Özel güvenlik hiç bir sebeple üst arayamaz

Kozmetik ürünler satan bir mağazada yaşanan olayda, ruj çaldığı gerekçesiyle üzeri aranan genç kız, soyularak arandığını ileri sürerek özel güvenlik görevlilerinden ve mağaza yetkililerinden şikayetçi oldu.

Özel güvenlik hiç bir sebeple üst arayamaz!

Özel güvenlik görevlilerinin üst arama yetkisinin olmadığını ve kişileri yalnızca dedektörle arayabileceğini açıklayan Avukat Cevat Kazma, yapılanın kişilik haklarına tecavüz olduğunu dile getirdi.

Özel güvenlik görevlilerinin üst arama yetkisi yok

İstanbul Eyüp’te bulunan bir alışveriş merkezinde, kozmetik ürünleri satan bir mağazada yaşanan olayda ruj çaldığı iddiasıyla suçlanan lise öğrencisi kız, üzerinin mağaza müdürü ve güvenlik görevlileri tarafından soyularak arandığını öne sürerek şikayetçi oldu. Duyulmasının ardından büyük tepki çeken olaya ilişkin soruşturma sürerken, hukukçular güvenlik görevlilerin üst arama yetkisinin bulunmadığına dikkat çekti.


Yaşanan olayı değerlendiren Avukat Cevat Kazma, 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’un 7. maddesi gereğince, güvenlik görevlilerinin kişilerin üstlerini yalnızca dedektörle arayabileceğini, eşyalarını ise sadece x-ray cihazlarından geçirebileceğini vurguladı.

Yalnızca yakalayabilir!

Özel güvenlik görevlilerin Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 90. maddesine göre yalnızca yakalama yetkisine sahip olduğunu belirten Cevat Kazma, “Bu durum da kişinin ancak suçüstü yakalanması halinde mümkün olabilir. Buradaki temel amaç, kişinin kaçma olasılığının ortadan kaldırılması, delillerin ve olay yerinin korunmasına yöneliktir. Böylece kolluk kuvvetleri olay yerine gelene dek kişi kontrol altında tutulmuş olur” ifadelerini kullandı.

Kişilik haklarına tecavüz!


Yakalama ve aramanın farklı tedbirler olduğunun altını çizen Avukat Cevat Kazma, “ilgili olayda suçüstü yakalama olmadığı gibi kanıtlı bir eylem de yok. Buna rağmen arama yapmak zaten kanuna aykırı.” yorumunda bulundu. Şikayette belirtildiği gibi üzeri soyularak bir aramanın ise temel hak ve özgürlüklere müdahale, kişilik haklarına tecavüz olduğunu sözlerine ekledi.

Havayolları ile seyahat eden yolcuların hukuksal hakları neler?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.