WhatsApp’ın iki yeni özellik ve yeni nesil güvenlik önlemi

Anında mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın iki yeni özelliği açıklandı. Yeni özelliklere göre artık dileyenler güvenlik için iki ayrı adımda doğrulama yapabilecek. Ayrıca gelen sesli mesajlar ilgili konuşmadan ayrılınsa bile dinlenmeye devam edecek.

WhatsApp'ın iki yeni özellik ve yeni nesil güvenlik önlemi

Anlık mesajlaşma platformu WhatsApp’a yeni nesil güvenlik önlemi geliyor. Aylar önce uçtan uca şifreleme yöntemiyle sohbetlerdeki güvenliği üst noktaya taşıyan WhatsApp, bu kez uygulama girişlerinde de güvenliği sağlamayı hedefliyor.

Bundan sonra WhatsApp’da güvenlik için adımlı doğrulama sistemine geçildi.


Artık WhatsApp telefona kurulurken şifre ve e-posta üzerinden iki ayrı adımda doğrulama yapılacak.

Yeni güvenlik özellikleri 2.16.341 ve sonraki sürümlerden itibaren kullanılabilecek ve isteğe bağlı olacak.

Bu özelliği aktif etmek için Whatsapp’ta Ayarlar’dan Hesap’a girip iki adımlı doğrulamaya tıklayıp açılan ekranda iki adımlı doğrulamayı etkinleştirdikten sonra altı haneli şifrenizi girmeniz ve onaylamanız gerekecek. Dilerseniz bu özelliği aynı yerden daha sonra devre dışı bırakabilir, şifrenizi ve e-mail’inizi değişterebilirsiniz.

İkinci özellik ise size gönderilen ses kayıtlarını artık Whatsapp’taki ilgili konuşmanın dışında da dinleyebilecek olmanız.

Daha önceden konuşmanın geçtiği sayfa dışında sesli mesajlar okunamıyordu. Artık o konuşmadan ayrılsanız bile mesaj arka planda dinlenebilir olacak.

Popüler anlık mesajlaşma hizmeti WhatsApp’a, uzun bir süredi GIF desteğinin geleceği söyleniyordu. Ancak her ne kadar bu süreçte yeni güncellemeler yayınlansa da GIF desteği bir türlü gelmemişti. WhatsApp, kullanıcılarını daha fazla bekletmemek adına yeni bir güncelleme yayınlayarak GIF’leri desteklemeye başlamıştı.

Whatsupp, GIF ve Live Photos özelliğini destekliyor


Şimdilik iOS platformundaki uygulamasını güncelleyen WhatsApp, GIF’in yanında iPhone 6s ve üstü modellerde yer alan Live Photos özelliğini de destekliyor. WhatsApp’ın yeni özelliklerini kullanmak için App Store’dan uygulamayı güncellemeniz yeterli olacaktır.

Whatsapp görüntülü görüşme geliyor!