Azra Kohen’in son kitabı Aeden’e Hollywood ilgisi

İlk defa kitap yazan bir yazarın kitabı ‘bestseller’ olur mu? Hem de yalnızca bir tanesi de değil, hepsi… Azra Kohen’in son kitabı Aeden ile Hollywood ilgileniyor!

Azra Kohen'in son kitabı: 'Aeden'e Hollywood ilgisi

Azra Kohen’in ilkini 2013 yılında kaleme aldığı Fi, Çi, Pi isimli üçlemenin her biri seneler boyunca bestseller listelerinin ilk sırasında yerini aldı, halen de bestseller olarak listelerde.

Ardından üçlemenin Ay Yapım tarafından diziye çekileceği haberi basında yankı yarattı. Bu sırada Azra Kohen’in yeni kitabı ‘Aeden’ ise yayınlandığı günden beri ülke çapında bir numaraya yerleşerek raflara girerken, şöhreti Amerika’ya uzandı.


Ünlü prodüksiyon şirketi, Tristar Productions İngilizceye çevrilmek üzere olan Aeden’ın film hakkını satın almak istiyor.

Aeden

Psikolog Azra Kohen, son dönemin en çok konuşulan yazarlarından biri… Bilimi temel alan kitaplarıyla çok okunan ve konuşulan bir yazar oldu. Çok satan bir yazar olmanın belli bir formülü var mı? Four Seasons Hotel Bosphorus’ta basınla buluşan yazar bu soruların yanıtlarını verirken yeni kitabıyla ilgili bir Hollywood filmi projesinin de müjdesini verdi.

Azra Kohen, üçlemesinde 12 farklı karakteri 12 farklı psikolojik hastalık üzerinden şekillendirdi. Ona göre üçlemenin ve ardından yazdığı ‘Aeden’in başarısının sırrı; olay örgüleri arasında anlatılmak istenen hayatın gerçekleri.


“Hiçbir zaman kitap yazmak gibi bir hedefim yoktu. Kendime ‘yazar’ diyemem. Edindiğim bilgileri bir şekilde insanlara duyurmam gerekiyordu ve ben de yazmayı seçtim” diyen başarılı yazar, kitaplarını bestseller yapan asıl faktörün içerisindeki bilgiler olduğunu dile getiriyor.

Evet, yalnızca bir aşk romanından ibaret değil Fi, Çi, Pi ve Aeden. İçerisinde matematik de var fizik, biyoloji ve felsefe de var. Yazar, nasıl bir evrende yaşadığımızı makro boyutta bize gösterirken, yargılamanın en tehlikeli silah olduğunu anlatarak bilinçlenmemizi istiyor. Böylece okuyucular keyifli ve sürükleyici bir yolculuğa çıkarken aynı zamanda bilgileniyor.

Peki ya ulaşamadığı kitle? İşte tam da bu yüzden üçlemenin diziye çekilmesini kabul etmiş. “İnsanlık kocaman bir birlik olana kadar insan sayılmayız. Ya hep birlikte hepiz ya da hiç. Anlatmak istediğim bilgilerin çoğunluğa ulaşacağı yolları kullanmayı hedef edinen biri olarak dizinin internette ücretsiz yayınlanacak olması beni çok mutlu etti” diyor.

Azra Kohen’in sıradaki projesi Aeden için ünlü bir iş adamı aracılığı ile yazara film çekme teklifinde bulunan Tristar Productions Şirketi ile anlaşma sağlanmadı.


Görüşmelerin devam ettiği proje için İngilizcesinin dünyaya yayılmasını bekleyen Azra Kohen, sevenlerinin karşısında yakında Hollywood yapımı bir filmle çıkacak.

Tarihi okumak isteyenlere kitap önerileri