Dolardan kaçan yatırımcı altına yönelebilir

Altın bu kayıplarını geri alarak yılbaşından buyana yüzde 7’ye yakın değer kazancı sağladı… Dolardan kaçanlar altın yatırımına yönelebilir!

Dolardan kaçan yatırımcı altına yönelebilir

Destek Yatırım Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör, bundan sonraki süreçte de Trump’ın güçlü dolardan rahatsız olması ve Avrupa’da artan jeopolitik riskler nedeniyle yatırımcıların güvenli liman altına yönelebileceğini belirtti.

Avrupa’da artan politik risk altın’ı destekleyebilir

ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın doların güçlenmesi ABD’nin rekabet gücünü azalttığına yönelik vurgusu ile dolarda oluşan değer kaybı ve küresel belirsizlik ortamı güvenli liman varlıklarını ön plana çıkardı.


Bu ürünlerin başında Japon Yeni, İsviçre Frangı ve özelikle altın fiyatları geliyor. Trump’ın yanı sıra Avrupa Bölgesinde yıl boyunca yaşanacak olan seçim maratonu piyasaların güvenli varlıklara olan talebini yükseltmeye devam edebilir.

Nisan ayında Fransa’da yapılacak olan Cumhurbaşkanı seçimleri için yayınlanan son anketlerde Radikal Sağ parti lideri Marine Le Pen’in öne geçmesi güvenli varlıklara olan talebin yükselmesinde etkili olabilir.

Le Pen, Cumhurbaşkanı olması halinde Fransa’nın Avrupa Birliğiyle olan ilişkilerini yeniden gözden geçireceğine yönelik açıklamaları Avrupa Birliğinin geleceğinin sorgulanmasına neden olacaktır. Bu tür beklentiler altın fiyatlarının Ons bazında yükselmesine neden olabilir.

Yılın açılışıyla birlikte 1125 seviyelerine kadar gerileyen altın bu yılki kayıplarını geri alarak yılbaşından buyana yüzde 7’ye yakın değer kazancı sağladı.


Trump belirleyici olacak

Dolar

Küresel anlamda politik risk sürecinin yükselmesi altın fiyatlarını destekleyecek nitelikte olsa da, Doların ve ABD tahvil faiz oranlarının görüntüsü de belirleyici olacaktır.

Güçlü Dolardan rahatsız olduğunu ifade eden Trump’ın söylemleri FED’in de politikalarına yansır ve faiz artışı yavaş olursa bu durum altın fiyatlarını destekleyebilecektir. Mevcut durumda FED’in 25 baz puan faiz yükseltme ihtimali % 68 ile en yüksek ay olarak Haziran ön plana çıkıyor.

Aynı zamanda ABD tahvil faiz oranlarının hızlı bir yükseliş göstermemesi de sarı metali bir adım ön plana çıkarabilecektir. Ancak, Trump’ın uygulamak istediği mali politikaların yapısı da belirleyici olacaktır.

Mali politikaların uygulanması ABD’de enflasyonun hızlı yükselmesine ve doların yeniden değer kazanmasıyla sonuçlanabilecektir. Teknik görüntüye baktığımızda sarı metal için orta vade de önemli destek olarak 1180, kısa vadede ise 1204 seviyesi takip edilebilir.


Önemli destek bölgelerinin üzerinde kalıcılık sağlanması halinde yükselişler 1250 direnç bölgesine doğru sürebilir. 1250 seviyesinin üzerinde olası bir yükselişi ise Trump’ın söylemleri, FED’in politikaları ve politik risk sürecinde yaşanan gelişmeler belirleyecektir.

Trump politikaları dünya çapında enflasyonu nasıl etkileyecek?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.