Kireçlenme belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Günümüzde 30’lu yaşlardan itibaren görülmeye başlayan kireçlenme, zamanla omurga ve eklem sağlığını tehdit ediyor.

Kireçlenme belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Omurga ve eklemlerdeki kireçlenmelerin erken dönemde tedavi edilmemesi, kişinin hareket kabiliyetini kısıtlıyor ve yaşam kalitesini düşürüyor. Memorial Wellness Manuel Tıp Bölümü’nden Dr. Metin Mutlu, kireçlenme tedavisi hakkında bilgi verdi.

30’lu yaşlarda da görülebiliyor

Yürümek, koşmak, spor yapmak kısacası özgürce hareket etmek için eklem ve omurga sağlığının korunması gerekir. Aşırı kilo ve hareketsiz yaşam kireçlenmeye sebep olarak omurga ve eklem sağlığını olumsuz etkilenmektedir. Çoğunlukla 60 yaş sonrası kireçlenmelerin başladığı bilinir; ancak günümüz hayatında hareketsizliğin bir yaşam biçimi haline gelmesiyle kireçlenme problemlerinin görülme sıklığı 30’lu yaşlara kadar düşmüştür. Sanıldığının aksine artık bir yaşlılık dönemi hastalığı sayılmamaktadır.


Kireçlenme kendini boyun ve diz ağrıları ile belli edebilir

kireclenme tedavisi

Kireçlenme özellikle boyun, diz, ayak bileği, kalça bölgelerinde görülmektedir. Sıklıkla boyun, diz ve kalça bölgelerinde ağrılar ile kendini belli etmektedir. Kilo dengelenmez ya da gerekli mineral dengesi sağlanmazsa eklemlerde kilitlenmeye kadar yol açabilmektedir. Kireçlenme, hareket kısıtlılığına da neden olabilir. Erken teşhis edildiğinde takdirde protezsiz, ameliyatsız tedavi sağlanabilir.

Tetkik sonuçlarına göre tedavi planı belirlenir

Kireçlenme problemini önlemek için, düzenli egzersiz hayatın bir parçası olmalıdır. Kireçlenmenin başlıca sebebi aşırı kilodur. Bunun için ideal kilonun korunması gerekir. Düzenli uyku ve beslenme alışkanlıklarının edinilmesi de önemlidir. Kireçlenme problemi yaşayan kişiye gerekli tetkiklerden sonra MR, grafi, tomografi, bayan ise kemik ölçümü yapılması gerekir. Bu tanısal tetkikler tedavi planının çizilmesi için önemlidir.


Kolajen tedavisi herkese uygulanabilir

Kireçlenme problemi olan uygun hastalara kolajen tedavisi uygulanabilir. Kolajen uygulaması; vücudumuzdaki protein, mineral seviyesini dengeleyen ve vücutta azalmaya başlayan bazı mineralleri dengelemede yardımcı olan bir destek kaynağıdır. Kısacası kişinin kireçlenme problemi olsun olması sağlıklı bir kişiye de fayda sağlamaktadır. Enjeksiyon yoluyla uyarılma ve ardından hastaların da düzenli egzersiz ile desteklemesi kasların hızla kuvvetlenmesini sağlar. Böylelikle eklemlerin üzerindeki yük azalır. Dolayısıyla kireçlenme problemi de engellenmiş olur.

Kolajen tedavisi ile manuel terapi de uygulanabilir

Kolajen tedavisinin uygulandığı dönemde kişinin durumuna göre manuel terapi de uygulanabilmektedir. Manuel terapinin uygulanabilirliği bazı spesifik testlerle belirlenmektedir. Bu tespitten sonra hastanın kas enerjisi alınarak bir tedavi planlanır. Kesinlikle yumuşak dokuyla başlanması gerekmektedir. Hemen manipülasyon yapmak tehlikeli ve risklidir. Aksi takdirde bu bölgedeki dokunun kısmi olarak zedelenme riski olur. Hastanın iyileşme süreci takip edilerek manipülasyon uygulaması yapılmaktadır.

Genç hastalarda eğer kronik bir rahatsızlıkları yoksa direkt olarak manipülasyon planlanabilir. Bu uygulama sonrası eklem hareketi denilen açı karşılıklı olarak alınmakta ve hastada rahatlama sağlanmaktadır. 60 yaş sonrası için hastayı düzenli olarak seanslar ile pilates, kinesis, yoga, izometrik egzersizler ile o bölgelerdeki ağrılar giderilmektedir. Kapalı bir alan üzerinde o ekleme çeşitli kuvvet uygulanmaktadır.

Kireçlenmeye karşı günde 30 – 40 dakika egzersiz


Hastaların maksimum 20 dakika germe egzersizleriyle güne başlanması çok önemlidir. İzometrik egzersizlere setler halinde 15 – 20 dakika vakit ayırıp güne başlanırsa, hastalar için önemli bir avantaj sağlanmış olur.

Çocuklarda obezite kireçlenmeye neden oluyor


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.