Buenos Aires’te “laf atanlara” ceza geldi

Arjantin’de kadınlar son dönemde toplumun kadınlara bakışını değiştirmek için yoğun mücadele içindeler. Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te, sokakta laf atarak ya da ıslık çalarak sarkıntılık yapmak suç kapsamına alındı.

Buenos Aires'te "laf atanlara" ceza geldi

Arjantin’de Ekim ayında 16 yaşındaki bir kız çocuğunun tecavüz edilip öldürülmesinin ardından, binlerce Arjantinli kadın “daha fazla erkek şiddeti istemiyoruz” diyerek sokağa çıkmıştı.

Buenos Aires'te "laf atanlara" ceza geldi

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te, sokakta laf atarak ya da ıslık çalarak sarkıntılık yapanlar para cezasına çarptırılacak. BBC Türkçe’de yer alan habere göre; kent konseyinin onayladığı yeni kanunla, istenmeyen fiziksel temas, bir kişiyi takip etme, kamusal alanda mastürbasyon ve ‘uygunsuz teşhir’ gibi hareketler suç sayılacak.

60 dolar para cezası verilebilir

Cinsel taciz kapsamına alınan bu hareketleri yapanlara, 60 dolara kadar para cezası verilebilecek.

Bir kimsenin vücudu hakkında doğrudan ya da dolaylı yorum yapmak da suç kapsamına girebilecek. Yeni kanun ayrıca kadınlara yönelik bu gibi davranışları değiştirebilmek amacıyla kamusal eğitim kampanyaları yapılmasını da öngörüyor.

Kanunun çıkarılmasına önayak olan meclis üyesi Pablo Ferreyra, “Cinsel tacizin bazı formları toplumda kültürün bir parçası olarak kabul görüyor. Bu, tacize göz yummak için bir gerekçe olamaz” dedi.

Kadına şiddeti önleme mücadelesi

Arjantin’de kadınlar son dönemde toplumun kadınlara bakışını değiştirmek için yoğun mücadele sarf ediyor.

Buenos Aires'te "laf atanlara" ceza geldi

Ekim ayında 16 yaşındaki bir kız çocuğunun tecavüz edilip öldürülmesi sonrasında binlerce Arjantinli kadın “daha fazla erkek şiddeti istemiyoruz” diyerek sokağa çıkmıştı.

Buenos Aires'te "laf atanlara" ceza geldi

Lucia Perez’i hastaneye bırakan iki erkek, onun aşırı dozda uyuşturucu kullandığını söylemişti. Ancak doktorlar Perez’in cinsel şiddete maruz kaldığını tespit etti. Olayla ilgili üç kişi tutuklanmıştı.

Olayın duyulması ardından Arjantin’in farklı kentlerinde binlerce kadın ‘Daha fazla machista şiddeti istemiyoruz’ sloganıyla eylem yaptı. Yürüyüşler eş zamanlı olarak Meksika, Guatemala gibi farkl Latin Amerika ülkelerinde de düzenlendi.

* ‘Machismo’ kelimesi İspanyolca’da ‘erkek şovenizmini’ tanımlamak için kullanılıyor.

Şiddet gören çocuk: Bu belirtiler varsa dikkat!

indigo dergisi google news

Şiddet mağdurları ve yakınları neler yapmalı?