD/YPG/PKK terör örgütü kampını vurdu

Suriye’de PYD terör örgütünün El Bab’a ilerlediğini tespit eden Türkiye, geri çekilin uyarısında bulundu. Geri çekilmeyen terör örgütünün kampına hava harekatı düzenledi. Üç saat süren hava harekatında en az 200 terörist etkisiz hale getirildi.

Türk jetleri Suriye'de PYD/YPG/PKK terör örgütü kampını vurdu

Türkiye, terör örgütü PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD’ye ilk kez hava operasyonudüzenledi. PYD’nin El Bab’a ilerlediğini tespit eden Türkiye, ABD aracılığıyla çekilmesi için PYD’ye önceki akşam saat 20.00’ye kadar süre verdi. Ancak talep yerine getirilmeyince Türk jetleri hava harekâtı düzenledi. 200 civarında PYD’linin öldüğü değerlendiriliyor.

Türk güvenlik kaynakları, terör örgütü PYD/PKK güçlerinin Suriye’deki El Bab’a doğru ilerleyişini tespit edince ABD makamlarıyla irtibata geçti. Türkiye, PYD/PKK unsurlarının önceki akşam saat 20.00’ye kadar bölgelerine geri çekilmesi için süre verdi. Ancak PYD, Türkiye’nin bu talebini yerine getirmedi, PKK elebaşlarından Murat Karayılan’ın da “Geri çekilmeyin” emri telsiz kayıtlarına düştü. Türkiye bunun üzerine hava harekâtı başlattı. Hava harekâtında güdümlü nüfuz edici bombalar da kullanıldı.TSK dün sabah bu harekâtla ilgili iki ayrı açıklama yaptı.


Hava harekatı 3 saat sürdü

Harekâtın 3 saat kadar sürdüğünü ortaya koyan ilk açıklamada şöyle denildi: “19 Ekim 2016’da 21.11-23.59 saatleri arasında PYD/YPG terör örgütü unsurlarının bulunduğu tespit edilen Maarrat Umm Hawsh bölgesine Türk Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları ile hava harekâtı düzenlenmiş, tespit edilen paletli zırhlı araç, karargâh binası ve barınak olarak kullanılan 11 hedef ile 7 dinamik hedef (toplam 18 hedef) imha edilmiştir.”

18 hedef 26 bomba ile vuruldu

Harekâtın 58’inci günü dolayısıyla yapılan ikinci açıklamada hedef alınan yerler ve etkisiz hale getirildiği değerlendirilen PYD/PKK unsurlarıyla ilgili ayrıntı verildi. 13 PYD/PKK hedefine ateş destek vasıtaları (Fırtına obüsleri ve çok namlulu roket atarlar) tarafından atış yapıldığının da vurgulandığı ikinci açıklamada şu bilgiler paylaşıldı: “PYD/PKK, Bab istikametindeki beş meskûn mahal (Al Hasi, Eashiyah, Urum Al Qurah, Wardiyah, Kawl Suruj) ve Shahba Barajı’nı ele geçirerek, kontrol altına aldığı alanı doğuya doğru genişletmiştir. Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından, PYD’nin yeni kontrol altına aldığı bölgede bulunan 18 hedefe 26 bomba atılmış, PYD/PKK unsurlarınca karargâh, toplanma-barınma ve silah-mühimmat deposu olarak kullanılan 9 bina, bir zırhlı araç, ikisi silahlı dört araç imha edilmiştir. Harekât sonucunda 160-200 PYD/PKK terör örgütü unsurunun etkisiz hale getirildiği kıymetlendirilmektedir.”

PYD, İskenderun’da hudut karakouluna havan topu attı

PYD, Türkiye’nin hava harekâtına Afrin’den, İskenderun’da 3’üncü Hudut Bölük Komutanlığı’na (Curcurum) bağlı Güntepe Hudut Karakolu’nu hedef alarak karşılık vermeye çalıştı. Dün sabah 05.50’de Afrin’den atılan 5 havan mermisi boş araziye düştü. Sınırdaki Türk topçu birliği de saat 07.10-07.25 arasında Fırtına obüsleriyle top atışı yaparak karşılık verdi.

Rusya’nın bilgisi dahilinde iddiası

Bazı askeri uzmanlar, Suriye Hava Sahası’nın büyük oranda Rusya denetiminde olduğuna dikkat çekerek, bu kadar uzun süreli hava harekâtının Rusya’nın bilgisi dahilinde olduğunu savundular. Bir askeri kaynak da, “Her zaman olduğu gibi çok dikkatli yapılan hedef tespitini müteakip icra edilen başarılı hava harekâtları sonucunda PYD/YPG’li teröristler hiç beklemedikleri kadar zayiat vermişlerdir” dedi. Türk jetleri PYD’yi vururken, TSK destekli ÖSO da El Bab istikametinde ilerleyişini sürdürdü. ÖSO güçleri dün sabah El Bab yönünde Aktarin’in güneyinde DEAŞ’ın elindeki Baruzah meskûn mahalini kontrol altına aldı. 42 DEAŞ hedefine top atışları yapılırken, ÖSO’nun ele geçirdiği alan 1260 kilometrekareyi buldu.

PYD/YPG terör örgütünün telsiz konuşmaları tespit edildi

Güvenlik birimleri hava harekâtı sonrası PYD/YPG mensuplarının telsiz konuşmalarının tespit edildiğini ileri sürdü. Güvenlik kaynaklarının iddiasına göre bazı telsiz konuşmaları şöyle:

Celal: Patlamalar oldu, toplu halde duran gruptan çok sayıda arkadaş vuruldu, ölenlerin miktarı fazla. Kimse toplu olarak durmamalı, gereksiz muhabere yapmayın, ağaçların altında sağlı sollu şekilde dağınık durun.


Kurtay: Ortalık kıyamet yeri gibi, acil takviye gerekiyor, yaralıları dahi taşıyacak adam bulamadık.

Nesrin: Arkadaşların çoğu öldü, sağ olanları da zeytinliklerin arasına götürdük.

Çevrim adı tespit edilemeyen kadın terörist: Yanımda bulunanlar öldü, kendim de ölmek üzereyim.

Celal: Biraz daha bekle, gelip bulunduğun yerden seni çıkaracağım.

Çevrim adı tespit edilemeyen terörist: Şu an hava hareketliliğinden dolayı gelmek riskli, çok kayıp verdik.

Celal: Ağır yaralı olanları yolun yanına kadar ağaçların altına getirin. Araçlar ile sevk yapacağız. Hava keşif faaliyetlerine karşı dikkatli olun.

Hacı: Çektar’la konuştum. Ani baskın yediklerini, bu nedenle ağır kayıp verdiklerini söyledi. Çetelerin (ÖSO’yu kastediyor) saldırısına karşı dikkatli olun. Savaşacak adam sayımız azaldı.


ABD’li yetkiliden açıklama: Türkiye ve Irak’ın çatışmasından korkuyoruz


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.