Erdoğan’dan döviz açıklaması: Takdir ediyorum ama yeterli değil

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların döviz bozdurmasıyla ilgili, “Dövizden TL’ye geçişte atılan adımlarda halkımın attığı adımları takdirle karşılıyorum. Ama yeterli değil, milletim daha da yüklenmeli diye düşünüyorum” dedi.

cumhurbaşkanı erdoğan: Teşekkür ediyorum ama yeterli değil döviz açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, döviz bozdurma kampanyasına ilişkin olarak, “Şu anda geçen cumadan bugüne dövizden TL’ye geçişte atılan adımlarda halkımın attığı adımları takdirle karşılıyorum. Ama yeterli değil, milletim daha da yüklenmeli diye düşünüyorum” dedi. Erdoğan “faiz lobisi”ne de tepki göstererek, “Geçen yıl ne kazandınız, bu yıl ne kazandınız? Aradaki farkı düşük faizle kredi olarak verseniz, onlar da bunu yatırıma dönüştürse ne doğacak?” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma namazı sonrası gazetecilerin soruları yanıtladı. Erdoğan’ın açıklamaları:

EKK kararları

İşsizliğe bir ilaç olması bakımından böyle bir adım atılması, 9 ay da olsa özel sektörün bunu iyi değerlendireceğine inanıyorum. Şu anda geçen cumadan bugüne dövizden TL’ye geçişte atılan adımlarda halkımın attığı adımları takdirle karşılıyorum. Ama yeterli değil, milletim daha da yüklenmeli diye düşünüyorum.

Uluslararası ticaret

Rusya ile yaşanan hadiseden önce de konuşmuştuk, ‘Biz yerli para ile ithalat ihracat olayını gerçekleştirelim’ demiştik. Ticaret hacmi bir ara 35 milyar dolara kadar çıkmıştı. Ruble ve TL ile ticaretin yapılması ciddi rahatlık getirecektir. İran’la benzer bir konu söz konusu. Çin’le yaptığımız görüşmede de bu olumlu karşılandı. Bunu yaymamız mümkün. Paralarımızın üzerindeki kur baskılarını kaldırırız. Bu ta o zamandan bu yana attığımız adımlar.

Faiz oranları

Faiz noktasında da özellikle faiz lobisine benim halkım, milletim artık prim vermiyor. 3-4-5-6-7 trilyonlardan bahsediyorlar. Geçen yıl ne kazandınız, bu yıl ne kazandınız? Aradaki farkı düşük faizle kredi olarak verseniz, onlar da bunu yatırıma dönüştürse ne doğacak? Rahat para kazanma üzerinde duruluyor ama bu konuda hükümetimiz ve Merkez Bankası’nın daha hassas davranacağı gibi bankaların da ön alması lazım.

Anayasa değişikliği

Aslında üç aşama değil. Şu anda sayın başkanlar kendi aralarında da bu konularda mutabık kaldılar. Artık süreç komisyon ve genel kurul sürecidir. 20 kadar maddelik bir paket incelemeler yapıldıktan sonra bize gelecektir. Bu işi nihai noktası millete bunu götürmektir.

Darbe Komisyonu

Fazla konuşmak istemiyorum. Darbe komisyon yapacağı çalışmaları yaptı. Son adımlarını da atıp raporunu hazırlayıp göndermek suretiyle isabetli olur diye düşünüyorum.

“Son hamle ekonomimize yapıldı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 7 Aralık Çarşamba günü yaptığı konuşmada dolar kurundaki artışa değinmiş, “Son hamle ekonomimizle yapıldı” demişti. Erdoğan şöyle konuşmuştu: “Piyasada bir durgunluk olduğunu biz de görüyoruz. Bunun somut sebeplerinden ziyade psikolojik ve provokatif nedenlerden kaynaklandığını da gayet iyi biliyoruz. Gerçekten de son günlerde döviz kurunun Türk Lirası karşısındaki yükselişinin sebeplerine baktığımızda elle tutulur, ciddi iktisadi karşılığı olan hiçbir husus göremiyoruz.”

Dolar üzerinden yapılan kira sözleşmeleri TL’ye çevrilebilir mi?