Enerjik hissetmek için dikkat edilmesi gereken 8 alışkanlık

Enerjik hissetmek için ne yapmak gerekiyor? Çoğunlukla yorgun ve bitkin hissediyorsanız, alışkanlık haline getirdiğiniz sağlıksız yiyecek ve içeceklerden kaynaklanıyor olabilir. Daha enerjik hissetmek için vazgeçilmesi gereken 8 alışkanlık…

isyerinde-enerjik-hissetmek-icin-yenmemesi-gerekenler

Güne kocaman bir bardak kahveyle başlamak, kahvaltıyı atlamak, öğlen yemeğinde tıka basa yemek, çekmeceleri abur cuburla doldurmak… İş yerinde herkesin yaptığı bu hatalar aslında vücudumuzu yoruyor, üretkenliğimizi düşürüyor.

Günler kısaldı, havalar soğudu, işler giderek yoğunlaştı. Yılın bu en hareketli döneminde enerjimizi yüksek tutmak için ofiste durmadan bir şeyler atıştırıyoruz veya kendimizi işe kaptırıp saatlerce hiçbir şey yemiyoruz.

Yemek.com, alışkanlıklarımızı değiştirecek ve daha enerjik hissetmemizi sağlayacak ipuçlarını, ‘İş Yerinde Enerjik Hissetmek İçin Vazgeçmeniz Gereken 8 Yeme Alışkanlığı’ başlığı altında topladı.


1- Kahvaltıyı kesinlikle atlamayın

Bu öneriyi sürekli duymamızın nedeni, gerçekten de çok önemli oluşu. Sabah uyanıp işe gittiğinizde, en son önceki gece akşam yemek yediğiniz için, vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi sağlayacak kadar ‘yakıtı’ kalmıyor. Bu nedenle güne yorgun başlamamak için, ‘vaktim kalmıyor ki işe zor yetişiyorum’ gibi bahaneleri bırakıp kahvaltıyı hayatınıza sokmanız gerekiyor.

2- Sabah fincanlar dolusu kahve içmeyin

John Hopkins Üniversitesi tarafından kafein alan ve almayan gruplar arasında yapılan araştırmaya göre özellikle sabah fazlaca kahve içenlerin, içmeyenlere göre kendilerini daha az enerjik hissettikleri gözlemlenmiş. Sabah içilen kahve, kalp ritminizin hızlanmasına ve daha asabi olmanıza neden oluyor.

3- Öğle yemeğinde aşırıya kaçmayın

Eğer kahvaltıyı atlarsanız öğle yemeğinde gereğinden fazla yersiniz. Bu da size enerji vermez, aksine enerjinizi sömürür. Çünkü mideniz onca yemeği sindirecek diye, daha güzel yerlerde kullanabileceğiniz enerjiyi sindirime harcar. Sonra gelsin yorgunluk, halsizlik, uyku…


4- Şeker ve şekerli gıdalara yüklenmeyin

enerjik-hissetmek-icin-yeme-aliskanliklari

Fazlaca şeker içeren içecek ve yiyecekler kan şekerinizin düzenini bozar, bu da kendinizi yorgun hissetmenize neden olur. Üstelik kan şekerinizin düzeni fazlaca bozulursa uyku sorunları yaşarsınız ve bu da kendinizi iş yerinde bitkin hissetmenizi sürekli hale getirir.

5- Yağlı abur cuburlardan uzak durun

Öğle yemeğinde fast-food ve cips tarzı yağlı abur cuburlardan olabildiğince uzak durun. Çekmecenizdeki yağlı atıştırmalıklardan derhal kurtulun. Bu tür yiyeceklerde bulunan trans yağlar beynin düzenli çalışmasını olumsuz etkileyerek, kendinizi yorgun ve bitkin hissetmenize neden olur, yaratıcılığınızı ve üretkenliğinizi baltalar.

6- Dondurulmuş veya işlenmiş yiyecekleri hayatınızdan çıkarın

Eğer iş yerine dondurulmuş gıdalar götürüp oradaki mikrodalga fırında ısıtarak yiyorsanız ya da patates kızartması, salam sosis gibi ürünlere hayır diyemiyorsanız iş yerinde kendinizi enerjik hissetmeniz zorlaşır. Bu yiyeceklerde bulunan basit karbonhiratlar, enerjinizi anlık olarak artırsa da, sonrasında aynı hızla düşmesine neden olur. Bu sebeple hem daha sık ve kolayca acıkırsınız hem de kendinizi güçsüz ve bitkin hissedersiniz.

7- Öğünler arasında upuzun aralar vermeyin

Günün neredeyse yarısını harcadığınız iş yerlerinde enerjinizi sadece kahvaltı ve öğle yemeğiyle koruyamaz, kendinizi sürekli zinde hissedemezsiniz. Vücudunuzun glikoza ihtiyacı vardır. Bunu işlenmiş ve şekerli gıdalar yerine granola barlar, kuru meyveler ve ceviz, badem gibi kuruyemişlerden elde edebilirsiniz. Bu gıdaların enerji verici etkisi uzun sürer, üretkenliğiniz artar.

8- Su içmeyi unutmayın


Su vücudumuzdaki hücrelerin düzenli çalışmasını sağlıyor. Vücuda yeteri kadar su girmediğinde hafıza zayıflığından konsantrasyon eksikliğine kadar pek çok sorunla karşılaşabiliyoruz. Havalar sıcakken su içmek daha çok aklımıza gelse de ne yazık ki havaların soğumaya başlamasıyla su bir köşede unutuluyor. Eğer iş yerinde sürekli sebilin başına gidip bir bardak su alıp geri dönüyorsanız bundan vazgeçin ve kendinize bir sürahi ya da cam şişe edinin. Böylece su hep gözünüzün önünde durur ve içmeyi unutmazsınız.

Çalışanlar için pratik ve sağlıklı beslenme önerileri


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.