Vücut ritminize uygun saatte spor yapın!

Yapılan araştırmalar, herkesin vücudunun kendine özgü bir ritmi olduğunu ortaya koymuştur. Günün belli saatlerinde bu ritm en yüksek seviyesine, bazı saatlerde ise en alt noktasına ulaşır. Bu nedenden ötürü, spor yaptığımız saatler vücut ritmimize uygun olursa yaptığımız herhangi bir spordan çok daha büyük verim ve haz alabiliriz.

Vücut ritminize uygun saatte spor yapın!

Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri“nin yaşam kalitesini yükselten tavsiyeleri paylaşmak için oluşturduğu “İyi Yaşa” platformunda önerilerde bulunan Klinik Pilates Eğitmeni Ayça Kaşıkçı, spor için herkesin özel bir saati olduğunu ifade ediyor. Kaşıkçı”ya göre doğru saatte yapılan spor sayesinde kısa zamanda vücudumuzda daha büyük değişimler görebiliriz. Kaşıkçı sözlerine şöyle devam etti: “Spora yarım saat zor ayırıyorum, bir de bunun saatini mi ayarlayacağım” der gibisiniz. Haklısınız da. Günümüz koşullarında evden işe, işten eve gitmek zaten bütün zamanımızı alıyor; kendimize zor zaman ayırabiliyoruz. En azından ayırabileceğimiz bu yarım saati, spordan beklentimize ve yaptığımız spora göre ayarlayabilirsek, en kısa zamanda vücudumuzda daha büyük değişimler görebiliriz.

Aynı zamanda, pek çok kişi için spor yapmak kalori yakmakla eş anlama gelmektedir. Kalori yakmak demek metabolizma oranlarımızı yükseltmek demektir, yani vücudumuzun enerji harcama oranını. İşte, herhangi bir spor yaparken bu metabolizma oranı yükselir, bitirdikten sonra ise yavaşça azalmaya başlar. Ancak bu azalma oranı oldukça yavaş olduğu için spor yapmayı bıraktıktan sonra bile vücudumuz kalori yakmaya devam edebilmektedir.”


“Spordan beklentilerimizi belirlemekte fayda var”

uygun saatte spor

“Spordan beklentilerimizi belirlemekte fayda var” diyen Kaşıkçı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eğer kalori yakmak istiyorsak, spor yapmak için en iyi saatin sabah saatleri olduğunu söyleyebilirim. Kahvaltıdan önce spor yapıldığında daha çok yağ yakma şansımız oluyor. Kahvaltısız yapamam ben derseniz, o zaman kahvaltınızı bölmenizi tavsiye ederim. 2 dilim ekmek yiyorsanız bir dilimini spordan önce, ikinci dilimini ise spordan sonra. Böylelikle hem kendinizi yemekle şişirmemiş hem de aç kalıp yorgun düşmemiş olursunuz. Yağ yakımı için diğer uygun saat ise; öğleden sonra ve akşam saatleridir; çünkü bu saatlerde insan vücudundaki hormonlar en yüksek seviyededir.


Eğer sadece rahatlamak, güzel bir uyku uyumak, sağlığınızı korumak gibi nedenlerle spor yapıyorsanız günün her saatini tercih edebilirsiniz. Ancak, hangi nedenle olursa olsun, akşam saat 10’dan sonra herhangi bir spor yapmamaya özen gösterin. Uyku hormonu olan melatonin hormonu, akşam saat 10 ile sabah 4 arasında en yoğun şekilde salgılanmaktadır. Vücudumuz bir yandan melatonin hormonu salgılarken diğer yandan endorfin hormonuyla karşı karşıya kalmaktadır. Bu da bazı zamanlar baş ağrısı, uyku bozuklukları, uykuya dalamama, sabah yorgun uyanma gibi sıkıntılara neden olabilmektedir.


Bunun yanında, yaptığımız spora göre de vücudumuzun çalışması farklılık göstermektedir. O nedenle her spor için farklı saatler daha uygun olabilir. Örneğin koşmak, yürümek gibi sporları tercih ediyorsanız sabah saatlerini; tenis gibi yağ yakıcı sporlar yapıyorsanız öğleden sonra akşam saatlerini; yüzme ve jimnastik yapıyorsanız akşam saatlerini tercih etmenizde fayda var diyebilirim.”

Sağlıklı çocuk gelişiminde sporun önemi


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.