Mükemmel bir kış bahçesi için öneriler: Renk, ahenk, doku

Kış ayı sık sık bahçelerde ihmal edilen bir mevsimdir ama iyi tasarlanmış bir kış bahçesi yılın en soğuk günlerinde sizi sarmalayarak biraz taze hava almanızı sağlar.

Bahçeniz kışa hazır mı? Mükemmel bir bahçe için öneriler

Bahçeniz kışa hazır mı? Mükemmel bir bahçe için öneriler

Kışın mükemmel görünen bir bahçe istiyorsanız

Keyifli bir kış bahçesi tasarlamak için ilhamı dışarıda arayın. Mahallede evinizin yakınlarındaki bir park ya da doğa koruma alanlarında bir notebook ve kamerayla yürüyüşe çıkın. Tohumları, dalları ve kış yaprakları olan resmedilmeye değer görünen bütün bitkileri not edin. Bilmediğiniz bitkileri tanımaya yardımcı olacak fotoğraflar çekin. Eğer hangi tür bitki olduğunu keşfedemezseniz, internet, iyi bir bahçe kitabı size yardım edebilir.


Bunun dışında Maryland Üniversitesi, Kolombiya Üniversitesi ve Smithsonian Enstitüsü araştırmacıları tarafından geliştirilen çektiğiniz bitki fotoğrafları tanımlayan Leafsnap mobil uygulamasına da göz atabilirsiniz.

Renk, ahenk, doku ve bitki kombinasyonu

Kış bahçesi tasarımı için sizin en iyi aracınız basitçe gözlem yapmaktır. Bazen farkına varamayacağınız şeylerin kış bahçesinde gerçekten de iyi görünebileceği eğlenceli sürprizler vardır. Bir örnek, Hibiskus bitkisi. Tohumları açıldığında ve sonbaharın sonlarında tohumlar verince, içerisine kürklü kapsüller bırakır. Güzel ama farketmeden de yürüyemeyeceğiniz bir bitkidir.

Kışın bitkilerin çiçekleri ve yeşilllikleri kaybolduğunda çok az görünmektedir. Örneğin kırmızı gövdeli kızılcık ağacı gibi. Bir yerine üç adet dikin. Daha büyük grup bitki, rengi yoğunlaştırarak daha büyük bir etki yapacaktır.

Çiçek açan bitkileri tercih edin

kisin-cicek-acan-bitkiler

Mevsimlerin birinden diğerine geçisi net değildir ve aralarında, heyecan verici olan belirsiz ara geçiş alanları vardır. Erken çiçek veren ve geç açan saksı bitkileri dikerek, uzun bir kış sezonunun üçte ikisi boyunca bahçe uğraşısı yaratabilirsiniz. Birçok bitki, yapraklarını kış ortasında tamamen kaybedecek olsa da, kışın ilk zamanlarında bitkiler yapraklarına tutunurlar ve sonbahar geçmiş olmasına rağmen hala aynı renklere sahip olabilirler. Ayrıca, kışın son zamanlarında çiçek açabilecek bazı bitkiler vardır. Örneğin Cadı Fındığı gerçekten erken çiçek verir. Çiçek açan herşey çok etkileyicidir.

Bahçenizi renklendirin

Daha fazla renk üretmek için kış bahçesi bitkilerini beceriyle kullanabilirsiniz. Eğer rengi korumayı isterseniz kışın renkli gövdeye sahip kızılcık ağacı ve söğüt gibi ağaçlarla bitkilerinizi yönetmeniz gerekir. Birçok bitki gövdesinin yılın ilk iki mevsiminde parlak renkleri vardır. Sonrasında onların rengi griye dönüşür.

Çalıların tomurcuğu şişmeye başladıklarında, her kış bitkisini sert bir şekilde budayarak yeni, parlak ve renkli büyümeyi sağlayabilirsiniz. Bunu çok erken yapmamaya dikkat edin çünkü, kışın bütün mesele kırmızı bir gövdeye sahip olunmasıdır. Kış bahçesi bitkilerindeki dalları sayın, her yıl üçte birini kaldırın ve her yıl en eski dalları kesin. Ardından bitkileri budayıp organik bitkileri dikin.

Kış bahçesinde bostan

Neredeyse her kış ikliminde hindiba, kırmızı hindiba, lahana ve acı marul gibi doyurulmuş yeşiller, yıl boyunca gelişebilir. Diğer kış ürünleri brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar, lahana, rezene, yaban turpu, yer lahanası ve kış kabağıdır. Ağır malç, bahçe battaniyeleri ve sıra örtüleri ile koruma eklenmesiyle, gıda yetiştirme başarınızı artırabilir.

Kış boyunca besin ürünlerini yetiştirmeyi planlamıyorsanız, sebze dikim yerlerinde çavdar, sorgum veya karabuğday gibi bitkisel ürünlerin yetiştirilmesi akıllıca olacaktır. Örtü bitkileri, güzel bir doku ve hareket sağlarlar ayrıca, bahar için malç materyali sağlayarak toprağın daha sağlıklı olmasına yardımcı olurlar. Onları tohumlanmadan önce budayın.


Yaban hayatını unutmayın

Size sunduğu güzelliğin yanı sıra, kış bahçeniz aynı zamanda bölgenizdeki yaban hayatı için yiyecek ve yaşam alanı sağlamaya yardımcı olur. Kuşlar, kışın hayatta kalmak için tohumlara güvenir ve yararlı böceklerin kış uykusuna yatacak yerlere ihtiyacı vardır. Kuşları ve diğer hayvanları bahçenize çekmekle ilgileniyorsanız, doğal bitkileri seçmek iyi bir başlangıç noktasıdır.

Bölgenizdeki böceklerin kış uykusu için malzemeler ve doğal olarak kuşlara besin sağlayan bitkiler kullanın. Kışın meyvelerini muhafaza eden ve çok tohumlu herşey soğuk aylarda kuşlara taşınması için iyidir.

Eğer bir kuş meraklısıysanız, bir adım ileriye gidin ve kış bitkilerini hem iç hem de dış mekana konumlandırılmış yüksek bir yerde tahta kuş evleri veya kuş yemlikleriyle beraber takviye edin.

Banklar, masalar, bahçeler, çeşmeler, çardak

Son olarak, yapısal tasarımın miktarını, stilini ve sıralamasını göz önünde bulundurun. Örneğin, banklar, masalar, bahçeler, çeşmeler, çardak, balkon basamak taşı veya döşeme ve patika vb.

Bahçenizdeki çardak, havuz gibi yapısal tasarımları, en çok fayda sağlayabileceğiniz yerlere yerleştirip yerleştirmediğinizi düşünün. Yeni bir kat boya ya da eklemek istediğiniz herhangi bir parça var mı? Şerit şeklinde kesilmiş kabarık çimenlerle çevrili renkli bir bahçe tezgahı, oldukça hoş bir oturma alanı sağlar.

Taş, kaya veya tuğladan yapılmış ve sarmaşıklarla çevrili bahçe duvarları ilginç bir doku karışımı sergiler ve karla kaplı güzel görünürler. Fakat düzenlediğinizden emin olun, yoksa muhteşem kar manzaralarını ve narin tohumları mahvedecek banklar ve verandalar istemezsiniz.

Parlak renk ve ilginç dokularla, heykelsi ağaçlarla ve sağlam köklerle, her daim yeşil ağaçlarla ve çalılarla, taş, tuğla, kaya veya ahşap ile birlikte kışlık cephanenizi eksiksiz kullanın.

Boşlukları tanımlamalı ve odak merkezinizi yaratmalısınız. Hangi unsurları seçerseniz seçin, kış mevsiminin güzelliklerinin bahçenize ilham vermesine izin verin.

Bahçenize bunları ekebilirsiniz


Çin Taşkıran Çiçeği, Yaban Elması, Washington Akdiken, Turuncu ve Kırmızı Kirazlar, Ekinezya, Ebegümeci, Sibirya Zambağı, Sumak. Huş Ağacı, Coral Embers Söğütü, Akçaağaç, Sepetçi Söğüdü, Adaçayı, Sarıçam, Kızılcık Kirazı. Kamış Çim, Kakone Çimi, Ortanca, İran Sarmaşığı, Kardelen, Düğün Çiçeği, Kış Şimşiri, Güvercin Ağacı, Porsuk ağacı.

Kırşehir’de bir çift, çamur ve samanla doğal ev yaptı


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.