Spor merkezi seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

Binlerce metrekarelik alanlara kurulan ve birbirinden farklı hizmet sunan spor tesislerinin çeşitliliği ne olursa olsun, üyelerin birinci tercihi; hijyen!

Spor merkezi seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

IHRSA’nın (International Health Racquet & Sports Club) araştırmasına göre; Türkiye’nin en büyük metropollerinden biri olan İstanbul’da, son 5 yıl içinde her yıl 15 büyük ölçekli spor merkezi açılıyor.

Son yıllarda spor merkezlerine giden üye sayısının yüzde 25 oranında arttığı belirtiliyor. Sunulan bir çok farklı hizmete rağmen üyelerin ilk tercihi “hijyen” oluyor.


Türkiye’de fitness sektörünün gelişimine katkı sağlayan ve uzun yıllar spor yöneticisi olarak çalışan Carrera Fitness&SPA Merkezi’nin Genel Müdürü Yalçın Yaşar; spor salonu seçerken üye tercihlerini şöyle anlattı.

Yaşar; “Yüksek lisans tezimi hazırlarken yaptığım araştırmanın sonuçlarında ve yıllardır çalıştığımız spor merkezlerinde ki deneyimlerime dayanarak şunu söyleyebilirim ki, hizmet kaliteniz, hizmet çeşitliliğiniz ne olursa olsun üyelerin ilk tercihi hijyen oluyor.


Özellikle tuvalet ve duşlarda ki hijyen en dikkat edilen detay olarak birinci sırada yer alıyor. Büyükşehirlerdeki trafik göz önünde bulundurulduğunda üye için lokasyon ikinci tercih nedeni olarak karşımıza çıkıyor.

Sporsever; ya işine yakın ya da evine yakın bir merkeze üye oluyor. Üyelerin diğer tercih nedenleri arasında ise; hizmet çeşitliliği ve yaratılan güven ortamı yer alıyor. Ücret çok önemli bir neden gibi düşünülse de birçok merkezin ulaşılabilir rakamlar olduğunu vurgulamak gerekir.

Çünkü sigara gibi alışkanlıklara ayda ortalama 200 TL gibi bir rakam ayrılabilen kişi, sağlık için, spor için düzenli ve güzel alışkanlıklar için bu rakamları ayırabilir.” diye konuştu.

Sosyal buluşma alanları fitness merkezleri

fitness merkezleri


Spora başlayan her bireyin, ya zayıflamak veya formunu korumak, kilo almak ya da vücut geliştirmek için fitness merkezlerine gittiğini söyleyen Yalçın Yaşar grup egzersizlerinin motivasyonu ve sosyalleşmeyi arttırdığına dikkat çekti. Spor Salonu Seçerken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı:

Spor merkezi seçerken

  • Fitness Merkezlerinde özellikle hijyene dikkat edin.
  • Evinize veya işinize en yakın lokasyonu tercih edin.
  • Ödeme yaparken özellikle kartla ödeme yapıyorsanız; şirket isminin yer aldığı post cihazını kullandığınızdan emin olun.
  • Antreman süresince size doğru hareketi gösterecek, deneyimli eğitmenlerin bulunmasını önemseyiniz
  • Fitness merkezi çalışanlarının sizde güven uyandırması ve o merkeze geldiğinizde kendinizi iyi hissediyor olmanız tercih nedenidir.
  • Salona gelme nedeninize göre hizmet çeşitliliği önem kazanır.
  • Grup aktivitelerini seviyor ve sosyalleşmek istiyorsanız grup egzersizlerine katılabilirsiniz.
  • Bireysel çalışmayı seviyorsanız, birebir hocalarla çalışmalı, grup aktivitelerini tercih etmemelisiniz.

Spor yapanlar nasıl ve ne kadar sıvı tüketmeli?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.