Süper Ay ne zaman görünecek? İnsanlar üzerindeki 9 ilginç etkisi

Süper Ay, 21. yüzyılın en büyük Ay görüntüsü. En son 1948 yılında izlenebilen Süper Ay hangi tarihte görünecek? İnsanlar üzerindeki olası etkileri neler?

Süper Ay / Büyük Ay nedir?

Eliptik yörüngesi nedeniyle Dünya’ya olan mesafesi değişen Ay’ın, yörüngesinin Dünya’ya en yakın olduğu noktaya gelmesi durumunda gerçekleşen gök olayı Süper Ay diye adlandırılıyor. Bu durumda Ay’ı dev ve parlak bir küre halinde görürüz.

Ay, Yerberi’de yani Dünya ile arasındaki en yakın mesafeye gelmesi durumunda aralarındaki uzaklığı 356 bin kilometreye indirirken, en uzak olduğu Yeröte’de bu mesafe yaklaşık 405 bin kilometreye çıkıyor. Dünya ile Ay arasındaki ortalama mesafe ise 384 bin 400 kilometre.


Süper Ay’ın insanlar üzerindeki 9 ilginç etkisi

Dolunayın Dünya’ya en bilinen etkisi olan gel-gitler herkes tarafından biliniyor. Peki hiç dolunayın insan vücuduna da bir etkisi olup olmadığını düşündünüz mü? Üstelik Ay dünyaya en yakın konumda ve daha da parlak olduğunda?

Süper Ay ne zaman görünecek? İnsanlar üzerindeki 9 ilginç etkisi

1- Gökyüzü, dolunay zamanlarında normal zamanlara göre 250 kat daha fazla aydınlık oluyor. Bu yüzden günümüzde bile, dolunay suni ışık kullanmayan toplumlar için parti, eğlence ve iyi vakit geçirme sebebi olarak görülüyor.

2- FBI suç istatistiklerine göre dolunay dönemlerinde trafik kazaları, gasp ve cinayetler artıyor.

3- Migren ve sinir hastalıklarında şikayetler artıyor. Dolunayla birlikte baş ağrılarının arttığı ve insanların daha stresli hale geldiği spekülasyonları yapılıyor.

4- İnsanların dolunay dönemlerinde daha duygusal olduğu ve daha çabuk ağladığı düşünülüyor.

5- Dünya genelinde doğum sayısı bu dönemlerde yüzde 20 oranında artış gösteriyor.


6- Östrojen oranında artışa neden oluyor ve bu sebeple cinsel arzular fazlalaşıyor.

7- Kadınların ay döngüleri de dolunaydan etkileniyor. Dolunayla birlikte adet görme düzeni bozulduğu düşünülüyor. İlginç olan ise Ay’ın da gökyüzündeki değişimini 28 günde tamamlaması. Kadınların halk arasında özel günlerini “ay dönemi” olarak isimlendirilmesi de işte bu sebeptenmiş.

8- İnsanlar bir işe odaklanmakta ciddi konsantrasyon sağlayabiliyor. Bu yüzden ilham kaynağı olduğu düşünülüyor.

9- Birçok spiritüel yaklaşımda Dolunay, meditasyon uygulamalarında bir şeyler ile bağ kurulabilmek için kullanılıyor.

Ay neden insan gözüyle büyük veya küçük algılanır?

Yani Ay, Dünya etrafındaki dolanımını tamamladığı her 28 günlük süreçte bazen Dünya’ya yakın bazen de uzak konuma geliyor ve biz de buna bağlı olarak onu olduğundan büyük ve küçük algılıyoruz. Fakat her yaklaşması, Ay’a Süper Ay dememiz için yeterli değil. Bunu diyebilmemiz için ikinci bir şart daha var. O da hem Dünya’ya en yakın konumda hem de dolunay halinde olması.

1948 yılından beri ilk kez

Ay, en son 68 yıl önce, 26 Ocak 1948’de bu denli büyük görüldü. Ay’ın bu kadar yakına geleceği en yakın tarih 25 Kasım 2034, yani 18 yıl sonra. Ancak ay o tarihte dolunay olmayacağından bu kadar iyi görünmeyecek. O nedenle bu önemli gök olayını kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz. Pazartesi akşamı gerçekleşecek bu ‘Süper Ay’, ışık kirliliğinin ve bulutların az olduğu bir yerden keyifle izlenebilir. Eğer Ay’ı yeni göründüğü akşam saatlerinde izleyebilirseniz, yer cisimleriyle de kıyaslayarak olduğundan yaklaşık yüzde 14 daha büyük görebilirsiniz.

Ay’ın Dünya’ya en yakın konumu

Süper Ay Dünya’nın uydusu Ay’ın gezegenimize en yakın konuma geldiği anda meydana gelecek. Gökyüzünde sıradışı bir görüntüye sahne olacak Süper Ay’ı gözlemlemek için çıplak göz yeterli olacak.

Hubble teleskopu hazır


Ayrıca gecenin ilerleyen saatlerinde, Okyanus Koleji Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi’nden teleskop ile ay gözlemi yapacaklarını, katılmak isteyen ziyaretçilerin Türkiye’nin en büyük 5 teleskopundan biri olan “Edwin Hubble” teleskopu ile Süper Ay gözlemi yapabileceklerini belirtti.

Astroloji: Kasım ayı için burç yorumları

Astroloji: Mars Kova burcunda Türkiye’yi nasıl etkileyecek?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.