Dolar ve Euro Moodys açıklamasıyla rekor kırdı

Dolar/TL uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in açıklamasından sonra %2,18 artışla 3,72 seviyesini gördü gördü. Euro/TL de 3,92 ile rekor kırdı.

Dolar ve Euro Moodys açıklamasıyla rekor kırdı

Moody’s açıklaması şöyle:

“Artan sorunlu krediler oranları Türk bankalarının karlılığı üzerinde kayda değer bir etki yaratabilir. Türk bankalarının varlık kalitesinin 2017 yılında kötüleşmesini bekliyoruz. Varlık kalitesindeki bozulma, yüksek enflasyon, TL’deki değer kaybı ve yatırım ortamındaki genel kötüleşme kaynaklı.”

Moody's'ten Türkiye'deki bankalara kötü haber

Moody’s’ten Türkiye’deki bankalara da kötü haber

Ulusalarası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türk bankalarının varlık kalitesinin 2017 yılında kötüleşmesini beklediklerini dile getirdi. Varlık kalitesindeki bozulmanın sebeplerini ise yüksek enflasyon, TL’deki değer kaybı ve yatırım ortamındaki genel kötüleşme kaynaklı olabileceğini söyledi. Moody’s, güvenlik konuları bankaların kredi görünümü için negatif olduğunu, 2017 sonunda takibe düşen kredi oranı yüzde 4’ü aşabileceğinin de altını çizdi.


Dolar/TL ve Euro/TL neden yükseliyor?

Küresel piyasalarda dolar geçtiğimiz Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verilerinin maaş artışlarında bir ilerleme görüldüğünü göstererek 2017 için daha fazla faiz artışı ihtimalini güçlendirmesiyle beraber değer kazanıyor. Dolar endeksi 14 yılın zirvesinin hemen altında işlem görüyor.

Genel çerçevede kuru baskılayan lokal unsurlar arasında TCMB’nin siyasi endişelerle TL’nin sert değer kayıplarına karşın faiz adımlarını kullanmaktan çekinebileceği endişesi, faiz adımlarının kullanılması halinde siyasilerle yaşanabilecek gerilim ihtimali, Türkiye’ye tek yatırım yapılabilir notu veren Fitch’in 27 Ocak’taki değerlendirme tarihinin yaklaşması ile siyasi ve jeopolitik gelişmeler öne çıkıyor.


Cuma günü akşam saatlerinde 3.63 civarında işlem gören dolar/TL, bu sabah 3.6495 ile yeni tarihi zirvesine kadar yükseldikten sonra saat 13:05 itibariyle 3.7246 seviyesinde işlem görüyor. Euro/TL ise 3.9236 seviyesini görerek yeni bir rekor kırdı. Bankacılar kurda küresel piyasaların ve lokal siyasi gelişmelerin izleneceğini söylüyorlar.

 

Piyasalarda Fitch endişesi


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.