Maş fasulyesi: Boncuk boncuk sağlık

Maş fasulyesi, Çin’de 2000 yıldan fazladır yaygın olarak kullanılıyor. ‘Vigna Radiata’ Hindistan, Bangladeş, Güney Doğu Asya’da tüketilen yani ‘maş fasulyesi’ ülkemizde daha çok Akdeniz bölgesi ve Güneydoğu Anadolu’da kullanılıyor. Peki faydaları neler?

Maş fasulyesi faydaları

Maş fasulyesi faydaları

B vitaminleri, bitkisel protein, diyet lifi ve biyoaktif fitokimyasallar içeren dengeli bir besindir. Besleyici özellikleri yanı sıra çeşitli hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olur.  Yapılan araştırmalara göre antioksidan, antihipertansif, antitümör, antidiyabetik, antimikrobiyal, anti-inflamatuar etkileri olduğu saptanmıştır.

Kilo kontrolüne yardımcı oluyor

Lif içeriğinin fazla olması nedeniyle daha uzun süre tok kalmamızı sağlayarak kilo kontrolüne yardımcı olur. Bağırsak hareketlerini düzenler. Kan şekeri dengesi sağlar. Kalp-damar sağlığını korur. Magnezyum içeren maş fasulyesi spor yapanlar için de oldukça sağlıklı bir besindir. Çünkü magnezyum ATP üretimi ve kas kasılmasında rol oynar.

Vejetaryen beslenme protein maş fasulyesi faydaları salatası tarifi

Vejetaryen beslenme için protein ihtiyacını karşılıyor

Vejetaryen veya vegan yaşam tarzını benimsemiş kişiler günlük protein ihtiyacını maş fasulyesi gibi bitkisel kaynaklı besinlerden sağlayabilir. Sağlığımız için haftada 1-2 kez kuru baklagil tüketmeye dikkat etmek gerekir.  Zeytinyağlı yemeği dışında haşlayarak salata ve çorbalarda kullanabilirsiniz. Ancak mucize besin yoktur. Sağlıklı beslenme bir bütündür. Porsiyon ölçülerine dikkat ederek tüm besin gruplarından yeterli ve dengeli miktarda tüketmek gerekir.

Maş fasulyesi (2 kişilik)

  • 2 adet közlenmiş kırmızıbiber
  • 5-6 dal taze soğan
  • 4 tane kornişon turşu
  • 2 adet ceviz (havanda dövülmüş)
  • 100 g maş fasulyesi
  • 2 orta boy domates
  • 2 çorba kaşığı zeytinyağı
  • ½ limon suyu
  • 1 çorba kaşığı nar ekşisi

maş fasulyesi yemeği tarifi

Maş fasulyesi tarifi

Kırmızıbiberi közleyin, temizleyin, doğrayın. Cevizleri havanda dövün. Domatesleri küp küp doğrayın, taze soğanları da ince ince kıyın. Bütün malzemeleri karıştırın. Zeytinyağı, nar ekşisi ve limon suyunu karışıma ilave edin. Afiyet olsun.

1 porsiyon besin değeri:

Enerji296.3 Kkal
Su177 g
Protein14.1 g
Yağ14.2 g
Karbonhidratlar27.4 g
Diyet Lifi10.7 g

 

Çocuklarınız için 8 sağlıklı atıştırmalık tarifi

Fliya tarifi: Geleneksel Kosova yemeği Fliya nasıl yapılır?

Perihan Kılıç; 1992 yılında İstanbul’da doğdu. 2011 yılında Vefa Anadolu Lisesi’nden; 2015 yılında İstanbul Bilim Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite öğrenimi süresince UPS Voleybol Kulübü ve Galatasaray Spor Kulübü’nde sporcu beslenmesi üzerine çalışmalar yaptı. Türk Diyabet Cemiyeti, Bezmi Alem Tıp Fakültesi, Florence Nightingale Hastaneler Grubu, TÜDOV Özel Diyabet Hastanesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde uzun dönemli stajlar yaptı. Diyetkolik.com şirketinde menü planlama ve kalori hesaplama konusunda tecrübe edindi. ‘’Obezite Ve Astım; Omega 3-Yağ Asitlerine Karşı Nutrigenetik Cevaptaki Rolünün Araştırılması’’ konulu bitirme tezi ile üniversite hayatını başarı ile noktaladı. Perihan Kılıç; mesleği ile ilgili birçok seminer ve kongreye katılmıştır. En önemlileri diyabette beslenme, sporcu beslenmesi ve bariyatrik cerrahi sonrası beslenme konuları üzerinedir. Tip 1 diyabette beslenme ve karbonhidrat sayımı eğitimini başarı ile tamamlamıştır. Okan Üniversitesi’nde düzenlenen sempozyumda konuşmacı olarak yer almıştır. Türkiye Obezite Araştırma Derneği’nin dergisinde makaleler yazmıştır. Halen birçok dergide ve internet sitesinde uzmanlık yazıları yayınlanmaktadır. Mezuniyetinden itibaren özel bir spor merkezinde sporcu diyetisyeni olarak çalışmıştır. Bu süreçte özellikle sağlıklı zayıflama ve ağırlık çalışan kişilerin beslenme planlaması konusunda başarı sağlamıştır. Perihan Kılıç; Taksim ve Etiler’de bireysel ve kurumsal beslenme danışmanlığı hizmeti ve Momentum Pilates’te sporcu beslenmesi ve sağlıklı zayıflama konularında bireysel danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir. Online Diyet Bölümü koordinatörlüğünü yapmaktadır.