Uzak Doğu’da yeni yıla taze bir başlangıç

Uzak Doğu’nun gizemli ve egzotik dünyasında, rahatlatıcı masajlardan egzersizlere, sağlıklı yiyeceklerden detoksa kadar yeni yılda muhteşem bir spa tatili ile yenilenmeye hazır olun.

uzak doğu tatili

Köklü geleneklerin ve yüzlerce yıllık öğretilerin merkezi olan Uzak Doğu, büyüleyici doğası, renkli kültürü ve zengin tatlarıyla gizemli ve egzotik bir tatil cenneti. İklimi, coğrafyası ve kültürü ile özgün bir seyahat rotası olan Uzak Doğu, yorgunluk atarak, yeni yıla taze bir başlangıç yapmak için gezginleri unutulmaz bir tatil yaşamaya davet ediyor. Bu bölgenin en popüler destinasyonları olarak da Bangkok, Jakarta, Kuala Lumpur ve Singapur son zamanlarda fazlasıyla ön plana çıkıyor.

Renklerin, kokuların ve tatların içerisinde egzotik bir yolculuk: Bangkok

Doğunun geleneksel yaşamı ile Batı modernizminin bir arada kaynaştığı Tayland’ın başkenti Bangkok, her köşe başında karşınıza çıkan tapınakları ve son yıllarda hızla yükselen gökdelenleri, iş merkezleri, şık otelleri, dünya markalarına ev sahipliği yapan lüks alışveriş merkezleri ile adeta Asya’da parlayan bir çekim merkezi haline geldi.


Ruhu dinlendiren ve bedeni tazeleyen masajları, sükûnete ve huzura davet eden felsefesi ile insanda farklı boyutlar açan şehirde, Budizm inancının yansımaları, yemekler, kültür ve mimari de fazlasıyla ön plana çıkıyor. Zümrüt Buda’nın ruhunuzu dinlendirmesine, kraliyet sarayının şaşaalı görüntüsünün sizi büyülemesine engel olamayacaksınız.

Bangkok’un hemen her köşesinde geleneksel Thai masajı yapılan salonlar bulmak mümkün. Temel yapısını Hint Yoga ve Çin geleneksel tıbbının oluşturduğu Thai masajında çoğunlukla baskı ve germe hareketleri yapılıyor. Altmış çeşit germe, çekme, esnetme ve baskı hareketi uygulanabilen bu masaj bir buçuk saatten dört saate kadar sürebiliyor ve masaj sırasında kişide her ne kadar rahatsızlık uyandırıyorsa da uygulama sonrasında ciddi derecede fark edilebilir bir rahatlama yaşatıyor. Ayrıca, Khao San Road gibi turistik bölgelerde açık hava masajcılarına da sıkça rastlanıyor. Bangkok’un aktif yaşamından yorulduğunuz zaman, ayrıca lüks otellerde bulunan spalarda rahatlayabilir ve negatif enerjinizi atabilirsiniz.

Türkiye’den Bangkok’a ulaşım, Emirates ile Dubai aktarmalı olarak gerçekleşiyor. Emirates ile Economy Class biletler vergiler dâhil gidiş dönüş 664 Dolar, Business Class biletler ise 2.447 Dolar’dan başlayan fiyatlarla satın alınabiliyor.

Hoşgörü ve huzurun başkenti: Singapur

Sahip olduğu yüz ölçümü ile dünyanın en küçük devletlerinden biri olan Singapur, gerek ekonomi gerekse de turizm konusunda dünyaya örnek gösterilecek başarıları ile Asya‘nın en dikkat çeken şehir devletlerinden bir tanesi. Gökdelenlerin gölgesindeki renkli sokakları, sıcak insanları, hoşgörü ve huzurun hâkim olduğu ortamıyla aynı zamanda ziyaretçilerini yatıştıran bir özelliğe sahip.

Singapur’da gezi listenizin en üst sıralarında yer alması gereken yerler; şehrin simgeleri olan Merlion Heykeli, Marina Bay Sands Oteli ve otelin seyir terası olan SkyPark olmalı. Ayrıca, Gardens by the Bay parkı, pek çok eğlence merkezinden oluşan Sentosa Adası, Chinatown, Buddha Tooth Relic Temple and Museum, Orchard Road, Singapur Botanik ve Orkide Bahçesi, Singapore Flyer, Universal Studios Singapore ve Little India görmeniz gereken önemli noktalardan.

 

Singapur, huzurlu şehir ortamını geleneksel masajı ile tamamlayarak turistlerin fazlaca ilgilisini çekiyor. Vücuttaki yorgunluğu almak ve günlük stresten kurtulmak için dizayn edilen masaj, vücut enerjisinin yeniden dengelenmesine yardımcı oluyor. Kademeli karın masajı ve sırt gerginliklerine yönelik hareketler barındırıyor, ayrıca özel ahşap masaj aleti ile uygulanan Çin masajı da vücudun yaşamsal enerjisini dengeliyor ve aktive ediyor. Ayakların refleks bölgelerinin Kansu kesesiyle uyarılması ve vücut ısısının elimine edilmesi ile masaj sonlandırılıyor.

Türkiye’den Singapur’a ulaşım, Emirates ile Dubai aktarmalı olarak gerçekleşiyor. Emirates ile Economy Class biletler vergiler dâhil gidiş dönüş 715 Dolar, Business Class biletler ise 2.165 Dolar’dan başlayan fiyatlarla satın alınabiliyor.

Herkesten uzak bir tatil için adres: Jakarta

Jakarta, Endonezya’nın başkenti ve en büyük şehri… Java adasının kuzey batısında bulunan şehir, ülkenin siyasal başkenti olmasının yanı sıra kültürel ve ekonomik olarak da en büyük şehir konumunda… Jakarta 12 milyonu aşkın nüfusuyla sadece Endonezya’nın değil Güneydoğu Asya’nın da en büyük şehri.


Şehrin gezilecek güzelliklerine gelindiğinde Asya’da yer alan en büyük entegre tema parkı Ancol Rüya Parkı, ülke tarihine ışık tutan Ulusal Müze, 1804 yılında kurulan Cumhuriyet Sarayı, Fatahillah Meydanı üzerinde yer alan Jakarta tarih müzesidir. Bu noktaların yanı sıra Siyah Portekiz Kilisesi, Kukla müzesi, Sunda Kelapa Limanı da görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Güneydoğu Asya’nın en çekici bahçelerinden biri olan Endonezya orkide Bahçesi de Botanik meraklılarını bu bölgeye çekiyor.

Jakarta da yaygın olan spa merkezleri yorgunluğunu atmak ve enerjisini tazelemek isteyenlere birçok alternatif ile hizmet sunuyor. Hem tatil yapıp hem de bedeninize ve ruhunuza iyi gelecek masaj ve spa seçeneklerinden yararlanabileceğiniz şehirde, özellikle Lomi Lomi Masajı bu pozitif enerjileri uyandırmaya yardımcı oluyor.

Bedenin enerji noktalarına dokunularak fiziksel ve ruhsal rahatlama sağlayan Lomi Lomi masajı, zihni ve bedeni rahatlatıp dinlendirerek bedende sıkışıp kalan sorunları arındırıyor. Ayrıca, Balinese Shiatsu – Asiatsu masajı da vücutta yer alan Yin ve Yang enerjilerini düzenleyerek, bedende bir enerji dengesi oluşturuluyor ve kişinin doğal sağlığına kavuşmasına yardımcı oluyor.

Türkiye’den Jakarta’ya ulaşım, Emirates ile Dubai aktarmalı olarak gerçekleşiyor. Emirates ile Economy Class biletler vergiler dâhil gidiş dönüş 692 Dolar, Business Class biletler ise 2.363 Dolar’dan başlayan fiyatlarla satın alınabiliyor.

Uzak Doğu’nun en yeşil, en konforlu şehirlerinden biri: Kuala Lumpur

Malezya’nın Başkenti Kuala Lumpur, Asya’nın en kozmopolit şehirlerinden birisi… Renkli kültürlerin bir arada yaşadığı bu şehirde, pırıltılı gökdelenler, gösterişli alışveriş merkezleri, Çin ve Hint Mahalleleri, camiler ve yemyeşil parkları, yemekleri, kocaman ağaçları ile etkileyici bir karaktere sahip. Ayrıca, dünyanın en iyi alışveriş şehirlerinden biri olarak da adından sıklıkla söz ettirir.

Dünya’nın en yeşil, en konforlu şehirlerinden olan Kuala Lumpur’da gezilecek ve görülecek pek çok nokta var. Şehirde görülebilecek yerlerin başında bir zamanlar dünyanın en yüksek binası olarak kayıtlara geçen Petronas Twin Towers geliyor. Bu kule aynı zamanda Malezya’nın en önemli petrol şirketlerinden birinin de iş binası olarak kullanılıyor. Ayrıca, Malezya’nın hem yönetim, hem turizm merkezi olan Putra Jaya, Seri Perdana, Putra Camii, Dar’ül Ehsan Sarayı, Putra, Saujana ve Gemilang Köprüleri, Chinatown ve Hinduların kutsal ibadet merkezi sayılan Batu Caves de görülmeye değer.

Kuala Lumpur’da ki rahatlatıcı ve dinlendirici tatilin sırrı merkezin en meşhur caddesi olan Bukit Bintang Caddesi de dahil olma üzere nerdeyse her sokakta rastlayacağınız ayak masajcıları (reflexology) ve art arda sıralanmış masaj salonları… Özellikle uzun süre yürüdüğünüz, yorgun bir gün üstüne, uzak doğu geleneksel tıbbının değişilmez bir parçasını oluşturan ayak masajı ile rahatlayabilirsiniz. Ayak tabanında belirli noktalara basınç uygulanarak gerçekleşen bir tür denge masajı olan Reflexology, kişinin kendisini fiziksel, duygusal ve ruhsal olarak iyi hissetmesini sağlıyor.

Ayrıca, bitki özlerinden elde edilen masaj yağlarının kullanıldığı Aromaterapi masajı ile huzurlu şehrin rahatlatıcı atmosferini bedeninizde hissedebilirsiniz. Düşük tempolu ve hafif hareketlerin uygulandığı masajda, farkı amaçlar için elde edilmiş yağlar, masaj yağları ile belli oranlarda karıştırılarak uygulanıyor. Dinlendirici özelliği olan masajın sonunda rahatlayıp gevşemek kaçınılmaz.


Türkiye’den Kuala Lumpur’a ulaşım, Emirates ile Dubai aktarmalı olarak gerçekleşiyor. Emirates ile Economy Class biletler vergiler dahil gidiş dönüş 637 Dolar, Business Class biletler ise 2.476 Dolar’dan başlayan fiyatlarla satın alınabiliyor.

Avrupa’da daha ucuza tatil yapmak için ipuçları


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.