Amsterdam: Türklerin yılbaşı için en çok tercih ettiği şehir

Yapılan araştırmaya göre Hollanda’nın başkenti Amsterdam yılbaşında Türklerin seyahat etmek için yurt dışında en çok tercih ettiği şehir oldu.

amsterdam

Türkiye’nin en büyük uçak bileti satış sitelerinden biri olan Enuygun.com 2016 yılının son haftasında en fazla uçulacak yurt dışı rotalarını analiz etti.  Turistik özellikleri ile dikkat çeken Londra ve vizesiz seyahat kolaylığı ile öne çıkan Belgrad da en çok tercih edilen yerler arasında bulunuyor. Ayrıca Berlin, Münih, Düsseldorf, Tiflis, Üsküp, Bakü, Kişinev, Stuttgart gibi şehirler de Türklerin yılbaşında seyahat etmeyi tercih ettiği diğer rotalar arasında başı çekiyor.

Gerçekleştirilen analiz kapsamında 2016 yılının son haftasında Türklerin en çok tercih ettiği yurt dışı lokasyonlarını açıklandı. Ayda 300.000’in üzerinde bilet satışı gerçekleştiren Enuygun.com’un Seyahat Analisti Murat Ekinay’ın açıkladığı verilere göre yeni yılı karşılamak için yılın son haftasında Türk vatandaşları en çok Amsterdam’a seyahat etmeyi tercih ederken, Londra, Berlin, Münih, Düsseldorf, Tiflis, Üsküp, Bakü, Kişinev, Stuttgart, Belgrad gibi şehirler de yılbaşını karşılamak için en çok seyahat edilen yerler arasında başı çekiyor.


Amsterdam’ın her dönem turistik açıdan popülerliğini koruduğunu belirten Ekinay, yılbaşını karşılamak için gözde tatil lokasyonları arasında ilk sırada yer alan Amsterdam’da mutlaka yapılması gerekenleri de paylaştı.

Eğlenceye doyun

Amsterdam’da gece olunca ortaya bambaşka bir şehir çıkıyor. Kentin barları ve gece kulüpleri ile ünlü bölgesi Red Light District’te dolaşarak şehrin eğlence anlayışıyla ilgili fikir sahibi olabilir ve yeni yıl kutlamalarının tadını çıkarabilirsiniz. Şehirde aynı zamanda Dj Tiesto başta olmak üzere birçok ünlünün sahne aldığı mekanlarda sabahın erken saatlerine kadar süren eğlence ile keyifli zaman geçirmek mümkün.

Tarihi kanallarda turlayın

Amsterdam tıpkı Venedik gibi kanalları ile ünlü bir şehir. Kentte yer alan 1500 civarı kanal ve çevresini ister yürüyerek isterseniz de teknelerle dolaşabilirsiniz. Kanallar ve çevresi yılın her mevsiminde farklı güzellikler barındırıyor.


‘I amsterdam yazısı’ ile fotoğraf çektirin

Şehirde tarihi yapılar, kanallar ve müzeleri gezerken karşınıza çıkacak bu dev yazı önünde fotoğraf çektirmeden Amsterdam’dan ayrılmayın. Artık neredeyse kentin kendisi kadar ünlü olan bu yazının ülkemizde ve dünyanın farklı kentlerinde de örneklerini görmek mümkün.

Kalverstraat’ta alışveriş yapın

Alışveriş yapmadan duramayanlar için de Amsterdam neredeyse sayısız alternatif sunuyor. Şehirde hediyelik eşya ve kente özgü şeyler alabileceğiniz çok sayıda dükkan ve mağaza var. Bunların toplandığı en önemli merkezlerden biri ise Kalverstraat. Burada şehirle ilgili hediyelik eşyalar, antikalar ve daha birçok ilginç şeyi bulabilirsiniz.

Rembrandt’ın evini dolaşın

Amsterdam aynı zamanda çok sayıda ünlü ressam, şair ve yazarın da yaşadığı bir kent. Bunlar arasında en ünlülerden biri olarak anılan ressam Rembrandt’ın 1639’dan 1656’ya kadar yaşamını sürdürdüğü tarihi evi de görebilirsiniz. Müzede ünlü ressamın kullandığı eşyaları görerek dönemle ilgili bilgi sahibi de olabilirsiniz.

Jordaan sokaklarında kaybolun


Kentin özellikle son yıllarda en popüler mahallelerinden biri haline gelen Jordaan için de en azından birkaç saat ayırmalısınız. Burada çok sayıda göz alıcı tarihi bina, sanat galerileri, şık kafeler ve restoranlar sizi bekliyor.

Kayak tatilini en uygun fiyata yapmanın 10 altın kuralı


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.