21. Yüzyıl çocuklarında Kodlama dili

Bugünlerde anne – babaların en çok dillendirdiği şeylerden birisi “Yarının işleri henüz icat edilmedi” oluyor. ABD ve Avrupa’da çocuklara ‘kodlama dili’ öğretmek, hızla yaygınlaşan bir trend haline gelmiş durumda.

Çocuklara ‘kodlama dili’ öğretmek

Hızla gelişen teknolojiyle birlikte bilgisayar yazılımları ekonominin ayrılmaz bir parçası haline geliyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Kodlamanın ‘yeni vazgeçilmez’ haline geldiği bir dünya kimilerine göre çok uzakta da değil.


ABD’li otomotiv devi General Motors CEO’su Jeff Immelt, işe alınacak gençlere bilgi teknolojileri alanında çalışmasalar dahi kodlama öğretileceğini söylüyor.

Dünyanın en büyük yazılım üreticisi Oracle ise yüksek maaşlı işlerin yarısından fazlasında kodlama becerilerinin gerekli olduğunu vurguluyor.

Dünyanın en değerli şirketi Apple’ın CEO’su ise bir adım daha ileri giderek “Kodlama, her çocuğa öğretilecek ikinci bir dil olmalı” diyor.

Ancak teknoloji dünyası liderlerinin bahsettiği bu eğitim, çocukları bilgisayar başına oturtup karmaşık harf ve simgeler dizisi yazdırmak değil.

Kodlama nedir?

Kodlama, bilgisayarlara bir işlemi yerine getirmeleri için izlemeleri gereken yolu adım adım yazılan komutlarla anlatmak olarak tanımlanıyor.

Telefonlardan araba göstergelerine, bilgisayarlardan termostatlara kadar birçok cihazın içindeki yazılımlar, yazılımcıların yazdığı kodlar sayesinde çalışıyor.

Öncelikle bilgisayarlara adım adım komut verme mantığının kavranması üzerinde duruluyor.

Kodlama için yapı taşları

  • Mantıksal düşünme
  • Problem çözme
  • Yaratıcılık
21. Yüzyıl çocuklarında Kodlama dili
GOOGLE

Çocukları kodlama dünyasıyla tanıştırmak için de pek çok girişim var.

Oyuncak firmaları ve teknoloji dünyası yeni bir işbirliği alanını inşa ediyor.

Lego – Apple işbirliği

Danimarkalı oyuncak devi Lego ve Apple, çocukları kodlamayla tanıştıracak uygulamalar ve oyuncaklar geliştiriyor.

Lego’nun Boost adını verdiği serisi, çocukların yarattıkları oyuncaklara Apple’ın iOS işletim sistemi sayesinde hayat vermesini sağlıyor.

Üzerlerinde sensör bulunan Lego küpleri, birleştirilip programlandığında hareket edip, ses çıkarabiliyor.


7 yaş ve üzeri çocuklar için geliştirilen set, çocukların ilk robotlarını inşa etmelerini sağlıyor.

Google ise ‘Project Bloks‘ adlı girişimiyle çocuklara kodlama öğretilmesini teşvik etmeye çalışıyor.

Google’ın geliştirdiği sistem, bir ‘beyin bloğu’ ve çevresine yerleştirilen farklı komut bloklarıyla işliyor.

‘Beyin bloğu’ tüm komut dizisine güç sağlıyor. Zincir şeklinde eklenen küplerle çocuklar müzik çalabiliyor, nesneleri harekete geçirebiliyor veya robotlara çizim yaptırabiliyor.

Ülkelerin eğitim stratejisine giriyor

21. Yüzyıl çocuklarının dili: Kodlama
GETTY

Devletler de kodlamayı eğitim müfredatının bir parçası haline getirmek için girişimlerde bulunuyor. Forbes dergisi, ABD’de her 10 okuldan birisinde kodlama dersleri verildiğini aktarıyor.

Ancak haberde bu oranın yetersiz bulunduğu ve pek çok eyaletin kodlamayı zorunlu ders haline getirmek için çalışmalar yürüttüğü ifade ediliyor.

Avrupa Birliği ise Dijital Ortak Pazar, Kodlama haftası ve Avrupa Kodlama Girişimi gibi etkinlik ve projelerle, kodlamanın genç yaşta edinilen bir beceri olması için çalışmalar yürütüyor.

Avrupa Komisyonu, AB üyesi ülkelere kodlamayı eğitim sistemine entegre etme çağrısında da bulunuyor.

Türkiye’de de müfredatta olacak

21. Yüzyıl çocuklarının dili: Kodlama
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, 2017 – 2018 eğitim-öğretim yılında kodlamanın müfredatta yer alacağını söylemişti.

Türkiye’de de bu yönde girişimler var. Kodlama dersleri ilkokullarda müfredata girmeye hazırlanıyor.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yaparken, kodlama derslerinin müfredata eklenmesini tavsiye etmişti.

Eski Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı döneminde ise kodlama derslerinin başlatılması yönünde çalışmalar yapılmıştı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ise geçen hafta açıkladığı 2017 – 2018 eğitim dönemi müfredatı değişiklikleri içerisinde kodlamaya da değinmişti.


Yılmaz, Kodlama dersinin birinci sınıftan dördüncü sınıfa kadar verilen tüm derslerin içine yerleştirildiğini söylemişti.

Konsol oyunları çocuk gelişimini nasıl etkiliyor?

Teknolojinin çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri nelerdir?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.