Asado Hakkında Her Şey: Et ve erkeklik ilişkisi

Et tüketimi ve erkeklik arasındaki ilişki, akademik araştırmalara bile konu olmuş. “Asado Hakkında Her Şey” belgeseli, biraz da bu ilişkiye açıklık getiriyor. 19. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali kapsamındaki film, İlkay Kanık’ın sunumuyla seyirci karşısındaydı.

"Asado Hakkında Her Şey" belgeseli: Et ve erkeklik ilişkisi sorgulanıyor!

Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile gerçekleştirilen 19. Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde Gastronomi Filmleri’nin özel sunumlarla gerçekleştirilen gösterimleri sürüyor. Arjantin’in et tüketimine dair önemli ipuçları veren “Asado Hakkında Her Şey” (Todo Sobre el Asado) filmi de Beykent Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğretim üyesi İlkay Kanık’ın sunumu ile seyirci karşısına çıktı. 

Son zamanlarda et tüketimi üzerine pek çok film çekildiğine dikkat çekerek sözlerine başlayan Kanık; pek çok belgeselde et tüketiminin gerçekten gerekli olup olmadığı sorgulanırken kimi filmlerde de özel et kültürlerinin tanıtıldığı ve teşvik edildiğini dile getirdi. Kanık, şöyle konuştu: 


"Asado Hakkında Her Şey" belgeseli

“Asado, Arjantin’in et yeme kültürü. Bizim de et yeme kültürümüz var; kurban kültürü, mangal kültürü.. Yılda 40 kilo et tüketiyor bir Arjantinli. Bu rakam, ABD’de 25, Avrupa’da 18 kilo. Et tüketmek biraz da maskülen bir şey, belgeselde de onu anlatıyor. Yani barbekü hazırlayanlar hep erkek, kadınlar bu olayın dışında genelde. Et ve erkeklik arasında nasıl bir ilişki var; buna dair pek çok akademik çalışma da yapıldı, yapılıyor. Film bu açıdan da izlenebilir, buna dair de esprili bir anlatım dili var. Yani hem ‘asado’ kültürü hem et tüketim biçimleri hem de et ve erkeklik arasındaki ilişkiye dair pek çok şey öğrenilebilecek aynı zamanda eğlenceli bir film” 


Arjantin’in barbekü kültürü olan ‘asado’ hakkındaki filmin yönetmenleri Mariano Cohn ve Gaston Duprat sadece bir yemek kültürünü ele almıyor aynı zamanda günlük hayatın önemli bir parçası olan bir ritüeli işleyerek toplumsal hayata da ayna tutuyor.

Vizyonda: Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.