İstanbul’a yeni yıl hediyesi: Köprülere dev zam!

İstanbul’a beklenen yeni yıl hediyesi geldi. Otoyol ve boğaz köprüsü geçiş ücretlerine çok yüksek oranda zam yapıldı. Otoyol geçişleri yüzde 15, Boğaz köprüleri geçiş ücreti yüzde 48 artırıldı. Yeni tarife 1 Ocak’tan itibaren uygulanmaya başlayacak.

İstanbul'a yeni yıl hediyesi: Köprülere dev zam!

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, otoyollarda en yakın mesafe geçiş ücreti 2.25 TL, en uzak mesafe ücreti 20 TL olurken, Boğaz Köprüleri otomobil geçiş ücretleri 7 TL olarak belirlendi. Zammın gerekçesi olarak, ‘işçilik ve malzeme fiyatlarındaki artışlar’, ‘bakım-işletme maliyetindeki yükselmeler’ ve ‘2017’deki tahmini ÜFE oranı’ gösterildi.

Motosikletlerin 6. Sınıf HGS abonesi olmak şartıyla 1. Sınıf ücretin yarısı ile otoyol ve Boğaz Köprüsü ücret toplama istasyonlarından geçiş yapmaya devam edeceği duyuruldu.


İstanbul Kuzey Çevre Otoyoluna ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne de yüzde 20 zam geldi

‘Yap-işlet-devret sözleşmesi’ gereği İstanbul Kuzey Çevre Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ücretlerinin yüzde 20 oranında arttırıldığı belirtildi. Buna göre, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde otomobil geçiş ücretleri birinci sınıf araçlar için 11.95 TL oldu.

Tarife göre geçiş ücretleri, ikinci sınıf araçlar için 15.90 TL, üçüncü sınıf araçlar için 29.50 TL, dördüncü sınıf araçlar için 74.95 TL, beşinci sınıf araçlar için 93.20 TL, altıncı sınıf araçlar içinse 8.35 TL olarak belirlendi.

Avrasya Tüneli geçiş ücreti ne kadar?

Tünelden geçiş otomobiller için 4 dolar+KDV, minibüsler için 6 dolar+KDV karşılığı Türk Lirası olacak. Tünel hem Avrupa-Asya, hem de Asya-Avrupa yönlerinden ücretli olacak. Ücret toplama sadece otomatik sistemler üzerinden yapılacak. OGS ve HGS kullanıcıları için farklı şeritler olmayacak, tüm şeritlerden geçiş yapılabilecek. Tüneli günde ortalama 100 bin aracın kullanması öngörülüyor. Avrasya Tüneli‘ni yalnızca otomobil, minibüs ve kamyonet gibi hafif araçlar kullanacak. Tünele ağır taşıtlar, motosiklet, bisiklet ve yayalar giremeyecek.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü açıldı: İstanbul 3. Köprü geçiş ücreti ne?

Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçiş ücreti

Otomobil : 9.9 TL (3 dolar)

Ağır Vasıta : 13.20 TL (4 dolar)

Otoyol Km başı : 24 Kuruş (0.8 dolar)


Not: Ağır tonajlı araçların geçiş ücreti aks aralığına göre değişiklik gösterebilir.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Otoyol Kullanımı:

Kurtköy-Akyazı arası (169 km) kullanım 22 lira, kilometre başına 13 kuruş.

Kınalı-Odayeri arası (88 km) kullanım 12 lira, kilometre başına 13 kuruş.

Osmangazi Köprüsü ücret skandalı

İstanbul’u Bursa ve İzmir’e bağlayan Osmangazi Köprüsü bayram tatili boyunca ücretsizken günde ortalama 95 bin araç geçiş yaptı. Ancak tatil bitince 25 dolarlık yanı 88 TL’lik geçiş ücreti devreye girince geçişler ciddi oranda azaldı. Osmangazi Köprüsü adeta boş kaldı. Türk – Japon ortaklığında yapılan köprü için devletin işletmeye araç garantisi verdiği ortaya çıktı.

Osmangazi Köprüsü'nden geçseniz de geçmeseniz de 4o dolar cebinizden çıkacak. Nasıl mı?

Günlük ortalama 40 bin araç köprüyü kullanmazsa araç başına 40 dolarlık zarar şirkete hazineden ödenecek. Yani köprüyü kullansa da kullanmasa da vatandaşın cebinden çıkacak.

Ulaştırma Bakanı: Evet, geçmeyen de para ödeyecek

Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, geçiş ücreti günlerdir tartışılan Osmangazi Köprüsü ile ilgili “Geçseniz de geçmeseniz de para ödeyeceksiniz” dedi.


2010 Eylül tarihli sözleşmede, körfez köprü geçiş ücreti olarak belirlenen 35 dolarlık bedel için 2008 yılı baz alınmış. Ücret her yıl ABD’deki tüketici fiyatları endeksindeki artış kadar yükseliyor. Haziran sonu 39 dolara ulaşan rakam yıl sonunda 40 doları bulacak.

Çanakkale 1915 Köprüsü ile Batı Yol projesi çarpıcı rapor!

Elektrik kesintisi sebebi belli oldu! İşte o şok açıklama!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.