Psikiyatrik akupunktur nedir? Hangi hastalıklara iyi geliyor?

Psikiyatrik akupunktur, antidepresan kullanımını azaltan güçlü bir tedavi şekli. Psikiyatrik akupunktur hangi hastalıklara iyi geliyor?

Psikiyatrik akupunktur nedir? Hangi hastalıklara iyi geliyor?

Türkiye, antidepresan kullanımında dünyada 5. sırada yer alıyor. Kadınlar, erkeklerden 2 kat daha fazla antidepresan kullanıyor.

Moodist Hastanesi Psikiyatrik Akupunktur Merkezi Direktörü Yrd. Doç. Dr. Selin Baran, antidepresan kullanımını azaltabilecek psikiyatrik akupunktur hakkında bilgi verdi.


Baran şunları söyledi: Türkiye antidepresan kullanımında dünyada 5. sırada. Tüm dünyada kadınlar erkeklerden 2 kat daha fazla antidepresan kullanıyor. Akupunktur, vücudun çeşitli noktalarına çok ince uçlu özel iğneler batırılarak yapılan bir tedavi şeklidir. Yaklaşık 5000 yıldır Çin’de etkin bir tedavi yöntemi olarak kullanılan akupunktur tedavisinin 100’den fazla hastalıkta olumlu sonuç verdiğini WHO (Dünya Sağlık Örgütü) de onaylıyor.

Akupunktur ile tedavi olabileceğiniz psikiyatrik sorunları sayacak olursak;

Sigara, alkol, uyuşturucu bağımlılığı, depresyon, uyku bozuklukları, kronik yorgunluk sendromu, huzursuz bacak sendromu, yeme bozuklukları, konsantrasyon bozukluğu, dikkat eksikliği, travma sonrası stres bozukluğu, anksiyete (kaygı), stres, obsesif kompulsif bozukluk, psikojenik ağrılar, şizofreni ilk akla gelenler.

Ağrılar için de psikiyatrik akupunktur

Psikiyatrik akupunktur

Başağrısı, migren, trigeminal nevralji (yüz ağrısı), yüz felci, meniere hastalığı, vertigo (başdönmesi), inme, sinir sıkışmaları gibi nörolojik rahatsızlıklar, bel ağrısı, boyun ağrısı, diz ağrısı (gonartroz), sırt ağrısı, tenisçi dirseği, karpal tünel sendromu, omuz ve el bileği ağrıları, fibromyalji ağrıları için de akupunktur etkin bir tedavi şekli.

Bunun dışında; gece altını ıslatma, idrar kaçırma, nörojenik mesane, adet düzensizliği, ağrılı adet görme, kadın ve erkek kısırlığı ve menapoz gibi idrar yolları ve genital sistem hastalıkları, astım, bronşit, alerjik rinit, sinüzit, gribal enfeksiyon, ses kısıklığı gibi solunum sistemi hastalıkları, kabızlık, ishal, gastrit, ülser, bulantı, kusma ve reflü gibi mide, bağırsak sistem hastalıkları, insüline bağımsız tip2 şeker hastalığı, aşırı terleme gibi hormonal bozukluklar, kulak çınlaması, vertigo (baş dönmesi) gibi kulak burun boğaz hastalıkları da akupunktur ile tedavi edilebilen hastalıklardan.


Depresyon tedavisinde akupunktur

Depresyon, akupunktur tedavisinin en yaygın kullanıldığı psikiyatrik hastalıklardan biri. Depresyonlu kişinin beyninde mutluluk hormonu olarak da bilinen serotonin, noradrenalin, dopamin gibi kimyasal iletici hormonların miktarı çok düşüktür.

Yapılan bilimsel çalışmalarda akupunktur tedavisiyle, bu hormonların salınımının arttığı gösterilmiştir. Hafif ve orta şiddetteki depresyonda tek başına akupunktur antidepresanlar kadar etkili. Ağır ve psikotik özellikli depresyonda EKT ile birlikte kullanımında depresyonun daha hızlı iyileştiği görülmüştür.

Bağımlılık tedavisinde psikiyatrik akupunktur

Akupunktur sigara, alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığından kurtulmada ve bu maddelerin kesilmesinden sonra ortaya çıkan yoksunluk sendromunun ortadan kaldırılmasında etkilidir. Bağımlılık, beynimizdeki temel bir “ödül- ceza” sisteminin yan ürünüdür. Normalde keyif veren aktiviteler ödül merkezini uyararak dopamin salgılatır.

Madde kullanımı da ödül merkezinden yüksek miktarda dopamin salgılanmasına neden olarak haz almamızı sağlamaktadır. Bağımlılıkta dopamin salgılatmak için giderek artan miktarda madde alımına ihtiyaç duyulur. Sonunda dopamin depoları tükenir. Akupunktur, bozulan bu dopamin dengesini düzenleyerek etki etmektedir.

Akupunktur ve kaygı (anksiyete) bozuklukları

İnsanlar yoğun stres altında iken, organizma tehlike durumunda olduğu gibi savaş ya da kaç tepkisi verir. Böylece kendini korumaya alır. Bu tepkiyi sağlayan beynimizdeki limbik sistem adlı bölge tarafından kontrol edilen otonom sinir sistemidir.


Bununla birlikte sürekli stres altında olan insanlarda veya ani karşılaşılan yüksek stres durumlarında (işsiz kalma, depremde kalma, tehlikeli trafik kazası, sevilen birinin ölümü, boşanma, vb.) limbik sistem stresin üstesinden gelme fonksiyonunu yerine getiremez hale gelebilir. Sonuçta da panik atak, fobiler, yaygın anksiyete bozukluğu gibi kaygı ile ilgili hastalıklar ortaya çıkar. Akupunktur limbik sistemin bozulan fonksiyonlarını düzenler.

Akupunktur nedir? Hangi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.