Dolar ve Euro Moodys açıklamasıyla rekor kırdı

Dolar/TL uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in açıklamasından sonra %2,18 artışla 3,72 seviyesini gördü gördü. Euro/TL de 3,92 ile rekor kırdı.

Dolar ve Euro Moodys açıklamasıyla rekor kırdı

Moody’s açıklaması şöyle:

“Artan sorunlu krediler oranları Türk bankalarının karlılığı üzerinde kayda değer bir etki yaratabilir. Türk bankalarının varlık kalitesinin 2017 yılında kötüleşmesini bekliyoruz. Varlık kalitesindeki bozulma, yüksek enflasyon, TL’deki değer kaybı ve yatırım ortamındaki genel kötüleşme kaynaklı.”

Moody's'ten Türkiye'deki bankalara kötü haber

Moody’s’ten Türkiye’deki bankalara da kötü haber

Ulusalarası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türk bankalarının varlık kalitesinin 2017 yılında kötüleşmesini beklediklerini dile getirdi. Varlık kalitesindeki bozulmanın sebeplerini ise yüksek enflasyon, TL’deki değer kaybı ve yatırım ortamındaki genel kötüleşme kaynaklı olabileceğini söyledi. Moody’s, güvenlik konuları bankaların kredi görünümü için negatif olduğunu, 2017 sonunda takibe düşen kredi oranı yüzde 4’ü aşabileceğinin de altını çizdi.


Dolar/TL ve Euro/TL neden yükseliyor?

Küresel piyasalarda dolar geçtiğimiz Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verilerinin maaş artışlarında bir ilerleme görüldüğünü göstererek 2017 için daha fazla faiz artışı ihtimalini güçlendirmesiyle beraber değer kazanıyor. Dolar endeksi 14 yılın zirvesinin hemen altında işlem görüyor.

Genel çerçevede kuru baskılayan lokal unsurlar arasında TCMB’nin siyasi endişelerle TL’nin sert değer kayıplarına karşın faiz adımlarını kullanmaktan çekinebileceği endişesi, faiz adımlarının kullanılması halinde siyasilerle yaşanabilecek gerilim ihtimali, Türkiye’ye tek yatırım yapılabilir notu veren Fitch’in 27 Ocak’taki değerlendirme tarihinin yaklaşması ile siyasi ve jeopolitik gelişmeler öne çıkıyor.


Cuma günü akşam saatlerinde 3.63 civarında işlem gören dolar/TL, bu sabah 3.6495 ile yeni tarihi zirvesine kadar yükseldikten sonra saat 13:05 itibariyle 3.7246 seviyesinde işlem görüyor. Euro/TL ise 3.9236 seviyesini görerek yeni bir rekor kırdı. Bankacılar kurda küresel piyasaların ve lokal siyasi gelişmelerin izleneceğini söylüyorlar.

 

Piyasalarda Fitch endişesi